תכנון: סאסאקי, שנחאי*

פארק המסלולים של Xuhui הוא פרויקט התחדשות עירונית חדשני המפיח חיים חדשים בקטע ייחודי של ההיסטוריה של שנחאי. אתר זה הממוקם באזור נהר שוהוי, מה שהיה מוכר כאזור תעשייה לשעבר של העיר, האתר משתרע על שטח של 14.63 דונם (36.15 דונם) ושימש בעבר כמסלול המראה של שדה התעופה לונגהואה, שפעל למעלה מ -80 שנה והיה שדה התעופה האזרחי היחיד בשנחאי עד 1949.

בפיתוח האחרון שנעשה באזור נהר Xuhui שילבו בין מסלול היסטורי לרובע עם מסלול חיים מודרני. כדי לשקף את ההיסטוריה הקודמת של האתר, העיצוב מחקה את תנועת מסלול ההמראה, ויוצר מרחבים לינאריים מגוונים לכלי רכב, אופניים והולכי רגל על ידי ארגון הפארק והרחוב ויוצר רצף אחד מחובר בקנה מידה על המסלול. בעוד שהמרחבים הם ליניאריים, נוצרות חוויות מרחביות מגוונות על ידי יישום חומרים, סולמות, טופוגרפיה ותוכניות שונות. התנועה העולה והיורדת, עם תצפיות שנוצרו להולכי רגל ורוכבי אופניים, דומה לחוויה של להיות במטוס, המחבר בין מבקרים לעבר תוך מתן תצפיות מגוונות על האתר.
על ידי הגבלת מספר נתיבי הנסיעה ברכב וקידום תחבורה ציבורית על פני מכוניות אישיות תרם המתווה של כביש יונג'ין אופי עירוני קומפקטי למחוז. מסלולי אופניים ייעודיים שמשולבים בקטע הרחוב, מקלים על הנסיעה של "הקילומטר האחרון" ועל המעבר למסלולים בודדים. בנוסף, נשתלו שש שורות של עצים נשירים.

לאורך המדרכות, הוקמו נתיבי האופניים שיוצרים מיקרו אקלים נוח, בשילוב צמחים עונתיים ושדרה בגודל אנושי. גן שקוע נחצב בין תחנת הרכבת התחתית של הפארק לאיזורי הפיתוח הסמוכוים שמשפר את חוויית ההליכה אל התחנה וממנה. חזית מסחרית נוספת ממוקמת לאורך הגן, ומסייעת בהפעלת הגן תוך הכנסת הכנסות נוספות לפארק כדי לתמוך בעלויות התפעול והתחזוקה שלו.
בנוסף, מתוכננות תוכניות מגוונות בחללי פארק שונים, הפתוחים לכל הגילאים ובעיקר ללא תשלום.
ניתן לקיים אירועים פעילים במספר צורות כמו: מסלולי האופניים והולכי הרגל , מגרש משחקים על המסלול, מזרקת מסלול והמדשאה הרב-תכליתית עם יכולת לקיים אירועים של 3,500 איש או 5 משחקי כדורגל בחמישה - שדות בגודל a-side. ניתן לארח אירועי תרבות ומופעים בגן השקוע עם מקסימום 900 איש, ומתקני מסעדות ושירותים ציבוריים שונים הפזורים ברחבי הפארק שנועדו לאפשר מפגשים חברתיים קטנים כמו מסיבות של המשרדים המשרתות את ההתפתחויות המסחרית הצפוייה מסביב.

חורשת הצפרות, מציעות הפוגה מחיים עירוניים עמוסים. מאפייני מים מרובים בהשראת תעשיית התעופה מופצים ברחבי הפארק, כולל מזרקת המסלול, מזרקת כנפי הכסף ומזרקת האינטראקטיב לילדים, כדי לסייע בהפעלות בחללים. אספקת המים עבור מזרקת המסלול מגיעה לחלוטין ממי הסערה המטופלים במקום.
פארק המסלול של Xuhui נגיש באופן אוניברסלי ומספק הזדמנויות שוות לאנשים במגוון מלא של רמות יכולת. פארק זה הפך כבילוי בחיק הטבע במשך כל השנה עבור תושבים סמוכים, עובדי המשרדים ולתלמידי בית ספר.
שפע בתי גידול לחיות בר משולבים בתוכניות נוף, כאשר 100% ממיני הצמחים מקורם בדלתא של נהר היאנגצה. בתי גידול אלה כוללים טיפולוגיות יבשות וים. חורשת הצפרות, גן הפרפרים, גן הניחוחות וסוגי הגן השונים מגדירים את האדמה, ואילו שולי הביצות, שולי המעבר המהונדסים ביולוגית, ומודול הביצה הצף מהווים את הצורות הימיות. סה"כ נטועים במקום 82 מיני צמחים, כולל 2,227 עצים, כאשר טרידנס מייפל הוא מין עצי שנמצא לאורך המסלול המשומר להשלמת ההיסטוריה הייחודית שלו. למעלה מ- 68% מהנוף הקשה מוצל על ידי עצים נשירים, המספקים נוחות בחוץ תוך הפחתת אפקט האי החום באתר פוסט-תעשייתי זה.

הפארק משלב חלקים מבטון במסלול המקורי היכן שניתן לשמר את זיכרון האתר. צוות המעצבים זיהה שורה של לוחות מסלול בעלי מבנה קולני מבניים ברוחב 3.6 מטר (11 מטר ו -10 אינץ ') שישמשו כדרך להולכי רגל בדרך הראשית של הפארק.
האופי האווירודינמי והתעשייתי של האתר מתייחס גם לשימוש בעמודי תאורה המדמים את צורת כנפי המטוס. אורות קרקעיים מתווים את לוחות בטון המסלול לשעבר ומשמשים קשר חזותי להיסטוריה האווירית של הפארק. כל תאורת האתר מקורית ב- LED, מה שמפחית את השימוש בחשמל שנתי ב- 167,000 קילוואט בהשוואה לתאורת הליד מתכתית.
מרבית חומרי הבנייה נלקחו ממקור מקומי וידידותי לסביבה כדי להפחית את הפליטה במהלך התחבורה, להגן על יערות הגשם ולתמוך בכלכלה המקומית. לדוגמא, עץ במבוק ממוזג שימש כתחליף בר קיימא לעץ טרופי לבניית פסלים, טיילות וחזיתות לנהר, בשל אופיו הצומח במהירות, חוזק דומה ואורך החיים בסביבות חוץ.

פארק המסלול של Xuhui זכה לתשומת לב רבה מהשכונה וגם מהעיר. לאחר הקמתו, התבססו מסביבו גושי בנייה גדולים למגורים, מסחר ומשרדים בגושיהם הסמוכים, כולל מטה דלתא CCTV Yangtze, המלון הראשון ברמת 7 הכוכבים בשנחאי, ומרכז הבינה המלאכותית של מערב בונד, אתר ועידת הבינה המלאכותית העולמית; שווי הנכסים של השכונה עלה ביותר מ- 80% מ 2015 עד 2019.
העיצוב הייחודי זיכה את המשרד בפרס הצטיינות של אגודת אדריכלי הנוף של בוסטון, פרסי עיצוב DFA לפרסי אסיה, פרסי IFLA AAPME 2020, פרסי PLAN, מהיר ושות 'חדשנות על ידי פרסי העיצוב ופרסי MIPIM אסיה.

Photography: Insaw Photography (unless otherwise captioned)

*סאסאקי, שנחאי

מקור הכתבה