ביקור אצל עצים ותיקים ושבעי ימים זאת חוויה מיוחדת ומרשימה. נביא כאן את סיפורם של שישה עצים כאלה, עם המלצה לכלול אותם במסלולים של טיולים מתוכננים


כתב:
ישראל גלון, פקיד היערות, משרד החקלאות; צילומים: ישראל גלון


חודשי האביב הם העונה הטובה ביותר לטייל בארץ, לצאת לטבע, לנוף ולגנים. ברצוני להציע לכם לשלב בטיולים גם ביקורים אצל עצים מיוחדים ומעניינים, עצים המקשטים את ארצנו ויכולים לשמש אתר לבילוי ולפיקניק.

לעצים תרומה משמעותית לנוף הארץ, לאסתטיקה, לשיפור האקלים ואיכות הסביבה ולמורשתו של העם. העץ הינו הייצור החי בעל המימדים הגדולים ביותר ובעל משך החיים הארוך ביותר. העצים מהווים את נוף הארץ – זכר לעבר, סמל ההווה ותקווה לעתיד. העצים מספרים את סיפורה של הארץ ולכן ביקור אצלם הינו חוויה מיוחדת ומרשימה.


העצים הוותיקים בארץ מקנים תחושת פרספקטיבה של גודל ושל זמן והם מהווים נקודות ציון בלתי נשכחות בנוף. באופן תת-מודע, בוחן האדם את העץ ואת מימדיו ביחס לסביבה המשתנה; השתנותו האיטית והמתמדת של העץ נותנת קנה מידה לזמן ולמקום.
נביא כאן את סיפורם של שישה עצים שבעי ימים, שקשורים בקשר הדוק עם תולדות ההתיישבות בא"י.איקליפטוס לימוני בפתח תקווה

עץ האיקליפטוס הלימוני המדהים, בעל הגזע הלבן, מרשים ובולט בסביבתו. הוא נמצא סמוך לביתו של זקן השומרים בפתח תקווה, אברהם שפירא. ניתן להרים עלים שנשרו ולהריחם. קליפת העץ מתקלפת פעם בשנה.
איך מגיעים: העץ נמצא בצמוד לבנין מגורים ברחוב שפירא 8 בפתח תקווה. העץ בולט למרחוק, ובקרבתו חניה כחול-לבן.
פרטי העץ:
שם: איקליפטוס לימוני
Eucalyptus citriodora
משפחה: הדסיים
מיקום: רחוב שפירא 8 פתח תקווה
מימדים: גובה - 40 מ'; קוטר נוף - 32 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 4.5 מ'
גיל: כמאה שנהאלה אטלנטית ליד קיבוץ אלונים
העץ המדובר צומח מתוך סלע ובוקע אותו בצורה מדהימה. זה עץ גדול בעל גזע מרשים, צבעי שלכת ולבלוב יפהפיים. העץ היווה מוקד משיכה לחברי הקיבוץ ולילדים, תחתיו רקמו את חלומותיהם. גם אתם מוזמנים לפקנק ולחלום מתחת לעץ.
איך מגיעים: לקיבוץ אלונים מגיעים דרך כביש 75 (הכביש שבין קרית טבעון לרמת ישי). פונים צפונה בצומת אלונים, בשער היישוב פונים שמאלה ונוסעים בדרך עפר לא משובשת, כשמצד ימין נראים הלולים של הקיבוץ. לאחר כ-900 מ' יש דרך עפר הפונה ימינה ועוברת בין השדות; נוסעים בה כ-300 מטר עד עלייה תלולה, שם מחנים את הרכב. ממשיכים ברגל, כשמימין לנו גדר; מגיעים למעבר גשרון גלילים ולאחריו פונים ימינה ופוסעים עוד כחמישים מטר. העץ נמצא מצד ימין, בסמוך לגדר. הוא קשה לזיהוי בקיץ, וקל יותר לאתרו בחורף כאשר הוא בולט בצבעי השלכת.
פרטי העץ:
שם: אלה אטלנטית
Pistacia atlantica
משפחה: אלתיים
מימדים: גובה - 22 מ'; קוטר נוף - 40 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 6 מ'
גיל: מאות שנים

