בכתבה זו ננסה לפרט את תכונותיו וייחודו של כל זן מהסוג ליריופה, אך חשוב להדגיש כי חלק מן הזנים החדשים נבדקו לאורך זמן קצר בלבד ולכן המידע על התנהגותם בארץ אינו מלא.

כתב: גל ישראלי; צילומים: מוטי קופילוביץ, גל ישראלי

לנימפת הנהר ליריופה ולאל הנהר ספיזוס נולד בן יפהפה ושמו נרקיס. האורקל בדלפי ניבא כי יחיה באושר שנים רבות בתנאי שלא יראה את עצמו – הסוף המר ידוע לכל. בהתאם לסיפור הנ"ל, ליריופה הינו סוג קרוב לנרקיס.
סוג זה מקורו במזרח אסיה והוא קרוב מאוד לסוג זקן-נחש, שהמין היחיד מסוג זה המוכר בארץ שנים רבות והנפוץ בשימוש בשל חוסנו ועמידותו, במיוחד בתנאי צל ותחרות שורשים, הוא זקן-נחש יפני.
והנה הופיעו בשנים האחרונות מינים וזנים חדשים משני הסוגים והשימוש בהם בארץ גבר מאוד, אך עקב בלבול בין הזנים כבר בחו"ל ואצל המגדלים בארץ וכן אצל המתכננים, נשתלים לעתים זנים דומים בעלי תכונות שונות במסות גדולות והתוצאה עלולה להיות מאכזבת ביותר.ריבוי הזנים נעשה, כמובן, על ידי חלוקת הצמחים על מנת לשמור על תכונות הזן, והוא איטי יחסית בשל כך. מכאן נובע גם מחירם הגבוה יחסית של הצמחים, אך בשימוש נכון הם מצדיקים בהחלט את מחירם.

ברוב הזנים תיתכן הופעת מזיקים ומחלות בשיאו של קיץ חם ולח בעיקר במישור החוף. לעתים ניתן להתמודד עם התופעה על ידי הפחתה משמעותית של ההשקיה אולם חובה לבדוק במשך השנים הקרובות את התאמתם של הזנים השונים לאורך זמן לאזורי הארץ השונים.

ליריופה כדנית 'אוורגרין ג'אינט' Liriope muscari 'Evergreen Giant'
ראש וראשון בעמידות במגוון תנאים עצום ושמירה על מראה נאה במשך כל השנה. זן זה הובא ארצה לפני שנים רבות אך רק לפני כ-10 שנים החל להימכר במשתלת שתיל באופן קבוע. אט אט נחשפו תכונותיו המפליאות – הצמח ירוק-עד, בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, גמישים וחזקים בצבע ירוק כהה. הוא יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 70 ס"מ. הצמח צר בצעירותו ומתרחב לאיטו עד ל-100 ס"מ.
בתחילה, השתמשו בו כצמח צל כמו כל קרוביו ואז נתגלה שהוא עמיד גם לשמש מלאה (באזור ההר), לתחרות שורשים עזה, לגידול במיכלים בכל התנאים כולל ללא ניקוז וכצמח בית מוצלח. נראה שאינו עמיד ליובש רב אך צמח מבוסס באדמה, יסתדר יפה עם השקיה אחת בשבוע ובצל אף פעם בשבועיים. בקיץ מופיעות למשך כחודשיים שיבולי פריחה לילכיות נאות בינות לעלים.

שימושים

צמח זה יפהפה כבודד במיכל אך פותר גם בעיות של כיסוי שטחים בינות עצים בהם תחרות השורשים קשה ואינו דורש כמעט כל תחזוקה.
מתאים בבית באור בינוני או רב (אך אז ייתכן שלא יפרח), ליד בריכה, לאורך שביל, במסלעה, בתנאי תחרות שורשים, כבודד או בקבוצה והעלים יפים לקטיף באגרטל. בקרקע מועשרת כמעט אינו נזקק לדישון. יש לנקות לעתים רחוקות עלים ישנים וניתן לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת לכמה שנים אך ההתחדשות איטית.

ליריופה כדנית 'אצטק' Liriope muscari 'Aztec'

זיהוי הזן אינו ודאי לחלוטין. נמכר בארץ בטעות כליריופה כדנית 'מגוון'.
צמח ירוק-עד בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, המגיחים כמעט לבנים ומתבגרים לירוק-זית מפוספס בלבן. יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 60 ס"מ ורוחב מירבי של 50 ס"מ ואף יותר.
מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת ומאיר פינות כהות בעלוותו הבהירה. הפריחה הלבנה בקיץ אינה בולטת על רקע העלים. עמיד לתחרות שורשים. מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.
רגיש יותר למזיקים במישור החוף ופרטים מסוימים עלולים להתנוון בקיץ מעודפי השקיה או מסיבות אחרות שטרם עמדנו עליהן.

ליריופה כדנית זן לבן פרחים Liriope muscari - white flowers

זן ללא שם רשמי.
צמח ירוק-עד בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, בצבע ירוק כהה. יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 60 ס"מ ורוחב מירבי של 50 ס"מ.
מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת. בקיץ מופיעות למשך כחודשיים שיבולי פריחה לבנות נאות בינות לעלים.
עמיד לתחרות שורשים. מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.
דורש דישון קבוע לשמירה על צבע העלים.

ליריופה כדנית 'רויאל פרפל' Liriope muscari 'Royal Purple'
צמח ירוק-עד בעל עלים רחבים יחסית קצרים ושמוטים בצבע ירוק כהה ומבנה כריתי שוכב.
פורח בקיץ למשך כחודשיים בשיבולי פריחה צפופות הנושאות פרחים קטנים בצבע סגול כהה המתנוססות מעל לעלים. מרהיב ומיוחד בפריחתו.
גדל בצל ומתאים למיכלים או לגינה אך בקרקע קלה בלבד. מנסיוננו דורש דישון סדיר ביותר והשקיה סדירה ומפונק ביחס לאחיו אך הפריחה מחפה על כך. מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.
בצפון נוסה דווקא בקרקע רגילה ובהשקיה רגילה ומצליח יפה. ייתכן שרגיש דווקא לעודפי השקיה ורק אז דורש תנאים מיוחדים. הנושא בבדיקה.

ליריופה כדנית 'מונרו ווייט' Liriope muscari 'Monroe White'

דומה מאוד במראהו ובתנאי גידולו לזן 'רויאל פרפל' ושונה רק בצבע הפריחה הלבן.

ליריופה משובלת Liriope spicata
המין השני בסוג ליריופה – ייתכן שבארץ מספר צמחים שונים מעט המכונים באותו השם.
צמח ירוק-עד בעל עלים צרים ארוכים ורכים, בצבע ירוק כהה. מתפשט בעזרת שלוחות ויוצר במהירות גוש רחב ונמוך בגובה של עד 50 ס"מ ורוחב של 80 ס"מ.מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת. צמח כיסוי ומסלעה מעולה בשל התפשטותו המהירה ועמידותו לתחרות שורשים תחת עצים. מומלץ לדשן לעתים ולגזום לחידוש כאשר עלים רבים מצהיבים. ניתן גם לחלק את הגוש.

הפריחה בקיץ בשיבולים רבות לילכיות אינה מרשימה.
במישור החוף היו כמה כשלונות עם צמח זה. באזור ההר, בעמקי הצפון ובגליל הצמחים יפים ומאריכי ימים. ייתכן שאינו מתאים למישור החוף או שבקיץ הלח יש להפחית משמעותית את ההשקיה.
להמשך קריאה על איריס ארם נהריים-עשבוני רב שנתי