שמות צמחים ניתנים לעתים על פי משובותיהם של הבוטנאים; צמחים אחרים נקראים על שם דמויות מן המיתולוגיה היוונית או בשמות המתארים תכונות או אזורי תפוצה. מהו מקור השם של זקן הנחש?

כתבו וצילמו: מוטי קופילוביץ וגל ישראלי


משפחה: קונוולריים,Convallariaceae או שושניים, Liliaceae
מוצא: מזרח אסיה ויפן
שמות צמחים נתונים לעתים על פי משובותיהם של הבוטנאים: מרוות קליבלנד מוצאה בקליפורניה ובמכסיקו אך היא נקראה על שמו של בוטנאי – קליבלנד. ידוע סיפורו של הצמח הקטן אהרונסוניית פקטורובסקי (שקוצר למזלנו לאהרונסוניית פקטור) שנקרא על שם שני בוטנאים – אהרונסון ופקטורובסקי.


צמחים אחרים נקראים על שם דמויות מן המיתולוגיה היוונית או בשמות המתארים תכונות או איזורי תפוצה, כמו למשל אדננתוס משייני או שום תל-אביבי. כזה הוא גם הסוג זקן-נחש. ותשאלו מהו זקנו של הנחש? הסתכלו בצמח, הפעילו את דמיונכם ותבינו (או שלא).
מעניין גם לציין, כי צמחים אלה הם החשובים ביותר ברפואה הסינית למילוי מחסור ביין (Yin) ובפקעיות השורש המעובות משתמשים בתרופות סיניות מסורתיות רבות.

זקן-נחש יפני Ophiopogon japonicus
צמח ותיק בארץ, שהוכיח את עצמו כסוס עבודה אמין ויעיל.

זהו צמח ירוק-עד בעל עלים צרים מאד בצבע ירוק כהה היוצר גוש כדורי הגדל באיטיות ומגיע בבגרותו לגובה 40 ס"מ ולקוטר 50 ס"מ. עמיד ביותר, מסתדר בתנאי אור שונים מצל כבד ועד לשמש חלקית, שורד גם בתחרות שורשים קשה ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים, בתנאי ניקוז גרוע וכצמח מיכל בתוך בריכה! הפריחה נמוכה וחבויה בין העלים.
מעולה לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה - זהירות, ההתחדשות איטית.
בשנים האחרונות רואים התנוונות או היחלשות של גושים ותיקים הנתקפים על ידי כנימות ומחלות, בעיקר במישור החוף. ניתן, כנראה, להתמודד עם הבעיה על ידי הפחתה משמעותית של ההשקיה בקיץ (גוש ותיק יכול לשרוד השקיה של פעם בשבועיים ואף פעם בחודש).

זקן-נחש יפני 'ננסי' 'Nana' Ophiopogon japonicus
בעולם קיימים מספר זנים ננסיים שקשה להבדיל ביניהם ולכן נכנה את הזן שבארץ 'ננסי'.
גם זה צמח ירוק-עד בעל עלים צרים בצבע ירוק כהה היוצר באיטיות רבה גוש צפוף קטן ונמוך, בגובה 10 ס"מ ובקוטר 15 ס"מ. גדל בצל ובצל חלקי, עמיד בתחרות שורשים ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובתנאי ניקוז גרוע.
מתאים לכיסוי שטחים קטנים בין אבני דריכה ובמיכלים קטנים.ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.
צמח חביב ועמיד בעיקר לבעלי אורך רוח, אך אליה וקוץ בה – ללא חלוקה יתנוון אחרי מספר שנים בדיוק כשסופסוף מילא את הסדקים או כיסה את השטח. ובכל זאת מומלץ למשקיעים בגינה הקטנטנה.

זקן-נחש יפני 'סילוור מיסט' 'Silver Mist' Ophiopogon japonicus
צמח ירוק-עד בעל עלים צרים, המגיחים כמעט לבנים ומתבגרים לירוק עם שוליים לבנים. יוצר באיטיות רבה גוש קטן בגובה 20 ס"מ ובקוטר 20 ס"מ.
מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת וקלה ומאיר פינות כהות בעלוותו הבהירה. חיוני פחות מן הזנים האחרים. מומלץ לדשן לעתים ולחלק או לגזום נמוך לחידוש אחת למספר שנים. ללא חלוקה משתלטים עם הזמן עלים ירוקים על רוב הצמח.

זקן-נחש ג'אבורן 'חיוני' Ophiopogon jaburan 'Vittatus'
צמח ירוק-עד בעל עלים ארוכים ורחבים יחסית, קשתיים ושמוטים בעלי פסי אורך שנהביים בעיקר בצעירותם. יוצר באיטיות גוש בהיר בגובה 50 ס"מ ובקוטר 100 ס"מ ואף יותר מכך. הפרחים לבנים בשיבולים נטויות בקיץ, ההופכים לפירות קישוטיים בסגול מתכתי בסתיו המתאימים גם לקטיף.
עמיד ביותר, מצל כבד ועד לשמש חלקית, גם בתחרות שורשים קשה ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובהשקיה רבה. מעולה לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.
הריבוי בחלוקת הצמח וכן בגידול מזרעים ובשתי הדרכים מתקבלים צמחים בעלי עלים מגוונים במידה שונה ועד לרמה של עלווה ירוקה לחלוטין (נראה שזו צורת המין המקורי זקן-נחש ג'אבורן).
קיימת גם שונות קלה בצורת הצמחים ובגודלם, אך צמח בודד נוטה לשמור על מידת הגיוון שלו לאורך שנים רבות, כאשר שיא הגיוון בעת הלבלוב האביבי.

זקן-נחש שטוח Ophiopogon planiscapus

צמח ירוק-עד בעל עלים צרים ושטוחים בצבע ירוק כהה המתפשט בשלוחות ויוצר כרית נמוכה וצפופה בגובה 20 ס"מ ובקוטר 50 ס"מ. עמיד ביותר מצל כבד ועד לשמש חלקית גם בתחרות שורשים ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובתנאי ניקוז גרוע. מתאים בין אבני דריכה ועמיד לדריכה קלה. מעלה בקיץ שיבולי פריחה קשתיות לבנות ונאות
מתאים לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.
טרם נבדק ברחבי הארץ לאורך שנים ונראה שסובל במישור החוף – מומלץ להשתמש בזהירות.

זקן-נחש שטוח 'שחור' Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'
צמח ירוק-עד בעל עלים צרים ושטוחים בצבע שחור, המתפשט בשלוחות באיטיות רבה ויוצר כרית נמוכה לא צפופה בגובה 20 ס"מ ובקוטר 30 ס"מ.
מתאים בעיקר למיכלים אך יגדל גם בקרקע מועשרת בתנאי צל וצל חלקי. שימו לב - בצל כבד יאבד את צבעו השחור! מומלץ לדשן לעתים. צמח איטי ומפונק מעט, אך מיוחד ביותר בעלוותו השחורה.

להמשך קריאה על גיאופיטים ים תיכוניים