נציג כאן עשרה צמחי חורף שאינם מוכרים כל כך, צמחים שהמשתלות הטובות טורחות לייצר אך הקהל כמעט ואינו מכיר אותם וחלקם בסל הצריכה קטן.

כתב: אברהם דוד צילמו: נורית חרמון, דני אלמליח, אילן אוקו

אלו צמחים חזקים, נוחים לגידול, ואפשר לגדלם ברוב אזורי הארץ. רובם מתאימים לשתילה בשמש מלאה, למרות שחלקם יפרחו יפה גם בתנאים של צל חלקי או צל בשעות החמות של היום. כולם ייהנו משתילה בקרקע מדושנת ומזובלת היטב וכולם גם יסבלו ממצבים של הצפה ממושכת בחורף. לכן יש להקפיד לשתול אותם בשטחי גן מנוקזים ובקרקע מתוחחת ומאווררת היטב.

להבדיל מצמחי העונה, שמשך חייהם קצר ופריחתם בגן הנוי נמשכת כמעט לאורך כל חיי הצמח, פריחתם של הצמחים הרב-שנתיים קצרה יחסית - מכמה שבועות עד לכמה חודשים ובשאר חודשי השנה הם עשויים להיראות שונים מאד מאשר בעונת הפריחה. לכן, גנן נבון מתכנן את השתילה כך שישלב צמחי עונה עם צמחים רב-שנתיים ואולי גם עם צמחי בצל ופקעת, כדי ליצור המשכיות בפריחה עם גוונים עונתיים. הביצוע לא קל, אך עם הצטברות הניסיון הדבר אפשרי, רק נחוץ רצון להעיז ולבצע מהלכים שאינם נכנעים לתכתיב "לעשות כמו שכולם עושים".

 • ארמריה ימית Armeria maritima
 • Armeria_maritima 
 • צמח רב-שנתי נמוך מאד, 10-20 ס"מ גובהו, אך בשתילה נכונה מרשים ביותר באופי צמיחתו - יוצר כרית של עלים צרים ומחודדים,בצבע ירוק עז. לשתילה בשמש מלאה,בקרקע מנוקזת היטב. מתאים לשתילה במסלעות וירגיש טוב באזורים סמוכים לים. בגינה קטנה, קבוצה של 5 צמחים תהווה גוש מעניין אך אפשר לשתול אותם גם בקבוצות גדולות יותר.
  הפרחים – קרקפות כדוריות בקוטר 3-4 ס"מ - מופיעים בקצה גבעולים דקים וקרחים, בצבעים ורוד, לבן ואדמדם.
  הצמח רגיש לעודף מים בבית השורשים ויכול לשרוד מחסור מתמשך במים. תפרחות שסיימו פריחתן יש להסיר. ריבוי מזרעים או מחלוקת גושים. קיימים זנים נוספים של ארמריה, שהם גבוהים יותר.

 • פליציה שיחית Felicia amelloids
 • Feliciaamelloides-mult
  צמח רב-שנתי שופע פריחה, בגוונים של כחול, תכלת ולבן. מרכז הפרח צהוב. גובהו 30-50 ס"מ. מתאים לשמש מלאה.בצל, הפרחים נסגרים והצמח מתארך שלא לצורך.
  לשתילה בגן כצמח יחיד או בקבוצה. לאחר סיום גל פריחה, יש להסיר את התפרחות שייבשו. מראן של אלו פוגם במראה הצמח והסרתן תעודד סיבוב פריחה חדש. הצמח נהנה מדישון ומקרקע מנוקזת אך לחה, אם כי יעבור ללא בעיות תקופות של מחסור במים. ריבוי על ידי זרעים או ייחורים. שורד ללא בעיות כמה שנים בגן. עלול לסבול ממחלות קמחון.

 • עדעד קנרי Limoniumperezii
 • Limonium
  אחד הצמחים החסונים ביותר, ותרומתו בכל גן - קטן או גדול - גדולה. הצמח יוצר גוש ההולך וגדל עם השנים, ויחד עם זה גדל מספר התפרחות שיפתחו – והן גדולות יותר. גובהו 40-70 ס"מ. התפרחות בגוונים של כחול/סגול לפי הזן, הפרחים טובים לקטיף וניתן לייבשם כפרחי קש מאריכי ימים. העלים גדולים, בצבע ירוק-אפור.
  מתאים לשמש מלאה אך יתפתח טוב גם בתנאים של צל במשך חלק מן היום. ריבוי על ידי זרעים, חלוקת גושים או מספיח שצומח סביב צמח האם. תפרחות שהתייבשו יש להסיר על מנת לעודד המשך פריחה ושיפור הצורה. צמיחה באדמות לא מנוקזות עלולה לגרום לרקבונות שורש ולנבילת הצמח. ישרוד היטב בתנאים קשים ליד ים, ליד כבישים סואנים ובתנאים של מחסור במים.

 • פשתה רב-שנתית Linum perenne
 • Linumperenne
  צמח המוגדר בספרות כרב-שנתי אך מתקשה לעבור את הקיץ החם והיבש שלנו. צמח לשמש מלאה,גובהו 40-70 ס"מ. שופע פריחה בגווני תכלת ולבן. נראה עדין בצורתו אך ממש איננו כזה, למרות שבאזורים חשופים לרוח רצוי לתמוך אותו.
  ייהנה מקרקע לחה אך מנוקזת. לשתילה בקבוצות של כחמישה צמחים בערוגת פרחים מעורבת. ריבוי על ידי זרעים. סובל מפגיעה של אקריות ושבלולים ובתנאים של איוורור לקוי עלול לסבול ממחלות קמחון.

