לקראת ט"ו בשבט מקיימים קק"ל ומועצת הדבש נטיעות צמחי צוף (נטיעות צופניות) למען שמירה על ענף הדבורים. המטרה היא לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ ולירידה בייצור הדבש.

כתב: אלכס קצ'אן , המדרשה לחקלאות פרמקלצ'ר


היעד הכמותי של הנטיעות הצופניות הינו כ- 1.5 מיליון צמחים צופניים בתוך 5 שנים, כך שבכל שנה יינטעו כ- 500 אלף צמחים צופניים, ממינים שונים וביניהם אקליפטוס, חרוב, שיזף ועוד. המטרה הינה להרחיב את הנטיעות והמודעות לנושא עקב המשבר העולמי של העלמות הדבורים (תופעת ה Colony Collapse Disorder- או בעברית "הפרעת התמוטטות המושבה"). מועצת הדבש קוראת לציבור לקחת חלק בנטיעות המבוצעות אז הנה כיצד אנו, הגננים והמגדלים החובבים (מזון ונוי), מסוגלים לעזור גם אם נטיעת עץ אקליפטוס או חרוב בחצר הבית ממש לא באים בחשבון...

משטחי קורנית
צמחי צוף עשבוניים לבריאות דבורת הדבש- הרשימה בהמשך הנם צמחים ידועים במיוחד בחשיבותם כצמחי צוף ואבקה לדבורת הדבש- הן בזכות כמויות הצוף והאבקה והן בזכות סגולותיהם הרפואיות לדבורים. כולם צמחים נמוכים יחסית שקל מאוד לשלב בכל גן ירק וגינת נוי. יתכן שחלק מהם כבר צומחים אצלכם פה ושם ואם לא...אז הנה עוד סיבה טובה. רצוי כמובן לשתול כמה שיותר צמחים בכדי לייצר "כריות" שטחי מרעה צוף משמעותיים לדבורי הדבש, לפרפרים ולמגוון מאביקים חשובים נוספים בסביבה.
לבנדר

זיפן רפואי/לשון הפר/בורז' (Borago officinalis)

בעל פריחה כחולה. הפרחים והעלים הצעירים אכילים לאדם ומשמשים לעיתים בחו"ל כמרכיב קישוטי אכיל חי בסלטים. קל מאוד לגידול וריבוי מזרעים. עשוי להגיע לגובה של עד 1 מ'. צמח חבר נהדר לעגבניות, תות שדה, דלועים ומרבית הירקות האחרים. נחשב לאחד מחמשת הצמחים הטובים ביותר לדבורי דבש.
כוסברה

מליסה רפואית/lemon Balm (Melissa officinalis)

צמח מרפא ותה נהדר וקל להשגה במשתלות (בעציצים) או לריבוי מייחורי גבעולים וקני שורש (שימו לב, מתפשט בקלות ממש כמו הנענע והמנטה). בעל פריחה לבנה אופיינית לבני משפחת השפתניים וכמוהם גם הוא מעניק הן צוף והן אבקה בשפע. נחשבת לאהובה במיוחד על הדבורים.
מליסה רפואית

גד השדה/כוסברה (Coriandrum sativum)

הכוסברה הצנועה והנהדרת הנה צמח קל מאוד לגידול מזרעים (שאותם ניתן פשוט לרכוש שלמים בשוק או בחנות כתבלין) ואם נותנים לה לפרוח היא הופכת למגנט אמיתי עבור דבורי דבש וחרקים מאביקים. הזרעים הנוצרים לאחר האבקה הנם כמובן תבלין מטבח מעולה ואף מרפא למגוון שימושים.

לבנדר (Lavandula angustifolia)

שמן הלבנדר משמש בדבוראות הטבעית כדוחה את אקרית ה Varroa אולם גם כך הנו צמח דבש מצוין לדבורים. הפריחה והניחוח המעולים הפכו צמח זה לפופולרי בגינות רבות אולם בהחלט יש מקום לשתול ממנו עוד ועוד.

קורנית/טימין (Thymus serpyllum)

עוד צמח תבלין מוכר, נפוץ ואהוב- הן על גננים והן על טבחים. הקורנית הנה צמח רב-שנתי נמוך, קל מאוד לגידול ופריחתו מושכת דבורים ומאביקים רבים. סבורים שהצוף והאבקה ממנו עוזרים לדבורים במניעת מחלות ופטריות בכוורת. ניתן להשיג שתילים שלה בכל משתלה.

אזוב מצוי/זעתר (Majorana syriaca)

הזעתר הנו אחד מצמחי המרפא הידועים ביותר ברפואה העממית. מגיע לגובה של עד 40 ס"מ ופורח לאורך האביב והקיץ. פריחתו מושכת דבורים ומגוון חרקים מאבקים אחרים. צמח נפלא ושימושי ביותר בכל גינה וקל מאוד להשגה בכל משתלה. רצוי מאוד לשתול אותו בשולי ערוגת גן הירק שלכם, בערוגות משותפות בגינה הקהילתית ובכלל פה ושם ברחבי גינת הנוי.

בתוספת להעשרת גן הנוי או הירק שלכם במגוון צמחי צוף ואבקה, היבט נוסף וחשוב אף יותר הנו אופן הטיפול בשטח- במילים אחרות, אורגני או כימי. חומרי ההדברה למינם (קוטלי עשבים וקוטלי חרקים) הנם כולם חומרים רעילים וככאלו משפיעים לרעה על כל המערכת האקולוגית בשטח שלכם- ובהחלט גם על דבורי הדבש. לפיכך, ממשק אורגני הנו תנאי בסיס לשיקום ענף הדבורים וכמובן לשמירה על בריאותינו אנו, בריאות ופוריות האדמה, ובריאות ואיזון הסביבה.

 להמשך קריאה על צמחי תבלין בקיץ