יש דרכים אלטרנטיביות להתמודד עם מצבים נפשיים נפוצים, כמו פחד, בדידות, יאוש ודכאון.
כך תרקחו טיפות של תמציות פרחים שמצויים בסביבתכם, ואולי גם גדלים בגינה הפרטית שלכם. ראו הנחיות להכנת תמציות ייחודיות והמלצות לצמחים הכי מתאימים.

כתבה: אלומה גלזר

במאה ה-20 זכתה תורת הריפוי הרוחני באמצעות צמחים לעדנה מחודשת, בעיקר בזכותו של ד"ר אדוארד באך, רופא והמיאופט אנגלי שחי בראשית המאה. תמציות פרחים שהכין, מיועדות לטפל במצבים נפשיים נפוצים, כמו פחד, בדידות, יאוש ודכאון, גם אתם תוכלו להכין לעצמכם תמצית אישית לפי פרחים שאתם אוהבים, המצויים בסביבתכם.
העולם בו אנו חיים, מלא צמחים רבים ומגוונים. אנו רגילים לקבל מהם את כל צרכינו - מזון ומרפא כלים ורהיטים, אנו מגדלים צמחים אותם לנוי, נותנים פרחים ליקירנו כאות לאהבה והוקרה, ואנו אף מכנים את ילדינו בשמות של צמחים. פרחים משמשים כסמלים של נושאים וגופים שונים לא רבים מודעים לכך שלפרחי הצמחים גם כוח ריפוי נפשי ורוחני. על מתת מופלאה זו של הצמחים בכתבה הבאה.
צלף קוצני

אומנות עתיקה
"פסיכומטריית הצמחים" היא אומנות עתיקה, אשר לפיה לכל צמח כוח ריפוי רוחני. קיומם של צמחים מותנה בשמש, שבאמצעות אנרגיית האור שלה יוצר צמח את מזונו. אנרגיה זו, הנקלטת בתאיו של צמח ומשמשת לבנייתו, יוצרת ריטוטים (ויברציות) אנרגטיים עדינים בצמח המגיעים לשיא בפרח - איבר הריבוי שלו, לריטוטים אלו השפעה על כל הנמצא בסביבתם -
צמחים אחרים, בעלי-חיים והאדם.
ע"פ תורה זו, אדם המצוי במצב של חוסר הרמוניה בין הגוף לנפש - יחלה. אדם הנתון במצב כזה יימשך אל פרח של צמח אשר ישקף את מצבו, כאשר עלי העטיף של אותו פרח מייצגים את מצבו הפיזי של האדם, האבקניים מייצגים את מצבו הנפשי והרגשי, ואילו העלי מייצג את מצבו הרוחני. אור השמש העובר דרך פרחים, מוקרן אל האדם המתבונן בהם באמצעות ריטוטים אנרגטיים, ומביא לאיזון מחודש של ההרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח של אותו אדם. הדבר יתבטא בריפוי ההילה (אאורה). של האדם שהיא הגוף האנרגטי המקיף כל אחד ואחד מאיתנו והוא הראשון להיות מושפע ממצבי חוסר איזון. שיטת ריפוי זו נודעה כרפואת אנרגיה או רפואת תדרים.
כיצד נעשה הדבר? אדם המתבונן בפרח ונמשך אליו מביט כאילו במראה מבנה הפרח - עלי הגביע, הכותרת, האבקנים והעלי - מספרם, צבעיהם, המרקם שלהם, נוכחות או היעדר ניחוח בפרח, גודלו של הפרח, האופן בו הוא נושא את עצמו על הצמח, ואפילו היותו פרח בודד או חלק מתפרחת, מאירים כולם את מצבו של האדם. גם לצמח הנושא את הפרח השפעה אנרגטית - אם מדובר בפרחיו של עץ גבוה וחסון, צמח עשבוני, מטפס או צורת צמיחה אחרת. הפרח אליו נמשך האדם מכיל גם את תדרי הריפוי אותם צריך אותו אדם.

