כתבה: שרה גלעדי

דנדרופילקס lindley Dendrophylax.

אחד מהתארים הנקשרים לסחלבים, הוא היותם צמחים מוזרים. וללא ספק, הדנדרופילקס הוא מן המוזרים והמיוחדים במשפחה גדולה ומגוונת זו. באנגלית קרוי סחלב זה "רוח רפאים" או "הצפרדע הלבנה".

הדנדרופילקס גדל באזורים מאוד לחים והוא התגלה לראשונה בקובה לפני 130 שנה, על ידי האספן הבלגי ז'אן ג'ולס לינדן (Jean Jules Linden). שנים מאוחר יותר נמצא גם בביצות הEverglades- בפלורידה וגם בהאיטי. בסיורים בטבע קל מאוד ל"פספס" אותו, כי ללא פריחה הוא נראה כמו סבך של חוטים אפורים-לבנים והוא ללא עלים וללא אברי אגירה. בתחילה הוא נחשב לפרזיט, אך היום ברור שמדובר באפיפיט בעל שורשים בלבד, הנאחזים בגזעי עצים, סופחים לחות וממלאים תפקיד של עלים בתהליך הפוטוסינתזה.

בעונת הקיץ הדנדרופילקס פורח בלבן, השפית של הפרח מזכירה רגליים אחוריות של צפרדע, וזה כאמור אחד מן השמות העממיים שלו White Frog  orchid.

אורך הדרבן בצד האחורי של הפרח, 12 ס"מ, מרמז על קרבה לאנגרקום מאפריקה. מוסכם על החוקרים שזרעי אבק (כפי שיש לסחלבים) מאפריקה עשו דרכם מעל האוקיינוס האטלנטי ליבשת אמריקה, ומצאו בית גידול חדש. הזרע המרחף באוויר הלח נתפס על אחד הגזעים, בדרך כלל על מצע של טחב, ואם התמזל מזלו ונמצאת שם פטרייה מסוימת, תיתכן נביטה. לזרעי אבק אין  חומרי תשמורת והפטרייה מפרקת סוכרים להזנת העובר (מיקוריזה). הנבט מפתח שורשון או שניים ולעתים שני פסיגים שנושרים עם התפתחות הצמח. בהמשך חייו לא יהיו עלים נוספים ויעברו עוד שנים עד לפריחה.

הדנדרופילקס נמצא בסכנת הכחדה, ובפלורידה יש שמירה קפדנית על סחלבים אלה, בעיקר מפני אספנים אך גם מפני כריתת העצים המשמשים להם כמארחים. יש פרטים בודדים (שמורים) שניתן לראות בזמן הפריחה, מיקומם של היתר נשמר בסוד!

כיום יש כ-2000 פרטים בפלורידה, מתוכם פורחים כל שנה רק 5%-10% צמחים. בדומה לאנגרקום ממדגסקר, גם הדנדרופילקס מואבק על ידי עש בעל חדק ארוך Cocytius antaeus)) שיכול לחדור אל תחתית הדרבן, לשתות את הצוף ואגב כך להאביק את הפרח. מבין הפרחים שהואבקו, רק אחוז קטן מתפתח להלקטים. במרכז הצמח נוצרת "גבעה" של שורשים שגדלים לכל הכיוונים. ככל שה"גבעה" יותר גבוהה, כך יהיו יותר פרחים על הגבעול.

האם ניתן לגדל דנדרופילקס בבית? ודאי שכן, אך מאוד קשה. הוא לא צמח נפוץ בין אספנים כי קשה להשיג אותו, רק משתלות בודדות מצליחות להרבות אותו בארה"ב. תנאי הגידול שלו דומים לאלה של קתליאות. אבל, חייבים להשקות במים מזוקקים. הוא מתפתח רק על גזעים של עצים מסוימים, בעלי קליפה מאד חרוצה ומפוספסת שאוצרת לחות ומאריכה ימים. אסור להעביר דנדרופילקס מגזע אחד לאחר. 

להמשך קריאה על לאליה