צמחים ותיקים, חסונים וצנועים, מרשימים לעתים בנוכחותם יותר מכל צמח עכשווי ואופנתי

כתבה וצילמה : רונית זקס, רמת הנדיב

התוכלו לשער מהו המשאב היקר ביותר על כדור הארץ מאז ומעולם, ובמיוחד בעידן הדיגיטלי? כמובן, הזמן! הוא חמקמק ללא תקנה, חולף ועובר לו על פני אנשים, סביבה ונוף, ומשאיר עקבות בלתי ניתנים לחיזוי. 

כתבותיה המצוינות של נורית חרמון בחודשים האחרונים בנושא צמחים שנשכחו במהלך השנים, מהוות הקדמה מעולה להתבוננות נוספת על צמחיה השורדת יפה אי שם מקדמא דנא, כזו שיכולה אולי להתאים להגדרה המופלאה: "בגינה של סבתא שלי". רבים המקרים בהם בגינות כאלו נוכל למצוא צמחיה חסונה, מעוטת אחזקה וצנועה בדרישות ההשקיה. בגנים הוותיקים שברמת הנדיב, שגילם נושק עוד מעט ל-70, מבחר נאה של צמחיה כזו.
חמישה פריטים מרשימים בנוכחותם, בני למעלה משישה עשורים של ערער וירג'יני נטועים בכניסה לגני הזכרון. היכן פגשתם עוד ערער סבאל'ה כזה בארצנו? מי שאינו מצוי בחומר, יטעה לחשוב שמדובר בברוש ענק בגובה של 25 מטר.

משוכת דורנטה
ואם נמשיך ברוח העבר, משוכות גזומות של דורנטה מצויה, כן, זו הירוקה הפשוטה שעושה עבודה אמינה בעמידותה, חוצצות בין חללי הגן. הגיזום הפורמאלי מהווה רקע מצוין לשיחייה המגוונת מאחוריה או לצמחיה בחזיתה. בניגוד לשלוותה של הדורנטה, גוש שיחי אקליפה מגוונת בולט כצמח מוקד בשולי המדשאה המרכזית. עם התחממות מזג האוויר, השיח שמגיע עד שלושה מטר גובה מתאושש בזריזות, והצבע האדמדם חוזר לעלים.
בעשבוני-העבר, מקבלת ירקה מפוספסת אהדה יתרה וציון לשבח: צנועה בדרישותיה למים ולתשומת לב גננית, מאירה בעלווה בהירה מקומות חשוכים: מתחת לחופת עצים צפופה, אפילו מתחת לאורנים.

ירקה מצויצת
צורת הצימוח הפיסולית של אספרג צפוף-פרחים 'מאיירס", מפתיעה בשושנת ענפים גלילית בירוק בהיר. צומח לאט ובסבלנות במשך שנים מבלי להטריח יותר מדי את הגננים. לעתים, באביב, מתבקש דילול של ענפים יבשים.

אספרג צפוף פרחים "מאיירס" צילמה: רונית זקס
כוכבת-על בתמונות ובסלפי היא דרקונית קנרית. על אף צורתה הפיסולית הייחודית, רואים אותה מעט בגינות. אולי משום שקצב הגידול האיטי שלה לא עומד במקצב החיים המודרני.
יומיום אנו צועדים בעולם הטכנולוגי, שממציא לנו "טרפת" חדשה. לעומת זאת, צמחיה ותיקה מחזירה אל קנה-מידה אנושי, בגובה העיניים, שכוחה בפשטותה. מוזמנים, באשר אתם, להיכנס אל מנהרת הזמן בגני רמת הנדיב, ולספוג את נוכחתם הבוגרת של הטובים והוותיקים.

להמשך קריאה על עוצמת הפריחה של שיחים ועצים פורחים