מזרחית לחיפה מתוכננות לקום שמורת טבח חדשה על שטח של כ-11,000 דונם. שמורת גבעת אלונים היא בעלת ערכיות אקולוגית, סביבתית ומרחבית גבוהה, וכוללת סוגים רבים של יונקים ו-15 מינים שונים של זוחלים.
השמורה טרם הוכרזה באופן רשמי, אך כעת נותרו רק עוד שני שלבים עד לרגע המיוחל: אישור סופי של הוועדה המחוזית וחתימה של שר הפנים, אריה דרעי.
השמורה, משתרעת בין קרית טבעון ובסמת טבעון ממזרח, כביש 70 ממערב, נחל ציפורי ואושה העתיקה מצפון, נחל הקישון וכביש 75 מדרום מערב. התוכנית חלה בתחום מרחבי תכנון: זבולון, מורדות כרמל וגלילי מחוז חיפה.

השטח שבו תוקם השמורה, שאושרה בוועדה שבראשה עומד איתמר בן דוד, מוקף וגובל בישובים: קריית טבעון, בסמת טבעון, חילף, נופית, חוואלד, איבטין, ראס עלי, רכסים, כפר חסידים, שער העמקים ויגור. בתחום השמורה כלולים מקטעים של נחל הקישון ונחל ציפורי. כמו כן, בתחום השמורה ובסמיכות לה עוברות תשתיות אזוריות וארציות - דרכים (כביש 6, כביש 762, כביש 75), מים, חשמל, ביוב.

מפת השמורה, המסומנת בכחול

מפת השמורה

השמורה כוללת סוגים רבים של יונקים, בהם: צבוע, חתול אפור, גירית מצויה, שועל, תן, דורבן ועוד. כמו כן, כוללת 15 מינים שונים של זוחלים, בהם: חרדון מצוי, זעמן זיתני, חומט פסים, קטמן, זעמן שחור, שממית עצים ולטאה ירוקה המצויה בסכנת הכחדה.
שטח השמורה הוא בעל ערכיות אקולוגית, סביבתית ומרחבית גבוהה מאוד. השטח מאופיין בגבעות מתונות המופרדות על ידי ערוצי ואדיות, שטחים חקלאיים ובשטח מגוון בעלי חיים. לכן, קיימת חשיבות גדולה בשימור שטח טבעי נרחב, המהווה מסדרון אקולוגי, וניתן למצוא בו שטחים מרוחקים יחסית מהשפעות השוליים של היישובים מסביב. התוכנית נועדה לשמור על החי, הצומח והדומם, הנוף והמורשת בתחומה, ומאפשרת ביקורי קהל לשהיית יום על ידי פיתוח מינימלי רק לטובת שבילי הליכה, שבילי אופניים, תצפיות, שילוט מנחה, גשרונים ונקודות עצירה.

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, הוסיפה כי "חשיבות התוכנית היא בכך שהשטח מהווה חוליה טבעית המקשרת בין הכרמל לגליל במסדרון אקולוגי חשוב. על כן, נכללו בתחום התכנית שטחים חקלאיים נרחבים, באזור נחל הקישון, במטרה לשמר מסדרון אקולוגי באופן שיאפשר מעבר חופשי לחיות הבר תוך המשך עיבוד חקלאי, ונקבעו הוראות לממשק השטח החקלאי בהתאם לכך".

מקור הכתבה, ynet,  נעה פישר 25.05.20