בתקופת מעבר זו של עונת הסתיו, עוברים הצמחים ממצב של צימוח נמרץ למצב של האטה ובהמשך בחורף – למצב תרדמה. כדי לסייע לשיחים בגן בתקופה זו, נפעל במספר שלבים.

כתב וצילם : אדיר אלווס

הימים מתקצרים, הטמפרטורות - סופסוף, בסימן ירידה ועומס החום שממנו סבלנו, הצמחים ואנחנו, עומד להשתנות. אמנם בשנים האחרונות נדמה כי השנה מתחלקת לשתי עונות: לקיץ ארוך וחורף קצר, אך בכל זאת בחודשים ספטמבר ואוקטובר אנו זוכים למעט סתיו. יעידו על כך צבעי השלכת של עלי השיחים הנשירים - כדוגמת לגסטרמיה הודית שיחית, היביסקוס סורי, פריש יפני, פורסיתיה נטויה – אותם גוונים יפיפיים של צהוב ואדום. אנו נזכיר כי תופעה זו מושפעת בעיקר מהתקצרות אורך היום ואילו ירידת הטמפרטורה גורמת לנשירת עלים, אך רק בשיחים המשתייכים לקבוצת הנשירים המותנים.

שלב א'- גיזומים

קיטום תפרחות יבשות שנותרו על ענפי השיחים – לשיפור מראה השיח ולעידוד פריחה נוספת.
גיזום סניטציה לסילוק ענפים חולים, מנוונים או מתים. ענפים כאלה משמשים אכסניה למחוללי מחלות ומזיקים ועלולים לגרום להדבקת ענפים אחרים בשיח.
גיזום לפתיחת מעברי אוויר ואור – בעיקר בשיחים צפופים וגדולים הממוקמים באזור שבו נושבות רוחות חזקות.
הגיזום יבוצע באזורים הפנימיים של השיח לפתיחה למעבר אור ומכאן לעידוד פריחה; יצירת המעברים מאפשרת למשבי רוח חזקים לעברו דרכו ובכך למנוע שבר ענפים ואף עקירת השיח מקומו.
גיזום "חידוש" – שיחים כדוגמת יתרופה וזיפנוצה ארגמני נראים כיבשים בתקופת החורף ומוטב לבצע בהם גיזום, בסתיו, שיפחית כ-50% מנפחם וימעיט את האפקט "המוזנח" המתקבל מהם.
גיזום לאיסוף שיחי מרפא – שיחים כלואיזה ונענע משירים את עליהם דווקא בתקופה זו, בה הם נחוצים ביותר להכנת משקה חם.
מומלץ לגזום מענפיהם לפני השלכת, לייבשם במקום מוצל ולאחסנם בצנצנות סגורות לקראת החורף.

ננדינה תרבותית בעונת הסתיו

שלב ב' – ניקוי עשביה

שאריות עשבים שנותרו בגן מתקופת הקיץ יש לעקור. אם בערוגה שתולים שיחים בוגרים ולא מתוכננות שתילות חדשות, ניתן להדביר בעזרת מונעי הצצה שיסייעו לנו במאבק עם עשביית החורף.

שלב ג' – תיחוח, דישון והשקיה

את האדמה ש"עבדה" כל כך קשה, תחת השמש הקופחת, רצוי לתחח ולאוורר בעזרת מקלטר או מעדר. עם התיחוח נוסיף קומפוסט בכמות של 5-10 ליטרים למטר מרובע. ניתן להוסיף גם דשנים כימיים בשחרור איטי, המתפרקים לאורך זמן ולא נשטפים מהקרקע עם בוא הגשמים.

פרי - פירקנתה אדומה בסתיו

שלב ד' – בדיקת צנרת השקיה

נבצע בדיקה - למערכת ההשקיה – בעזרתה נאתר דליפות ממחברי הצנרת ו/או סתימה בטפטפות, הנגרמת כתוצאה מלכלוך ו/או חדירת שורשים ונחליפן. נקטין את מנת ההשקיה ונרווח את תדירות ההשקיה בהתחשב במזג האוויר.

מילה פנסלוונית בסתיו

שלב ה' – שתילת מילואים

תקופת הסתיו הינה עונה מצוינת לביצוע שתילות חדשות, מזג האוויר נוח ומקל על התבססות הצמחים לפני בוא החורף. נחליף שיחים שמתו בשיחים חדשים ונוסיף "שמחה" וצבע לגן על ידי שתילת פרחי עונה חורפיים כדוגמת לוע –ארי גדול, סיגל אמנון ותמר, נמסיה מגוונת, מיני מנתור וכיוצא בזה.

להמשך קריאה על דישון מה זה בכלל