בשמת- מהווה תחליף לווליום

תמציות באך

במאה ה- 20 זכתה פסיכומטריית הצמחים לעדנה מחודשת. החלוץ בתחום היה ד"ר אדוארד באך, רופא והומיאופאט אנגלי שחי בראשית המאה. ד"ר באך הבין שהטיפול התרופתי שהוא נותן לחוליו אינו מועיל להם ולעתים אף מחמיר את מצבם, מכיוון שהוא איננו מציע טיפול בגורמים האמיתיים למחלה - המצב הנפשי והרגשי. חשיבה שללא ספק היתה מהפכנית לזמנו. הוא יצא לחפש תשובה לשאלות שהתעוררו אצלו בטבע, בקרב עולם הצמחים.
תוצאות עבודתו של ד"ר באך היא ערכה של 38 תמציות מפרחי צמחים שמקורם בעיקר בצמחי בר בסביבתו הקרובה, ושמטרתם לטפל במצבים נפשיים נפוצים, כמו פחד, בדידות, יאוש ודכאון, דאגנות יתר ועוד. חזונו היה שהתמציות יהיו חלק בלתי נפרד מכל בית, והן תשמשנה כגורם מונע מחלות. הוא ראה בכך את רפואת העתיד. הטפול בתמציות הפרחים של באך נפוץ בעולם מעבר לאנגליה, והנסיון של רבים, במקומות שונים בעולם, מעיד כאלף עדים על האיזון והמזור שהתמציות הביאו עימן, ועזרו לרפא מצבים נפשיים ופיזיים.
התמצית של ד"ר באך שזכתה לפרסום הגדול ביותר היא "תמצית ההצלה" - RESCUE REMEDY, ואשר שמה מעיד עליה: היא נועדה לתת "הצלה" מיידית במצבים של טראומה - גדולה כקטנה. מי שהתנסה בכך יעיד על יעילותה הרבה.
תמצית ההצלה מורכבת מ- 5 תמציות פרחים מן הערכה של ד"ר באך. התמציות הן:(*)

STAR OF BETHLEHEM : תמצית למצבי טראומה, צמח זה - נץ חלב בשמו העברי, גדל בר גם בארץ, ועולה בשדות הבר שלנו בחורף. פרחיו של נץ-החלב הם לבנים ומסודרים בצורת סוכך, מבנה וצבע שביכולתם להשיב את השלוה הפנימית למי שספג טראומה עזה.
ROCK ROSE: תמצית פרחים להרגעה מיידית במצב של פאניקה והיסטריה. הצמח ששמו העברי הוא שמשון לוטמי הוא צמח שגדל בתנאים טרשים נוקשים. הפרח שלו הוא פרח פשוט בעל עלי כותרת צהובים, כאשר הצבע הצהוב נותן חיזוק ליכולת החשיבה, משפר את הריכוז ומביא להרגשת התרוממות.

CLEMATIS: תמצית למניעת עילפון. תמצית זו מכינים בעזרת פרחים של צמח מטפס ששמו העברי הוא זלזלת היערות. האבקנים והעלים המרובים של הפרח, יוצרים צורה קורנת, המרמזת על היכולת למצוא את הכוח הפנימי להאבק במצב של מצוקה.

CHERRY PLUM: תמצית להגנה מפני מצב של איבוד שליטה. תמצית זו מכינים בעזרת פרחים של שזיף דובדבני, עץ שזיף בעל פירות קטנים דמויי דובדבן. עץ זה כשזיף, כדובדבן וכמיני פירות קיץ אחרים, שייך למשפחת הוורדים שהמאפיין אותה הוא 5 עלי כותרת בפרח (גם בוורד הבר המקורי זה כך). מספר זה מקושר קשר הדוק לגופנו שלו 5 חושים ו- 5 פתחי גוף. הפרח שצורתו כגביע פתוח מעיד על היכולת לאסוף את כוחות הנפש צבעם הלבן של הפרחים מחזק את הצורך בטהור הגוף והרוח.

IMPATIENS:
תמצית זו מהוה תחליף לואליום, במצבים של חוסר סבלנות, רוגז ועצבנות. שמו העברי של הצמח הוא בשמת, צמח אשר נפוץ גם בארץ כצמח נוי. לפרח הבשמת צורה מיוחדת, והוא נושא בתחתית הכותרת דורבן. לפרחים בעלי צורות מיוחדות. יש את היכולת לחזק את האינטואיציה והתבונה הפנימית, והם אף מציעים הגנה על-חושית.

