אלה סינית Pistacia chinensis - עץ נוי עם צבעי שלכת מרהיבים

מאת: צביקי פילו, משתלת חורשים

משפחה: אילתיים
מוצא: מרכז ומערב סין

משפחת האילתיים, אליה משתייכת האלה הסינית, קרובה למשפחת הקשיו והיא כוללת כ-80 סוגים הנפוצים באזורים הטרופיים והסוב-טרופיים של כדור הארץ. בסוג אלה 9 מינים של עצים ושיחים, מהם נפוצים בבר בארץ 4 מינים: אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית, אלת המסטיק ואלה ספורטה שהיא מכלוא של אלה א"י ואלת מסטיק או מכלוא של אלה אטלנטית ואלת מסטיק.

עלים של אלה סינית

אלה סינית הינה עץ נשיר אמיתי בגודל בינוני, בעלת שלד חזק ועמיד. מוצאה במרכז ומערב סין, משם הופצה ברחבי העולם כעץ נוי מאריך חיים בעל צבעי שלכת בולטים. בבית הגידול הטבעי יש עצים בני כמה מאות שנים שקוטר הגזע שלהם מעל מטר ונופם גדול מאוד. בתנאי גינון בארץ תגיע האלה, בקצב צימוח איטי, לגובה של 7-10 מ' ולקוטר נוף של  8-10 מ'.

צורת הנוף עגולה עד סוככנית, על גזע יחיד או בעיצוב על מספר גזעים, הסות מסוקס וקישוטי, העלים מנוצים פעם אחת למספר אי זוגי של עלעלים, המסתיימים בחוד דק. צבע העלווה משתנה במהלך השנה: הלבלוב אדמדם, מופע הקיץ ירוק כהה ובסתיו המאוחר מתקבלים צבעי שלכת מרהיבים הנעים בין כתום זוהר לבורדו. כמו בכל עץ נשיר ישנם מספר גורמים היכולים להשפיע על צבע השלכת, בהם סוג הקרקע, מזג האוויר ותכונות גנטיות של העץ הספציפי. גורם סביבתי ראשון במעלה לעידוד צבע שלכת בעצים נשירים הינו שילוב של קור בלילה וקרני שמש ביום. תאורה של פנסי רחוב ונטיעה בנישה מוגנת (צמוד לקיר של בית לדוגמה), פוגעים בצבעי השלכת ואף יכולים לשבש תאריכי פריחה ולבלוב.

האלה הינה עץ דו-ביתי, הפריחה בדומה לצמחים אחרים המאובקים על ידי הרוח הינה חסרת ערך גנני. הפירות הם בית גלעין בעל ציפה שומנית בקוטר של כ-5 מ"מ. הפירות מופיעים על עצי הנקבה במכבדים גדולים במעטפת העץ בצבעי ירוק ואדום והינם בעלי ערך קישוטי. בדומה לשאר מיני האלה צבע הפירות מעיד על חיוניותם. פרי ירוק הינו פרי שעבר הפריה והוא בעל כושר נביטה ופרי אדום הינו פרי מדומה לא מופרה. פירות האלה מופצים על ידי ציפורים הנהנות משפע הפירות ומעץ סבוך המגן עליהן.

שימושים גנניים

האלה הסינית עמידה למחלות ולמזיקים וכן עמידה לקרה ולשרב, ידועה בעולם כאלה העמידה ביותר לקור. בכדי לעצבה על גזע בודד יש לבחור ענפי שלד (ראשון שני וכו') בהתאם לכללים הנהוגים  בעיצוב עץ צעיר. הפרי אכיל אם כי ערכו התזונתי והכלכלי נמוך, מציפת הפרי מופקים שמנים לשימושים שונים, העצה איכותית וקשה. מתאים כעץ רחוב, עץ צל לגינה פרטית, עץ לחורשה, לנטיעה בקבוצה וכעץ מושך ציפורים. עץ הגדל היטב באזורי ההר ומתאים לשתילה גם בשפלה ובמישור החוף. שתילים ניתן להשיג בכל משתלות העצים.

סיכום

אלה סינית היא  עץ בינוני מעמיק שורש ובעל קצב צימוח איטי המתאים מאוד כעץ רחוב וכעץ לגינה פרטית. יתרונותיה באריכות הימים, עמידות למחלות ולמזיקים, עמידות לתנאי קרקע ומזג אוויר שונים וצבעי שלכת מרהיבים המתקבלים ברוב אזורי הארץ.

שווה ביקור

בארבורטום אילנות ישנה קבוצה של עצי אלה סינית, כנראה האלות הסיניות הראשונות בארץ, משם הופצו למשתלות ולגנים. בתל אביב, ברחוב זאב רכטר, נטועים מספר עצים כעצי רחוב.

להמשך קריאה על סוגי עצים לגינה