  עוקץ-עקרב שיחני Heliotropium arborescens

  צמח מיוחד באמת וחבל שלא נמצא יותר בגינות הנוי. מצטיין בפריחה מתמשכת בגוונים שונים של סגול, מבהיר ועד כהה. גובה, לפי הזן, 20-60 ס"מ. לשמש מלאה אך על מנת לעבור קיץ חם ויבש עדיף לשתלו בחצי צל. התפרחות מורכבות ממספר רב של פרחים קטנים, בעלי ניחוח עדין. התפרחת מקופלת בצורה המזכירה עוקץ העקרב. העלים גדולים ושעירים, נפגעים בקלות מפעולות מכניות ולכן מקומם לא ליד דרך או מעבר.
  לשתילה בקבוצות קטנות, בערוגת פרחים מעורבת. רגיש למחסור במים. זנים נמוכים מתאימים מאד לשתילה בעציצים. מגיב היטב לדישון. תפרחות שקמלו מומלץ להסיר על מנת לעודד התפתחות גבעולי פריחה חדשים. ריבוי על ידי זרעים או ייחורים.

 • מטה-זהב, מ.ש. Solidago / Solidaster
  תחת שם זה אפשר לכלול שני צמחים רב-שנתיים מאד מקורבים זה לזה - סולידגו וסולידסטר. לשניהם מספר זנים, חלקם משמשים לגידול כענפי קישוט מסחריים המיועדים גם לייצוא. קיימים מספר זנים גנניים.
  אלו צמחים חזקים וחסונים, לגידול בקרקע לחה אך מנוקזת, בשמש מלאה. לאחר הפריחה יש להסיר תפרחות שקמלו על מנת לעודד פריחות נוספות. התפרחות מתפתחות בחלק העליון של הגבעולים, שגובהם 40-70 ס"מ, עד לכדי שליש מאורך הגבעול.
  בעונת החורף הקרה, כאשר אין פריחה, הצמח יוצר שושנת עלים נמוכה בגובה של עד 20 ס"מ..
  ריבוי על ידי ייחורים, זרעים או חלוקת גושים. הצמח עלול לסבול ממחלות עלים וממכרסמי עלים שונים כמו שבלולים, חלזונות, פרודניה וכו'. הטיפול בהתאם.

 • גיפסנית זוחלת Gypsophila repens
  להבדיל מהגיפסנית המשמשת לקישוט זרי פרחים, זהו סוג גיפסנית נמוך שגובהו 10-30 ס"מ בלבד. צמח לשמש מלאה, בקרקע מנוקזת, המרגיש טוב בקרקע גירית. מתאים לשתילה בגינה ובמסלעה. שפע פרחים קטנים באורך 2-4 מ"מ, המתפתחים על גבעולים דקים. הצמח זוחל על פני הקרקע ויוצר בהדרגה גוש ההולך וגדל. הפרחים - בצבע לבן, ורוד ואדמדם - יוצרים גוש פרחים אוורירי ומעניין. לפרחים ריח עדין. ריבוי על ידי זרעים או ייחורים. פגיע להתקפות של שבלולים וחלזונות, בהם אפשר לטפל בקוציד.

 • אליסון הסלעים Alyssum saxatile
  צמח רב-שנתי, מותנה בטיפול תומך במשך הקיץ החם והיבש. צמח נמוך, גובהו 10-20 ס"מ, יוצר גוש צפוף השרוע על הקרקע או המסלעה. התפרחות מורכבות ממאות פרחים בקוטרשל עד 2 מ"מ, ההולכות ומתארכות במשך עונת הפריחה. לפרחים צבע צהוב לימוני וריח עדין.
  ריבוי על ידי זרעים או ייחורים. נהנה מקרקע גירית. חלזונות ושבלולים נהנים מעלי הצמח והטיפול כנגדם בחומרים המקובלים.

 • הליפטרון ורוד Helipterum roseum
  צמח עונתי שאיננו מאריך ימים אך צמיחתו מהירה ופריחתו מקדמת ובכך יתרונו. צמח עדין בצורתו, 30-70 ס"מ גובהו לפי הזן. הפרחים "פרחי קש" בוורוד, לבן ואדמדם בקוטר 3 ס"מ. מתאימים לקטיף ולייבוש. מופיעים בקצה גבעולים דקים ושביריםאך הופעתם בגן הנוי, בערוגת פרחים מעורבת, מאד מרשימה.
  לשמש מלאה. באזור חשוף לרוחות אפשר לתמוך בשתילים, למרות שההליפטרון יפרח יפה גם אם ירבוץ. ריבוי על ידי זרעים. נפגע ממחלות עלים, קמחון ומחלזונות.

 • נר-לילה מכונף (Oenothera macrocarpa (=O. missouriensis
  צמח רב-שנתי רובץ, לשמש מלאה, שגובהו 30-50 ס"מ. העלים סרגליים, ירוקים מבהיקים, והפרחים הצהובים גדולים עד לקוטר 10 ס"מ. למרות שהצמח לא מפונק, טיפול טוב של השקיה מסודרת ודישון יביא לשפע של פרחים חדשים מדי יום,בעונת הפריחה.
  זהו צמח המקורב לנר הלילה החופי המוכר לנו, אך כאן הפרחים גדולים יותר וצבעם כהה יותר. אפשר - אם מעוניינים - להזקיף את הצמח בעזרת תמיכה. ריבוי על ידי ייחורים, זרעים או חלוקת גושים.

 להמשך קריאה על רב שנתיים עשבוניים לשתילה באביב