כתבה וצילמה: שרה גלעדי

בימים אלה פורחים אצל אספני הסחלבים בארץ סחלבים יפהפיים מהסוג אנגרקום. בשל סמיכות זמן הפריחה לחג המולד, סחלב זה נקרא באנגלית Christmas Orchid או Star of Bethlehem.
השם אנגרק ניתן לכל הסחלבים האפיפיטים (צמחים הגדלים על צמחים אחרים) בדרום-מזרח אסיה. הסוג אנגרקום מונה למעלה ממאתיים מינים, רובם גדלים במדגסקר, מתוכם הרבה מינים אנדמיים.
יש מינים נוספים ביבשת אפריקה ועוד מספר מינים באיים באוקיינוס ההודי.
פרחי האנגרקום לבנים, לחלקם יש גוון ירוק בהיר והם ריחניים מאד בלילה. לכולם יש מאחורי הפרח דרבן המכיל צוף. אורכו של הדרבן שונה בין המינים. המפורסם מכולם הוא A. sesquipedale,
שאורך הדרבן שלו מגיע ל- 30 ס"מ.

צמח זה התגלה במדגסקר בסוף המאה ה-18, ורק כעבור 30 שנה נשלחו פרחים לצ'ארלס דרווין באנגליה, לשאול לפשר הדרבן הארוך.
דרווין כבר "חשד " בדמיון שבין סחלבים שצמחו בחצרו לדבורים. האנגרקום שקיבל חיזק את דעתו והוא טען לקשר בין מראה הצמח לחרק המאביק. הוא אמר שודאי יש בסביבת האנגרקום חרק בעל לשון או איבר אחר שמגיע לתחתית הדרבן. בשנת 1903 נמצא אותו עש,
שדרווין "חזה" את קיומו ולא זכה לראותו. העש נקראXanthopan morganii praedicta (מורגן היה עוזרו של דרווין, המילה השנייה במין ניתנה לכבודו ה"תחזית" - prediction - של דרווין).
מין נוסף של אנגרקום הנפוץ בין חובבי הסחלבים הוא Angraecum eburneum. למין זה גבעולים ארוכים, 60-70 ס"מ, ועליהם פרחים רבים ודרבנים קצרים. הפרח מתאים בצורתו להיות פרח קטיף, ועל פי ספרות מחו"ל יש לו חיי מדף ארוכים יחסית.

אחד מחובבי הסחלבים שמכיר היטב את מלאכת הריבוי, הכליא בין A. sesquipedaleבעל פרח גדול ודרבן ארוך מאוד ו- A. superbumשהוא בעל פרחים קטנים ורבים, מתוך כוונה לקבל צמח עם הרבה פרחים בעלי דרבן ארוך.
השנה פרח צמח זה לראשונה (אחרי 3 שנים), בינתיים רק עם 2 פרחים, אבל אורך כל דרבן 32 ס"מ!
צמחי האנגרקום גדלים בגבהים שונים מעל פני הים. בארץ נבחר לגדל את המינים הגדלים באזורים הנמוכים יותר, בעוצמות אור גבוהות, אך ללא שמש ישירה וכמובן עם לחות יחסית גבוהה. בחורף יש לשמור שהטמפרטורה במקום הגידול לא תרד מתחת ל-14 מעלות.
להמשך קריאה על סחלבים-לודיזיה דיסקולור