תמצית פרחים אישית

כל אחד יכול להכין לעצמו תמצית פרחים אישית לפי פרחים שהוא אוהב ומצויים בסביבתו. יש לבחור את הצמח לפי המשיכה האישית אליו או לפי המצב הרגשי אותו רוצים לאזן. לדוגמא:

ורדים נושאים עמם מסר של אהבה ויופי נשי. ורד ורוד מביא את מסר האהבה הרומנטית ואילו ורד אדום הוא ורד האהבה הגופנית, ורד לבן מרמז על אהבה זכה, ואילו ורד צהוב רומז על אדם אשר צריך לבחון את השקפותיו באשר לאהבה.
פרחי אמנון ותמר מתקשרים לביישנות ולרגישות.
פרחי לע-הארי מתקשרים לאומץ ולבטחון עצמי.
בת-חן משמשת כסמל של תמימות.
תפרחת השום מקנה כוח ויכולת התנגדות להשפעות מן החוץ.
פריחת האזוביון מחממת ומאזנת את הנפש.
תפרחת הנענה יכולה לשפר דריכות נפשית וזריזות.
חשיבות רבה יש לצבעיו של הפרח. לדוגמא:

אדום - מתקשר לאנרגית החיים הבסיסית של האדם.
כתום - צבע המביא עימו שמחה והתרוממות רוח.
צהוב - מחזק היבטי חשיבה, מרומם, ממקד ומרכז.
ירוק - מאזן את הרגשות. צבע הריפוי של הטבע.
כחול - מעודד אינטואיציה נשית וביטוי עצמי.
סגול - מרומם מצבים רוחניים.
לבן - צבע ההטהרות הנפשית.

את תדרי אנרגית הריפוי של הפרח הנבחר ניתן לקלוט ע"י הבאת הפרח לסביבת החיים הקרובה, למשל להניחו באגרטל על השולחן או ע"י הכנת תמצית פרחים בתוך מים באמצעות אנרגיית אור השמש מניחים את הפרח בו בוחרים בתוך כלי זכוכית ובו מי מעין (או מים מינרליים), ומניחים בשמש למשך כ- 3 שעות, תוך שמקפידים על כך שלא יהיה כל צל על קערת המים. כתום 3 שעות מרחיקים בעדינות את הפרח, תוך הימנעות ממגע ידיים, והמים שבקערה מכילים עתה את התדרים האנרגטיים של הפרח. נוטלים ממים אלה בכל עת שחפצים, רצוי במצב של רגיעה והתכוונות.

מבט אל העתיד

מאז ד"ר באך היו רבים שהמשכו את דרכו, ובאזורי עולם שונים מכינים כיום תמציות מפרחים מקומיים, לטיפול במצבים נפשיים ופיזיים שונים. יש הרואים במגמה זו תחיה רוחנית לעולמנו המוכה, כאמצעי להחזיר את כדור הארץ לאיזון, לאחר ההרס שהוא עבר תחת ידינו.
כל מי שנכנס לגן פורח, ומכיר את תחושת העושר הנפשי והרוחני שממלאת אותו בהכנסו, לא יכול שלא להסכים עם מחשבה זו.
וכצידה לדרך ניקח משפט משירה של חוה אלברשטיין "חיוכים":
"כדאי ללמוד מן הפרחים, לא לקמץ בחיוכים, ואז תראו שהעולם יהיה פתאום כה טוב..."

רשימת ספרות
Heal thyself / Dr. Edward Bach
The Bach Flower Remedies / Nora week
and Victor Bullen
Flower Readings / Suzy Chiazzari

צלף קוצני - דוגמה להכנת תמצית פרחים אישית -

שיח הצלף ידוע בשל יכולתו לצמוח בתנאי סביבה קשים, בשיא ימות הקיץ החמים והיבשים, הוא מלבלב ופורח אפילו בתוך קירות וסלעים. ענפיו המאדימים משתרעים, והוא פורח בפריחה שופעת, בוהקת בלובנה, של פרחים המתחדשים מדי יום. צורת הפרח פתוחה, קוטרו עולה על 5 ס"מ, והוא מכיל אבקנים מרובים בגוון המשתנה מלבן לסגול, הנרעדים עם כל משב אויר קל, המסר הריפויי: חז"ל כינו את הצלף "העז באילנות" בשל יכולתו להתקיים בתנאים סביבה קשים, והוא אכן מתאים לאדם בעל יכולת עמידה איתנה למרות קשיים בסביבתו. יחד עם זאת ענפיו המשתרעים הנוטים לגוון אדום, מעידים על צורך לפתח גמישות ולהניע נושאים קיימים חשובים. זאת ניתן לקבל מן הפרחים המתחדשים מדי יום ולזכות ביכולת התחדשות יומיומית. הפרחים הפתוחים כלפי מעלה, על אבקניהם העדינים הרוטטים עם כל משב רוח קל, מעידים על נפש עדינה ורוטטת היכולה להתחזק, לאסוף את כוחות הנפש, להתעלות מן המקום בו הוא נמצא לדרגות רוחניות גבוהות יותר.

להמשך קריאה על צמחים שחלקיהם הירוקים אכילים