כתב: עופר אדר צילם: דני אלמליח

בהגדרה המדעית, שיחים הם צמחים שניצן ההתחדשות שלהם נמצא בגובה של חצי מטר עד שני מטרים, בעלי גבעולים מעוצים רבים ומערכת שורשים רדודה מזו של העצים.
מבחינת החשיבות ועוצמת הנוכחות בגינה, השיחים באים במקום השני לאחר העצים.

דורנטה
מגוון השימושים שאפשר לעשות בשיחים הוא רב: כבודדים-קישוטיים המעוצבים על גזע אחד; כגדר חיה; כרקע לצמחים אחרים; כהסוואה לנקודות מכוערות בגינה; בשטחים גדולים, ניתן לשתול אותם במיקבץ. חלק מהשיחים ניתנים לגידול גם במיכלים.
קצב הגידול של מרבית השיחים הוא מהיר, והם ניתנים לעיצוב בקלות יחסית על ידי גיזום. יופיים של חלק מהשיחים טמון בעליהם המגוונים, חלקם מתהדרים בפריחה נאה ולעתים גם ריחנית, וחלקם יתנו לנו גם פרי.


בבואנו לבחור את השיח או השיחים המתאימים לגינתנו, נשתמש בכללים הדומים לאלה שמנחים אותנו בבחירת כל צמח, בהתאם לשימוש שאנו מייעדים לו: התאמה אקלימית-אזורית, תוחלת חיים, קצב גידול, השתלבות בצמחיה קיימת, איכות אסטטית, צבעוניות, דרישות תחזוקה, מטרדים אפשריים (פרי מלכלך, פריחה המושכת דבורים וכו'), חסכנות במים.

מומלץ לבדוק ביסודיות את קצב הצימוח של השיח, שכן קצב מהיר מדי יחייב גיזומים תכופים. כמו כן, בדקו מה גודלו הסופי של השיח, כדי שלא תתקעו עם "מפלצת" שתשתלט על חלקים גדולים בגינה או תסתיר חלקים מהבית.
בניגוד לבחירה גרועה של עץ, שתיקונה קשה, בחירה מוטעית של שיח ניתנת לתיקון קל יחסי. כאב הלב שבעקירתו קטן לעין ערוך מכאב הלב הכרוך בעקירת עץ שטיפחנו במשך שנים. גם השיח התחליפי שנשתול, יצמח במהירות ותוך זמן קצר נשכח את התחלופה שעשינו.
לבן-עלה שיחני
תהליך הבחירה
כל אחד מצוות הבוחרים שלנו התבקש לנקוב בשמותיהם של עשרת השיחים הטובים ביותר בעיניו, בגודל בינוני-גדול, המתאימים במיוחד לעיצוב כשיחים בודדים. מדרך הטבע, חלק מהשיחים שנבחרו מתאימים גם לשימושים אחרים, כמו גדרות חיות, שיחיות וכו'.
הבחירות שוקללו, ועשרת השיחים שקיבלו את מרבית הקולות מוצגים בפניכם. זהו אם כן הליך בחירה דמוקרטי וסובייקטיבי, כשכל בוחר נתון לנטיות הלב ולהעדפות האישיות שלו.
לכן, אין לראות ברשימת השיחים הנבחרים משום המלצה גורפת-מדעית אלא הנחיה והכוונה כללית.

צוות הבוחרים שלנו כלל את האנשים הבאים:
דני אלמליח – אגרונום, מומחה ויועץ לגננות נוי
יעקב עציון ויואב גרטמן – יועצים מקצועיים, משתלת יגור
רן פאוקר – מנהל גן אקלום וניסוי חסכוני במים
דר' מיכאל אבישי – המנהל המדעי (היוצא) של הגן הבוטני בירושלים
דר' רקפת הדר-גבאי – בוטנאית ואגרונומית
מלכה רגב – גננית, קיבוץ ברעם
אביגיל הלר – ממ"ר, המחלקה להנדסת הצומח, שה"מ
אילן בר – מתכנן ומעצב גינות
דר' יצחק בירן - אדריכל גנים
יצחק יפה – יועץ לגננות ולתכנון גנים
דן ארדן - קבלן גינון
ליסיאנתס רנטונט

עשרת השיחים הנבחרים

אוג חרוק Rhus crenata
שיח סבוך ירוק-עד, היוצר כיפה גדולה. גובהו עד 3 מ'. עלים מנוצים בצבע ירוק רענן. הפריחה הירקרקה, באביב, כמעט לא מורגשת. קצב גדילה איטי בשנים הראשונות, מגיב היטב לגיזום, מתאים במיוחד לגדרות חיות פורמליות. לשמש מלאה, למרבית אזורי הארץ ולקרקעות מגוונות ומנוקזות. חסכן מאוד במים.

