גינה ותיקה בבית שעבר שיפוץ מקיף הוקמה מחדש, כשחלק חשוב ובולט בה הם אלמנטים ממתכת מעשה ידיו של בעל הבית, שמתמחה בעבודות ברזל

כתב וצילם: מיכה הלמן, הנדסאי אדריכלות נוף* 

שדרוג של גינות קיימות היא מלאכה שנעשית ב"פינצטה", זאת בכדי לענות על צרכי הדיירים ובקשותיהם תוך התחשבות - עד כמה שאפשר - בצמחיה הקיימת, בוודאי שבצמחים שהם שלד הגן כמו עצים ושיחים. אך בעבודת השדרוג שביצענו בבית שנמצא בשכונת הרחבה שבנה קבלן לפני 25 שנה באחת מהמושבות בצפון על מגרש בגודל 400 מ"ר התמונה היתה אחרת.

המשפחה, שילדיה גדלו ופרחו, ערכה שיפוץ נרחב שכלל הגדלה משמעותית של קומת הקרקע כך שבפועל הגינה הקיימת נמחקה כמעט לחלוטין ונותר ממנה רק עץ זית, שגם אותו היה צורך להעתיק ולנטוע מחדש במיקום שונה עם סיום הבנייה.
כמתכנן הגן ובהמשך גם כמבצע, הייתי מעורב במשך הליך השיפוץ בנעשה בחצר הבית, עובדה שהקלה מאוד בהמשך על עבודות הגינון, שכן עבודות התשתית בוצעו במלואן עוד לפני שניגשנו למלאכת הגן.
בעל הבית התברך ביצירתיות יוצאת דופן, הוא מתמחה בעבודות מתכת ומכאן שחלק חשוב ובולט מהבנייה וההרחבה של הבית בוצע מאלמנטים של מתכת.
גם בגן שילבנו ביוזמתו ובביצועו אלמנטים ממתכת, כמו למשל ערוגות מוגבהות עשויות מתכת צבועה משני צדי שביל הכניסה הארוך והצר יחסית. הערוגות מולאו בתערובת שתילה עמוקה מה שאפשר גינון עשיר וצפוף ללא גלישה והצרה של שביל הכניסה. גם המדרגות המחברות את שביל הכניסה לרחבת החזית נעשו ממתכת והן מרחפות מעל לגינת הכניסה.
על פי תנאי המגרש, הגן מורכב מארבעה חלקים.

שביל הכניסה

שביל הכניסה

השביל צר בשל מגבלות המקום עשוי מבטון מוחלק מלווה משני עבריו ערוגות צרות התחומות כאמור בלוחות מתכת בגובה 30 ס"מ מעל גובה הריצוף.

לאורך חומת ההפרדה מהשכן (צד צפוני) ניטעו שיחי טברמונטנה (בירנית)
בעלי פריחה לבנה וריחנית. הם תוגברו בברושי טוטם כדי ליצור חיץ ולהסתיר את בית השכן. בצידו השני של השביל נמצא קיר מסך של הסלון, שם ניטעו שיחי ננדינה תרבותית היוצרים חציצה צרה ודלילה מהסלון.
מתחת לשיחים משני צידי השביל נשתלו רב שנתיים פורחים כגון פנטס, בידנס (דו שן) בצבעים שונים, בושמת וגם פרחים עונתיים המוחלפים בהתאם לעונה ולמצבם, במטרה ליצור פריחה תמידית בכניסה.

חזית הבית

חזית הבית

עץ הזית הוותיק שהועבר ממקומו מככב כאן, והוא קיבל שכן בדמות עץ טבבויה איפה 'סנטה ברברה' שיסייע בהצללה על רחבת החזית וגם יפרח באביב.

בעקבות הרחבת הבית, קיר הסלון הגיע כמעט עד למשטח חניית הרכב, ולאחר התלבטות הוחלט לוותר עליה. הכניסה לחניה נסגרה בתוחם מתכת מסיבי, חלק ממנה הפך למדשאה (דשא סינטטי) המוקפת בצמחיה – שיחי מוריה מכבדית, המרחיבה את שטח חזית הבית ומספקת נוף ירוק הניבט מחלונותיו הגדולים של הסלון.
פסל מתכת משולב באבני זכוכית, תאורה ואש, שיצר בעל הבית מוסיף עניין ומופעל באירועים מיוחדים.

ערוגת צד

ערוגת צד ועצי הדר

חלק זה מהווה מעבר בין החלק הקדמי של חצר הבית לאחורי, וכן חיץ ממגרש השכן הדרומי. במרכז השטח שביל ארוך של אבני דילוג מאבן בהירה מנוסרת.

לאורך קיר הבית נשתלה צמחיה פרחונית בתגבור שיחים בסגנון של ערוגת הכניסה (פנטס, בידנס, טברמונטנה ועוד) לאורך מגרש השכן ניטעו 4 עצי הדר ושיחי מורן נטוי שבעתיד יספקו הפרדה מחלטת. מתחת להדרים נשתלו צמחי צל נמוכים כגון בן עוזרר הודי, פיטוספורום יפני 'ננסי', זקן נחש יפני, לריופה ועוד. שליש מהשטח חופה בטוף כדי לצמצם בהשקיה ובאחזקה. 

גינה אחורית

גינה אחורית

בחלקו האחורי של הבית הקומה מדשאה נוספת, גם היא מדשא סינטטי. זה נעשה לאחר התלבטות קשה מול בחירה בדשא טבעי, כשהשיקולים שהכריעו הם חיסכון בעבודת אחזקה ובמים ובשל צפי לשימוש מועט.

חלקו האחורי של הבית גובל בכביש ראשי ולכן הותקן בו קיר אקוסטי על גבי מסלעה שהיתה קיימת במקום, אך היא פורקה והורכבה מחדש במהלך השיפוץ.
בדשא ניטע תות דולבני מורכב ובפינות נטעו עץ מנגו, עץ ליצ'י ותפוז קומקווט. סביבם נשתלו צמחי תבלין שונים.

בלילה, עם ההפעלה האוטומטית של תאורת הגן (המחוברת למערכת הבית החכם), מתעורר הגן לחיים חדשים.

תאורת לילה


ליצירת קשר עם מיכה הלמן, "נוף הצפון - תכנון וביצוע גנים"

 

להמשך קריאה על תכנון גינה בהתייחס לחלקיה השונים