אחד הסחלבים האהובים עלי, הוא פַּף. כך מכונה הפפיופדילום באנגלית ובעברית. באנגלית הוא מוכר גם כ- Lady-slipper או Slipper Orchid.

כתבה:שרה גלעדי

זהו צמח בעל פריחה מאד מיוחדת. כמו רוב הסחלבים יש לו מגוון רחב של צבעים לעלווה ולפרח. הוא קטן יחסית, והעיקר, קל לגדלו בבית. הפרח מעט שונה בצורתו מהפרח "הקלאסי" של הסחלבים. יש לו 6 עלי עטיף. לשפית יש צורה של נעל בית ושני עלי עטיף פשוטים לצדדים. שני עלי לוואי מאוחים מאחורי השפית (נראים כאחד) והשלישי נישא בגאון כלפי מעלה.(Dorsal sepal) . (תמונה)
ישנם שלושה סוגים בעלי שפית בצורת נעל (פפיופדילום, פרגמיפדיום וציפריפדיום), כל סוג גדל ביבשת אחרת.
הסוג פפיופדילום גדל בדרום מזרח אסיה. על פי רוב הוא צומח על הקרקע בתוך רקבובית של עלים. שמו מזכיר את העיר פפוס (בקפריסין) וחלקו השני, פדילום, נעל-בית. אחת האגדות מספרת על נחיתתה של אפרודוטה מיד לאחר לידתה, בפפוס.


בסוג יש שני טיפוסים, האחד בעל עלים מבריקים בצבע ירוק כהה, והוא גדל באזורים יותר גבוהים וקרירים. השני, יותר קטן וצבע העלים אינו אחיד, יש לו מעין "דוגמאות" על העלה. לעיתים צידו התחתון סגול/בורדו (Paph. bellatulum).
קבוצה זו של "פפים" גדלים באזורים יותר נמוכים, ולפיכך עמידים יותר בטמפרטורות גבוהות. הצמח גדל לרוחב, (סימפודיאלי), אך בשונה מסחלבים אחרים, הוא חסר פסיאודו-בלב. שהעלים מגיעים לגודלם הסופי, פורץ גבעול ממרכז הצימוח, והוא נושא פרח גדול, או, במינים מסוימים, מספר פרחים על הגבעול. במינים אלו הפריחה עשויה להימשך חודשים (Paph. Victoria-reginae). אחד המינים הנפוצים בארץ וקל לגידול, Paph Maudiae זוהי הכלאה שנעשתה בסוף המאה ה-19. למין זה יש עלים בצבע ירוק בהיר עם כתמים לבנים. (תמונה).

פפים הם צמחי בית פופולרים, בשל גודלם, יופיים וקלות הטיפול. כיום מייצרים אין ספור הכלאות בין שתי הקבוצות, ובני הכלאיים הרבה יותר עמידים לטמפרטורות ולעוצמות אור. מניסיוני, אין להם מחלות או מזיקים. כולם ירקבו בקלות מעודפי מים, בייחוד בימי החורף.
פפים אוהבים מיכל קטן עם תערובת מאוד מנוקזת אך מחזיקה לחות. אני משתמשת בפתיתי קוקוס וקצת פחם כתוש. לפפים אין אברי אגירה (פסיאודו בַּלְבּ) ואסור לייבש את התערובת בין ההשקיות. חשוב לתת לחות גבוהה באוויר, ועוצמות אור בינוניות (למינים החמים).

להמשך קריאה על גידול סחלבים - טיפים והוראות