כהכנה לשתילה באביב, רצוי לגזום שתילים שעברו את החורף ונפגעו מעט מהגשמים, הברד והקור. בעיקר צמחים רב שנתיים. הצמחים הפורחים באביב הם רבים ומגוונים, ובניהם צמחים רב שנתיים.

כתבו: רן מימון ורעות מימון גרופר, מימון שתילי איכות; צילומים: רעות מימון גרופר

ייחודם של הצמחים הרב שנתיים להבדיל מהצמחים העונתיים הינו בכך שצמחים רב שנתיים נותנים אפקט מיידי כצמח פורח ו/או צמח כיסוי עלוותי ולמעשה פורחים או מכסים שטח כל השנה. לאחר החורף כאשר רוב הצמחים לא נראים במיטבם גוזמים את הצמח ומקבלים שוב את אותו אפקט. לעומתם הצמחים העונתיים מוגדרים כפרחי עונה- קיץ או חורף למעשה מסיימים את חייהם הגננים לאחר פרק הפריחה.


ההגדרה של רב שנתיים הינה הגדרה גננית ולא הגדרה בוטנית. אני רוצה לתקן רושם מוטעה שבו רוב האנשים חושבים כי צמחים רב שנתיים חיים ופורחים לעד. אמנם אורך חיי הצמחים הרב שנתיים גדול מהחד שנתיים, אולם גם הם יראו במיטבם בצעירותם- בשנה הראשונה לחייהם.
ניתן לחלק את הצמחים הרב שנתיים לשתי קבוצות גנניות: רב שנתיים עלוותיים ורב שנתיים פורחים. אנו נתרכז כאן בקבוצת הפורחים שמאפיינת אותה פריחה ססגונית לאורך זמן. קבוצה זאת נותנת את אפקט הצבע בגן כמו הצמחים העונתיים אך אין צורך להחליפם כל עונה.

צמחים הרב שנתיים הפורחים נותנים אפקט פריחה מיידי לאחר השתילה, כאשר הפריחה מגיעה בגלים, חלק מהזנים כמו בפלרגוניום (גרניום) זקוף למשל, רואים יותר את הגליות ובפלרגוניום (גרניום) זוחל, פטוניה או בשמת רואים פחות גליות.

עוצמת הפריחה ברב שנתיים תלויה בזנים וכן בהתאמתם ע"י המטפחים למטרות מוגדרות כגון תנאי אור (שמש מלאה, חצי צל, צל מלא) או תנאי אקלים / טמפרטורה. לדוגמה, נמזיה ודאסקיה נהנות כאשר הטמפרטורות נוחות יותר, וצמחים יותר קיציים כמו פורטולקה גרנדיפלורה ופורטולקה סמבה מותאמים לטמפרטורות גבוהות.
צריך לזכור שאת רוב הטיפוח עושים בחו"ל והשוק העיקרי שלהם הינו ארצות אירופה או ארה"ב אשר באזורים אלו למעט קליפורניה תנאי מזג האוויר שונים מאיתנו מהותית. למעשה יש לנו בחורף המתון שלנו יתרון כאשר חלק גדול מהרב שנתיים לא ניזוק בטיפול מתאים. כל יצרני השתילים שעובדים עם מטפחים בצורה מסודרת יודעים להתאים זנים מהמגוון העצום שקיים, שעמידים יותר ומותאמים יותר לתנאי האקלים בארץ.
יש להתאים את הצמחים לתנאי הגן ולעונה בה אנו רוצים את האפקט המרבי, וכן ליכולות והציפיות של בעל הגן. יש צמחים הדורשים טיפול ספציפי כמו גיזום, לדוגמה, גרניום יראה במיטבו אם נגזום אותו בסוף פברואר, לעומת זאת, יש צמחים שאין צורך לגעת בהם כמו ורבנה.
ככלל מרבית הצמחים הרב שנתיים המשתרעים כמעט ולא זקוקים לגיזום וכל הצמחים הגבוהים זקוקים לגיזום לקראת האביב בין סוף פברואר לסוף מרץ. הגיזום גורם להסתעפות של הצמחים ונותן אפקט מרשים. גם לאחר השתילה קיטום של קודקודי הצמיחה יגרום להסתעפות טובה של הצמח ולמעשה לצמח גדול יותר ופורח יותר.
גם ללא שום קיטום או גיזום הצמח יסתעף אך ייקח לו הרבה יותר זמן להסתעף ובעונה השנייה ללא גיזום הצמח יראה עלוב.

האביב זו העונה האופטימלית לשתילת רב שנתיים. מזג האויר נותן לצמחים תנאים טובים לבסס את מערכת השורשים לפני חום הקיץ. ישנם צמחים רב שנתיים רבים המתאימים לשתילה באביב: פלרגוניום (גרניום), בשמת, פטוניה זוחלת רב שנתית, קליברכואה (מיני פטוניה), חרצית, גרמית, פורטולקה, גאורה, בידנס (דושן גזור עלים), ורבנה.

ארחיב על שני זנים חדשים-ישנים ועל זן גרניום מיוחד המתאים לאביב.
ציפורן הקרינפול Dianthus caryophyllus
כולנו מכירים את פרח הציפורן הריחני מזרי פרחים. מטפחי צמחים מחו"ל לקחו זנים אלו והתאימו אותם לשתילה בגן. בשנים האחרונות אפשר למצוא במשתלות צמחי ציפורן בעציץ במגוון צבעים גדול. הפרחים ריחניים כמו ציפורן הקטיף אך בשונה מפרחי הקטיף הצמחים הינם קומפקטיים ומגיעים לגובה של כ 30 ס"מ. מומלץ לשתול בשמש חלקית במרווחים של כ 25 ס"מ במיכלים או בערוגה. נשתול באביב המוקדם ונוכל להנות מפריחה עד הסתיו. במהלך חיי הצמח מוטב שנסיר פרחים יבשים בכדי לעודד פריחה חדשה.

osteospermum ecklonis גרמית אקלון זקופה עם פרח כפול
עוד צמח חדש-ישן. גרמית היא צמח רב שנתי אביבי ותיק. בשנים האחרונות פותח זן חדש בעל פרח מורכב כפול. בניגוד לגרמית הותיקה שפרחיה נסגרים בלילה, בזן הזה הפרחים נשארים פתוחים גם בלילה. פורח באביב ובקיץ ומגיע לגובה של כ-30 ס"מ. זהו צמח בעל דרישות מועטות מבחינת תחזוקה ומים. מתאים לשתילה בשמש מלאה או חלקית בערוגה ובעציצים. בסוף הקיץ מומלץ לגזום את הצמח.

גרניום אנג'ל אייז (מיני צרפתי) pelargonium crispum
מין זה של גרניום הינו רב שנתי המשמש כעונתי. זהו זן ננסי בעל עלווה קטנה מעט גזורה ופרחים קטנים בעלי צבע מיוחד. מומלץ לשתול בתחילת האביב על מנת לקבל צמח עם אפקט פריחה יפה לקראת הקיץ. הוא פורח באביב ובתחילת הקיץ ובשאר הזמן הינו ירוק. בשיא פריחתו הינו בעל מופע ממש מרהיב. קיים בעיקר בגווני ורוד וסגול ויש גן זן ייחודי בעל פרח כתום. זקוק לשמש מלאה או חלקית ולהשקיה מועטה.

להמשך קריאה על פרחים עונתיים שנשתול בגינה באביב