הטרומלס קטלבי Heteromeles arbutifolia

שיח גדול, הצומח מהר. בעל עלווה אדמדמה גדולה וגזע קישוטי אדמדם. פירות כדוריים אדומים. מתאים למרבית הקרקעות, למעט קרקעות בלתי מנוקזות ומלוחות. דורש השקיה בינונית. מאתים לגיזום ולעיצוב.

הרדוף הנחלים Nerium oleander

שיח פורח שכל משמיציו – המצביעים על היותו צמח רעיל – לא יכולים לו. חסון בצורה יוצאת מן הכלל ושופע בפריחה דווקא בקיץ היבש והלוהט. בעל זנים רבים בגווני פריחה שונים, ובגדלים מגדול ועד קטן. גדל היטב במיכלים.מאריך  חיים ומגיב היטב לגיזום. חסכוני מאוד במים. נותן מופע מרשים בגן כמעט ללא מאמץ.

לבן-עלה שיחני Leucophyllum frutescens
שיח צפוף עם עלווה אפורה, בעל פריחה ורודה מתמשכת (בעונות חמות) בגלים-גלים. גדל במרבית הקרקעות, בתנאי שיהיו מנוקזות. מתאים לתנאי אקלים שונים, מלבד אזורי קרה קיצונית במיוחד. חסכוני ביותר במים.

מורן החורש Viburnum tinus
שיח ירוק-עד, סולידי, נותן מופע פריחה לבן למשך תקופה קצרה באביב. העלים המבריקים דמויי ביצה, בצבע ירוק כהה. מתאים למרבית אזורי הארץ. עמיד, חסכן במים, קל לתחזוקה, אינו דורש כמעט גיזום. בולט בחורש הים-תיכוני בארץ.


ננדינה תרבותית Nandina domestica
שיח צר וקטן, צומח בקצב בינוני בגידול דמוי במבוק. יופיו בקנים היוצרים מבנה דמוי פגודה, בעלוותו הארוכה המשנה את גווניה מירוק לאדום על פי העונה ובפירותיו האדומים הנישאים בראשי הענפים. מתאים במיוחד לאזורים ממוזגים וקרירים, באזורים חמים זקוק להשקיה מרובה. צמח חסון שישתלב בכל גינה, גם הקטנה ביותר, ויגדל היטב גם במכל. מאריך חיים ומגיב היטב לגיזום.

ליסיאנתס (סולנום) רנטונט rantonnetii Lycianthes

שיח בגודל מטר אחד עד שניים, הפורח כמעט כל השנה. בעל פרח כחול שמרכזו צהוב. מתאים לרוב סוגי הקרקעות. צריכת מים בינונית. ניתן לעיצוב גם על גזע אחד. יפה במיוחד כצמח בודד על קיר של בית או קיר אבן.

פיג'ואה תרבותית Feijoa sellowiana

שיח גדול, הנותן פרי מעניין. ניתן לעיצוב על גזע אחד או במספר גזעים. הפריחה קישוטית. הפרי בסתיו, עשיר בויטמין סי. מתאים למרבית סוגי הקרקעות ולרוב אזורי הארץ. סובל בתאני קרה, אינו רגיש למחלות ולמזיקים. דורש השקיה סדירה.

פירקנתה אדומה Pyracantha coccinea

שיח ירוק-עד שענפיו מסתיימים בקוצים, שגובהו עד 3 מ'. עלים אליפסיים עד איזמליים, בצבע ירוק מבריק, צדם התחתון בהיר יותר. פריחה לבנה בתפרחות, בתחילת הקיץ, קצרה מאוד - כשניים- שלושה שבועות. פרי כדורי בצבע אדום בהיר, קישוטי מאוד, בולט בסתיו ובחורף. לשמש מלאה, מתאים כמעט לכל אזורי הארץ ולכל הקרקעות. חסכן במים, עמיד, קצב גידול איטי, כמעט ואינו דורש גיזום

שיח-אברהם משולש 'ארגמני' Vitex trifolia 'purpurea'
שיח גדול ודליל, נשיר מותנה, בעל עלווה סגלגלה-ירוקה ופריחת מכבדים תכולה. יפה כשיח מעוצב (עד לצורת עץ קטן) בודד או במקבץ בשטחים קשיי עיבוד. מתאים למרבית האדמות, ובמיוחד לאדמות כבדות, ולכל תנאי האקלים (ייתכן שלא ישרוד בקור קיצוני/ממושך). זקוק להשקיה בינונית עד רבה, אינו רגיש למזיקים ולמחלות.

 להמשך קריאה על קריסה גדולת הפרי