כמו כל דבר בחיים, גם עיצוב אדניות הוא לא פשוט. יש טיפים לא מעטים שכדאי לזכור. נורית חרמון מביאה לידיעתכם שלל טיפים ועצות שימושיות.

כתבה וצילמה: נורית חרמון

 1. כדאי לזכור שקיים גם ה"צבע" הלבן, שמלבד היותו חביב על אנשים רבים (יש אפילו גינות עם פרחים לבנים בלבד), הוא יכול להצטרף כמעט לכל הרכב. למשל, אם בוחרים בגוונים שונים כחול (ראה למעלה) אפשר להוסיף גם לבן לשם גיוון ושבירת הרצף. הוא הדין לגבי צבעים קרובים ולגבי הרכבים רב-צבעיים.
  אדנית קומותיים
 2. הלבן יכול להופיע בהרכב לאו דווקא בפרחים אלא בעלווה. צמחים בעלי עלווה כסופה מאוד כמו סביון מלבין, סביון מאפיר או דיכונדרה מכסיפה יכולים למלא את אותו תפקיד שממלאים הפרחים הלבנים. צמח שעלוותו בהירה צהבהבה לימונית הוא דם-מכבים עלווני 'זהוב'. צבע זה מחולל פלאים בהרכבים שונים!!!!

 3. גם כאשר בוחרים בצבעים קרובים, או בגוונים של צבע אחד אפשר ליצור גיוון בעזרת צבע מנוגד שיישתל בכמות מועטה. אם האדנית מורכבת מצבעי כתום וצהוב, טיפונת מצבע מנוגד כמו סגול או כחלחל עשויה להעשיר את ההרכב.

 4. אחת הדרכים לשדרג את האפקט של אדנית שתולה הוא ליצור קשר בין צבע האדנית לבין הצבעים של הצמחים השתולים בה. מובן שהדבר דורש השקעה מיוחדת אבל אם במקרה נפלה לידינו אדנית עם צבע מיוחד, או עם קישוט כלשהו, כדאי להתחשב בצבע זה בבואנו לתכנן את הרכב הצבעים של הצמחים.


עליון- הרכב עם דגניים, תחתון - גווני אפור ואדום


שילובים- קוראופסיס, ציניות, קליסיה, סנוויטליה, ונמסיה כחולה

הצעות לשילובים קיציים:

 • כחולים סגולים
  מרווה קמחית(כחול-סגול), קליברקואה בצבע סגול, פטוניה בצבע לילך-לוונדר, מרווה רפואית 'איקטרינה' ׁ(עלווה מגוונת בירוק-צהוב), דם מכבים עלווני 'מוזהב' (עלווה בירוק בהיר-זהוב).

 • ורוד- אפרסק- צהבהב
  מרווה אדומה 'קורל נימפ' (שצבעה ורוד, חמציץ וולקני 'זינפנדל', קוליברקואה בצבע אפרסק-צהבהב, ורבנה בצבע לבן.

 • לבן וכחול בהיר
  לובליה רב-שנתית (תכלת), פטוניית מכלוא בצבע לוונדר, פטוניה 'מפלית' לבנה, יהודי-נודד שעיר 'מגוון' מפוספס בירוק ולבן)

 • אדום-בורדו וצהבהב
  גיירדיה יפהפייה (אדום), משיין גלילני 'אדום', קולאוס (סולונסטמון) 'דק פוט', דם המכבים העלווני 'מוזהב'.

 • אדנית עם פיטוניות

 להמשך קריאה על שתילת צמחי תבלין במכלים ואדניות