כתבה וצילמה: סימה קגן

שם מדעי: Brunfelsia pauciflora `Floribunda`

משפחה: סולניים Solanaceae
מוצא: אמריקה הטרופית
שם עממי: Yesterday-Today-Tomorrow

ברונפלסיה הוא שיח בינוני, ותיק בארץ. בשנים האחרונות הוא נשתל יותר בגינות, וטוב שכך. את ההצגה גונבת הפריחה, שאף העניקה לצמח את שמו העממי: בתחילה, כותרת הפרח סגולה ("yesterday"), אח"כ היא הופכת לצבע של אזוביון (לוונדר) ("today") ולבסוף צבעה לבן ("tomorrow").

ברונפלסיה באדנית

באביב, מתכסה השיח בפריחה שופעת וניתן לראות עליו פרחים בכל הצבעים והגוונים, בו זמנית. פרחים אלו ריחניים מאד, עם ריח אופייני לברונפלסיה ולעיתים, בלילה, גם כשאין רואים את השיח, אפשר לזהות אותו על פי ריחו.
בארץ מוצאו, השיח הוא ירוק עד. בארצנו, כשהחורף קר, הוא משיר את עליו לתקופה קצרה (בחודשים ינואר-פברואר). העלים מסורגים, אליפטיים, אורכם כ-10 ס"מ וצבעם ירוק חיוור. השיח יכול לצמוח לגובה של כ-3מטר, אולם ניתן לעצב אותו בגיזום ולהגביל את גובהו ואת רוחבו.

ברונפלסיה תקריב
הפרחים ערוכים בתפרחות דלילות, כשקוטר הפרח כ- 5 ס"מ, והפרחים בולטים, מרשימים וריחניים. הפריחה כאמור חלה באביב, ותמיד בחג הפסח צמחי הברונפלסיה מדהימים בפריחה ומפיצים ריח נעים. בהמשך הקיץ, הפריחה ספורדית (הכוונה לטפטופי פריחה לא סדירים).
בתחילת שנות ה-90 הובא מדרום אפריקה זן נוסף, 'Macrantha', המאופיין בפרחים גדולים יותר, בצבע סגול שלא הופכים ללבן. הפריחה של זן זה פחות שופעת, העלים גדולים יותר והצימוח נמרץ פחות.תנאי גידול
ברונפלסיה מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי, ואפילו בצל מלא. בתנאי שמש מלאה הצמח כלורוטי, הפריחה נצרבת מהשמש והעלים מקופלים. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מועשרת בקומפוסט. בנוסף, כדאי לדשן בקומפוסט מדי שנה, באביב. לצמחים שעליהם מצהיבים באופן המעיד על סימני מחסור בברזל, כדאי להוסיף ברזל (בצורת סקווסטרין).
כדאי לגזום את השיח באביב, על מנת לעצבו ולמנוע ממנו להיות פרוע מדי. אפשר לעצב על גזע בגובה 100-60 ס"מ ואז לתת לענפים לצמוח בצורת "פונפון". אפשרות אחרת היא לגזום אותו לגובה ולרוחב של 1 מטר או, אם הוא שתול סמוך לקיר, אפשר לתת לו להגיע לממדים גדולים יותר. הצמח יתפתח היטב ויפרח גם כאשר שתול במיכל.


מתאים לשתילה ברוב אזורי הארץ, אך הצמח נהנה מלילות קרירים. בגינה מוצלת חלקית (למשל בקיר צפוני) אפשר לשלב בשתילה את הברונפלסיה ליד מורן קרח, קלרודנדרון מזהיר ועוד.
כאשר הוא שתול במיכל, ניתן להציבו בזמן הפריחה בכניסה לבית וליהנות מריח הפרחים.

 להמשך קריאה על אליוגינת היגל ואליוגינת הקאית