שתילת ורדים

כתבה : דלית קסלסי,  אוצרת גן וואהל לוורדים, ירושלים

בשנים האחרונות ניתן לשתול ורדים בפעולה קלה ומהירה שאינה שונה באופן מהותי משתילת צמחים רב-שנתיים אחרים. הוורדים נמכרים במשתלות כמעט כל השנה, במיכלים בגדלים שונים, והם מושרשים ומבוססים היטב ולעתים גם פורחים בעציץ. פעולת השתילה עצמה פשוטה מאד, רק "חפור, שתול והשקה". אולם כדאי להתייחס לנקודות הבאות: אם הקרקע לא הוכנה באופן מסודר לפני השתילה, יש  לערבב 1-2 חופנים של קומפוסט מפורק היטב (ללא ריח כלל) באדמה המיועדת לשתילה. אם גידלו  בקרקע זו ורדים ב-3 השנים האחרונות כדאי לשקול החלפת הקרקע בבור השתילה, מפאת קיומו של גורם מעכב גדילה שעדיין לא נחקר באופן מלא.

באפ ביוטי

בור השתילה יהיה בערך בממדי העציץ ויש למקם את השתיל כך שהאזור המעובה שבין הענפים לשורשים (אזור ההרכבה) יוותר מחוץ לבור, בגובה פני הקרקע. לאחר כיסוי הבור ישען  אזור ההרכבה על הקרקע,  והצמח יהיה יציב יותר ומועד פחות לשברים באזור צוואר השורש. אם אנו מתכוונים לחפות את פני הקרקע בחיפוי כלשהו (חיפוי מחומרים אורגניים מומלץ בחום!) נמקם את אזור ההרכבה כ-10 ס"מ מעל פני הקרקע, נכסה את הבור באדמה ונוסיף את החיפוי מסביב לאזור ההרכבה ולא מעליו, על מנת למנוע רקבונות.

שתיל ורד חשוף-שורש

בתקופת החורף, בחודשים דצמבר-פברואר, משווקים שתילי ורדים חשופי שורש. שתילים אלה לא מושרשים מראש במיכלים אלא גדלים בשדה, מנותקים מהקרקע בחורף בתקופה בה הם נמצאים בתרדמה, ונמכרים כששורשיהם חשופים מאדמה.  היתרון הגדול של שתילים חשופי שורש אלה הינו מחירם הנמוך יחסית לשתילים במיכלים, בגלל החיסכון בעלויות האריזה וההובלה. ניתן לארוז עשרות שתילים בשקית לחה בארגז קרטון אחד שמשקלו קילוגרמים בודדים. מסיבה זו העלות לשתיל בחורף נמוכה יותר. אולם התנאי להצלחה בקליטת השתיל הוא שמירה קפדנית על לחות השתיל כולו, על שורשיו וענפיו, מרגע הוצאתו מהקרקע במשתלה ועד שתילתו מחדש בגינה. מסיבה זו אין לקנות שתילים חשופי שורש מיובשים או שאינם ארוזים כראוי.

ג'ורג' וויל

בשנים האחרונות פותחה שיטה לשיווק פרטני של שתילים חשופי שורש בחורף, המשפרת את הלחות בשתיל הבודד ע"י "אריזת" השורשים בשקית צבעונית אטומה (ללא אדמה), וציפוי הענפים בשעווה למניעת התייבשותם. אף שתילים "ארוזים" אלה אין לקנות אם ענפיהם מיובשים ו"מצומקים" או שהניצנים ("עיניים") שעליהם נשברו  או התייבשו.

בוורדים חשופי שורש פעולת השתילה מורכבת מעט יותר. יש לחפור בור רחב ועמוק יותר בגודל של כ-40X40X40 ס"מ ולמקם את השתיל בתוך הבור כך שאזור ההרכבה יוותר כאמור מחוץ לבור, בגובה פני הקרקע. יש לפרוש היטב את שורשי השתיל  ולהקפיד שלא יתקפלו או יכרכו סביב עצמם,  ואז לכסות באדמה. אין לחתוך או לקצר את השורשים (מלבד שורשים פגועים אותם יש לסלק). השורשים הם המפתח לקליטה טובה בשתילים חשופי שורש בפרט, ובצמחים בכלל. בעת השתילה חשוב ביותר גם להגן על הניצנים ("עיניים") שעל גבי הענפים פן ישברו. בשבועות שלאחר השתילה יתחילו ניצנים אלה להתארך ויפתחו את העלים, הענפים החדשים והפרחים של הוורד.

שתילי ורדים "ארוזים"

יש להרוות את הקרקע במים מיד לאחר השתילה והדבר אמור לגבי כל סוגי השתילים ובכל עונה. אם ניתן, עדיף להניח את השתיל בבור לאחר שמילאנו בו מים ורק אז להוסיף את האדמה כך שתיווצר בתוך הבור עיסת בוץ ("שתילה רטובה").  עיסת הבוץ מונעת "כיסי אוויר "באזור השורשים ומבטיחה את כיסויים המלא באדמה לחה.

לאחר השתילה יש להשקות את השתילים כל יום במשך שלושה שבועות רצופים.
גם באדמה כבדה? וגם בעת גשמים רצופים? והלא מחסור באויר ייגרום לאי קליטה?
לאחר מכן ניתן לרדת בהדרגה לתדירות השקיה בהתאם לעונה ולסוג הקרקע במקום. כדאי ומומלץ להשקות ורדים באמצעות טפטפות. בוורדים בינוניים זקופים ובמיניאטורים ניתן בדרך כלל להסתפק בטפטפת אחת לוורד, אולם בוורדים גדולים, קשתיים, מטפסים, משוטטים וכן ורדים על גזע, שהיקף שורשיהם גדול יותר, יש להתקין 3-4 טפטפות במעגל סביב הוורד.

כדאי לדשן את הוורדים. הדישון מספק את כל מחסורי הצמח ומעודד את הפריחה, אולם מומלץ לחכות לתחילת לבלוב הניצנים והתפתחות העלים. אז ניתן לפזר דשן איטי-תמס המכיל חנקן, זרחן, אשלגן ומיקרו אלמנטים לפי הוראות היצרן, ולהצניע בקרקע, או להוסיף דשן נוזלי הנמהל במי ההשקיה. בתקופת הפריחה ניתן להוסיף דשן מיוחד לצמחים פורחים.

 בחירת המיקום לשתילת ורדים

המקום הטוב ביותר לשתילת הוורדים בגן הנו באזורים שטופי שמש שניקוזם תקין. לשם פריחה מעדיפים רוב הוורדים לקבל לפחות 6 שעות שמש מלאה. אם מתוכננים הוורדים להישתל בסמוך לצמחים חסכני מים, יש להתקין להם מערכת השקיה נפרדת שתאפשר להשקותם בכמויות המים המתאימות להם. ערוגת ורדים שנועדה ליצור כתם צבע גדול תמוקם באזור בולט בגן, וכדאי לשתול בה ורדים בגובה אחיד ובצבע דומה על מנת להגביר את הרושם. ניתן אף לפזר ורדים במספר מוקדים בגן לתוספת קישוטיות ואז אפשר לבחור בוורדים שונים זה מזה, זקופים, קשתיים או מטפסים בצבעים שונים. בסמוך לצירי ההליכה מומלץ לשתול ורדים ריחניים, שם יבשמו את האוויר ויוסיפו להנאה מהגן.

 להמשך קריאה על ורדים כגדר חיה