גישת הפרמקלצ'ר ועקרונות יישומה בגינון הביתי. כתבה זו עוסקת במבוא למיחזור שאריות מטבח וגזם גן והפיכתן לקומפוסט ביתי באמצעות תולעים אדומות.

כתב: אלכס קצ'אן

תולעי הקומפוסט והאדמה היו מאז ומתמיד בעלות ברית חשובות שלנו, אומת הגננים, במשימת השבחת הקרקע. אין ספור מילים ושירי הלל נכתבו כבר עליהן גם בספרות המקצועית-מדעית וגם בפולקלור העממי של גננים וחקלאים מסורתיים בכל העולם. אז איך הופכים ברית עתיקה ומכובדת זו לשיתוף פעולה מכוון ופעיל? מסתבר שזה די פשוט ומאוד כדאי. גם לנו, גם להן.

אבל ראשית, מילה מקצועית אחת או שתיים. המונח המקובל למיחזור חומר אורגני בעזרת תועלי קומפוסט הינו "וורמיקומפוסטציה". בשפה הלטינית (שפת המדע) "וורמי"= תולעת ומכאן החיבור והמונח "וורמי-קומפוסטציה", כלומר מיחזור/פירוק חומר אורגני באמצעות תולעי קומפוסט. זהו תהליך ביולוגי טבעי אשר בו תולעי הקומפוסט הינן שחקניות ראשיות לצד צבא עצום ורב-גוני של בקטריות ופטריות מיקרוסקופיים ויצורים עילאיים יותר כגון פרוקי רגליים ('אורי כדורי', אקריות, ועוד) המכונים בשם הכללי: "מפרקים".
למדע ידועים כיום כ- 15,000 מינים שונים של תולעים. מתוכם כ- 4,400 מינים מסווגים זואולוגית (זאולוגיה= מדע מחקר ומיון בע"ח) כתולעי אדמה - תולעים יבשתיות אשר הסתגלו לחיים בתוך הקרקע. מין מוכר אחד בקבוצה זואולוגית זו הינו Lumbricus terrestris הידועה לנו בארץ בכינויה "תולעת הגשם" או "שלשול הגינה הנפוץ". תולעי הקומפוסט מסווגות כחלק מקבוצה זו של תולעי אדמה.
מקרב המינים הרבים של תולעי הקומפוסט הביתי רק חמישה מינים משמשים את האדם בוורמיקומפוסטציה. הסוג הפופולרי ביותר הנו המין Eisenia fetida או בשמה העממי "התולעת האדומה" (Red Worm). לתולעת זו כינויים רבים נוספים כגון Red Wiggler, Tiger Worm, California Red Worm ועוד. השם המדעי Eisenia fetida הוא זה המשמש להבדיל בין הכינויים והמינים השונים. ארבעת מיני תולעי הקומפוסט הנפוצות האחרות הן: Eisenia andreui, Eisenia andreui, Perionyx excavates, Eudrilus eugeniae.
המין Eisenia andreui דומה מאוד בצורתו למין Eisenia fetida ומבחינה מעשית אין הבדל בין השניים. בארץ שני המינים מעורבים ומשמשים כאחד לאותה המטרה. כל האמור לגבי האחת, מתאים גם בעבור השנייה.
לעומת זאת, רבים מבלבלים בין התולעת האדומה (Eisenia fetida) לבין שלשול הגינה הנפוץ (Lumbricus terrestris) וסבורים שניתן להחליף את האחת בשני. בהחלט לא כך הוא, אם כי מדובר בקרובי משפחה (שתיהן תולעים טבעתיות), לכל אחת הרגלי חיים שונים בהחלט ולא ניתן להשתמש בשלשול עבור וורמיקומפוסטציה ביתית.
וורמיקומפוסטציה ביתית עם תולעת הקומפוסט האדומה Eisenia fetida הינה תהליך קל, הדורש מעט מאוד ציוד ויכול להיעשות על ידי כל אחד. התולעים דורשות מעט מאוד תשומת לב, אינן נתקפות במחלות או מעבירות מחלות לאדם (בדוק מדעית) ולא איכפת להן אם אתם נוסעים לחופשה לשבוע-שבועיים. הן מרתקות ביותר עבור ילדים מכל הגילאים, לא נושכות, לא שורטות או עוקצות ולא משמיעות קולות שעשויים להפריע לשכנים מלמעלה או ממול.

לשם התחלת וורמיקומפוסטציה בבית או בגינה תזדקקו למצרכים הבאים:

מיכל להחזקת התולעים עם מכסה תואם.
עיתונים ישנים/קש/עלים יבשים כחומר ריפוד.
מעט חול או אדמה.
ו...תולעים אדומות!

                             

מהו פרמקלצ'ר

פרמקלצ'ר (מהמונחים הלועזיים פרמה= קבוע, קלצ'ר= תרבות או חקלאות) הינה אסטרטגיית תכנון סביבתי המלמדת כיצד לעבוד עם הטבע ולא נגדו להשגת צורכי חיינו ויצירת שפע ורווחה- ברמת הפרט, הקהילה/חברה, העיר והמדינה.
גישת התכנון פרמקלצ'ר (Permaculture) מאפשרת ומעודדת שימוש יצירתי ומושכל במשאבי הטבע והאדם (קרקע, מים, אוויר, מגוון ביולוגי, מחצבים טבעיים, הון אנושי, קהילה, ועוד) אשר מקדם את בריאות ויצרנות הסביבה, ונשענת על הבנה אקולוגית מדעית עמוקה ורחבה של חוקי הטבע וצורת עבודתם בסביבות שונות.
גישת פרמקלצ'ר מלמדת אותנו באופן מעשי ליצור סביבה אנושית (דירה, קהילה, כפר, עיר וכו') ומערכת אקולוגית (גן ירק, חווה, אזור בר וכו') אשר יש בהן את היופי, המגוון, היציבות, היצרנות והחוסן של מערכות אקולוגיות טבעיות.

ארגון הפרמקלצ'ר הישראלי הינו עמותה רשומה המקדמת ידע זה בישראל על ידי קורסים (PDC), סדנאות, חומרי הדרכה, ארועים ועוד. הכותב הינו מנכ"ל העמותה.
לפרטים נוספים וחברות בארגון הפרמקלצ'ר הישראלי: info@permacultureisrael.org

 להמשך קריאה על קומפוסט ביתי כל אחד יכול