עצי אלון תבור ותיקים בגליל התחתון הנמצאים בשטחים פתוחים, קיבלו טיפול מקצועי שיאריך את חייהם בעשרות שנים.

כתב וצילם: גיל עצמון, קק"ל

בשטח שבין כפר יהושע לרמת ישי, גדלים עצי אלון תבור רבים, המפוזרים בשטחים החקלאיים השונים. תמצאו שם עצים בכל הגדלים, "צעירים" שגילם עד 50 שנה שקוטר הגזע שלהם 40-50 ס"מ, כאלו שהם ב"גיל העמידה", 100-150 שנה, ויש מספר עצי אלון "ותיקים", כחמישה עד שישה כאלה, שגילם ככל הנראה 200-300 שנה ואולי אפילו יותר. לפי מסורות מקומיות, אלו עצים שנשמרו לטובת יצירת צל לרועים המקומיים שהסתובבו באזור לפני עשרות ומאות שנים.

גיל עצמון, מנהל אזור גליל תחתון בקק"ל: "הגענו למסקנה שכדאי לטפל בעצים האלה, ובחרנו להפקיד זאת בידיים המקצועיות של אהרון גבאי, שהוא גוזם עצים מומחה. העבודה התמקדה בעצים הוותיקים, עם גיזום הסחה של ענפים, הורדת ענפים מתים וגם טיפול ברקבונות ובענפים גדולים שנשברו. אולם גם העצים הבינוניים טופלו. מטרת הטיפול היתה לייפות את העצים ולהאריך את חייהם עד כמה שניתן, גם למען הדורות הבאים.


"באזור הגליל התחתון לא קיים ריכוז דומה של אלוני תבור. אלו עצים שלא שייכים לאף אחד, אנשים עוברים שם עשרות פעמים וממשיכים הלאה. הם אפילו לא נמצאים על הדרך, וכלל לא רואים אותם. אנחנו מקווים שהטיפול שהענקנו להם יאפשר לילדים לשחק לידם גם בעוד 90 או 100 שנה".


לאתר הבית של קק"ל לחצו כאן
להמשך קריאה על ברוש מצוי "דליה"