ברוש מצוי בעמק השלום
שני עצי הברוש המצוי המרשימים נשתלו בעמק השלום הסמוך ליקנעם לזכרם של שני שומרים, יואש זילר ויצחק קליצ'בסקי ז"ל, שנרצחו במאורעות תרצ"ו (1936-1939). העצים גדלו והם מפארים את לב העמק ובולטים מכל כיוון. טיול באביב בעמק וביקור ליד הברושים הינו חוויה אביבית של פריחה ונוף עוצר נשימה.
איך מגיעים: ניתן להגיע אל העמק דרך הכניסה לפארק נחל השופט, סמוך לקיבוץ הזורע על כביש 66 (מיוקנעם לצומת מגידו). נוסעים על פי השילוט עמק השלום. לאחר כ-2.5 ק"מ רואים את שני הברושים הבולטים במרכז העמק.
פרטי העץ:
שם: ברוש מצוי
Cupressus sempervirens
משפחה:ברושיים
מימדים: גובה - 24 מ'; קוטר נוף - 8 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 2.6 מ'
גיל: נשתלו ב- 1936

זית אירופי ברמת רחל

שלושת עצי הזית הנישאים על עמודי בטון מצופי בזלת הינם פסל סביבתי בולט של הפסל רן מורין, שהוצבו במקום ב- 1989. לשאלתכם, הם חיים. הם מצויים בלב מטע זיתים. במקום תצפית מרהיבה לנוף הרי יהודה, הרי הגלעד, ים המלח והר ההרודיון. שווה לביקור בשעות הבוקר ואחר הצהריים, עם זריחה ושקיעה מדהימים.
איך מגיעים: הקיבוץ נמצא סמוך לשכונת תלפיות בירושלים, מדרום לעיר ומגיעים אליו דרך כביש 60 (כביש המנהרות). פסל "עמודי הזית" נמצא מצדו המזרחי של שער הכניסה לקיבוץ ובולט למרחוק.
פרטי העץ:
שם: זית אירופי
Olea europea
משפחה: זיתיים
מימדים: גובה - 7 מ'; קוטר נוף - 6 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 2.5 מ'
גיל: 90 שנה

פיטולקה דו-ביתית בכפר סבא
הפיטולקה המרשימה נטועה קרוב ל-100 שנה בגן הנעלם, "גן שאול" הידוע גם כ"גן מנשה", בשכונת עליה בכפר סבא. הגן וסביבו נמצאים בעיצומן של עבודות פיתוח ויש סיכוי רב שהגן יפתח בקרוב לציבור באופן מסודר. שני העצים הגדלים בסמוך אחד לשני יוצרים מעין שער לנוף ולגן. צוואר השורש הבולט והגזעים החצי עשבוניים יוצרים סבך שנעים להיחבא בתוכו.
איך מגיעים:
הגן נמצא צפונית לשכונת עליה בכפר סבא. נוסעים דרך רחוב קפלנסקי וממנו לרחוב רינגלבלום אשר בקצהו, בצד צפון, ניתן לחנות ולהגיע לשטח המוביל לגן.
פרטי העץ:
שם: פיטולקה דו-ביתית
Phytolacca dioica
משפחה: פיטולקיים
מימדים: גובה - 12 מ'; קוטר נוף – 14 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 5.5 מ'
גיל העץ: 80 שנה

פיקוס השקמה בשדות קיבוץ געש
השקמה סחופת הרוח שצמרתה דמויית דקל בולטת מאוד לנוסעים על כביש החוף, בסמוך לקיבוץ געש. זו שקמה ותיקה שבוודאי ראתה הרבה בחייה. היא סמוכה למגרשי הגולף של הקיבוץ ויוצרת ציור נאה בנוף. כדאי לבקרה וליהנות מנופה המיוחד.
איך מגיעים: העץ נמצא כמאה מטר צפונית למשרדי מגרש הגולף. בכניסה לקיבוץ געש פונים צפונה לכיוון מגרש הגולף, מחנים את הרכב והולכים אל העץ.
פרטי העץ:
שם: פיקוס השקמה
Ficus sycomorus
משפחה: תותיים
מימדים: גובה - 18 מ'; קוטר נוף - 38 מ'
היקף גזע: בגובה 1.3 מ' - 5.7 מ'
גיל: כארבע מאות שנה

להמשך קריאה על קורדיה בויסיארי-פורח בלבן