כתבה: ליאורה חנינוביץ', בעלת משתלת גן ופרח

רוחות הסתיו מעוררות בנו רצון לסדר, להוציא, לאוורר, לנקות ולהחליף ישן בחדש. כך גם בגינה- זה הזמן להפוך ולאוורר את הקרקע, לגזום, להרים נוף, להסיר ענפים יבשים לטפל בעשביה סוררת, לחזק סמוכות ולשתול צמחים חדשים. והשנה, ככל הנראה בשל שנת השמיטה, נראה כאילו הגינות ובעיקר השטחים הציבוריים ממתינים בציפייה דרוכה למתן האות ולבואם של צוותי הגינון.

סלביה פרינסיה

גיזום צמחים בסתיו

על מנת לקבל גלי פריחה סתוויים, מומלץ לגזום מעט ולהסיר פריחות ישנות. בצמחים כגון אוזן ארי אפריקאי, מיני מרווה, פנטס, חרציות, קראופסיס - פעולות אלו יתנו תוצאות כמעט מידיות. צמחים דוגמת הגאורה, הנוטים להסתעף מבסיסם, ישמחו לקבל גיזום משמעותי יותר.
מיני ביצנים, כדוגמת ביצן רובי, רובי ננסי וביצן ננסי צהוב, שצובעים את הגינה בעליהם האדומים והצהובים, כדאי לגזום כדי שלא יתחילו את עונת החורף עם נוף גבוה.
שיחים ובני שיח זה הזמן לגזום לצורך עיצוב, עידוד צימוח וקבלת צמחים צפופים יותר. אולם יש להימנע מגיזום חזק מדי.

 ×¤×¨×™×—×” בסתיו

טיפול בקרקע לאחר הקיץ

החום וההשקיות המרובות בעונת הקיץ גרמו לקרקע להיאטם ולכן כדאי להפוך את הקרקע ולשפר את האוורור. במהלך שנת השמיטה חלק מהגינות לא דושנו כלל או שדושנו חלקית ולכן בתקופה זו רצוי לפזר קומפוסט ולהצניעו בקרקע. גם מתן דשן בשחרור איטי ישיב לצמחים את שאבד במהלך השנה.

אוזן ארי אפריקאי בתקריב

איך להשקות בסתיו

עונת הסתיו הינה עונה הפכפכה וחייבים להיות עם היד על הדופק בנושא המים. אמנם באופן כללי בעונה זו יש להפחית את כמויות המים ולרווח את פרקי הזמן בין ההשקיות, אך יש לעשות זאת בצורה הדרגתית תוך התחשבות במזג האוויר, מבלי לגרום לצמחים מצבי עקה.

  

אילו צמחים שותלים 

לאחר שסיימנו את מלאכת התחזוקה ותשתית הגינה, הגיע הזמן להתחדשות ושתילה כי הרי עונת הסתיו היא העונה המיטבית לשתילת מרבית סוגי הצמחים והיא משמשת זמן הכנה מצוין לקבלת שפע פריחות ולבלוב באביב. עומס החום פוחת, עוצמת הקרינה יורדת וטמפרטורות הקרקע הופכות לנוחות יותר . כל אלו יוצרים תנאים טובים לקליטה והתבססות הצמחים לפני החורף. בעונה זו אפשר לשתול כמעט כל דבר, למעט צמחים הידועים ברגישותם לקור.
שיחים כגון דודנאה דנה (צובעת את הגן באדום עז בחורף), לבן-עלה זוגני 'סימרון' ומורן החורש יכולים לשמש משוכה נאה. זוהי גם עונה מצוינת לשתילת מיני גרווילאות וישימוניות.
רב-שנתיים עשבוניים כגון מיני מרוות, עינן מסריקני , לובליה דלילה ואכילאה אלף העלים יתנו גל פריחה סתווי. זכרו כי בתום הפריחה יש לגזום נמוך צמחים אלו.
הדגניים למיניהם, כגון זיפנוצה ארגמני ומליניס מעורק המקשטים את הגן בשיבולים עדינות יכנסו בעוד זמן קצר לתרדמת חורף וכדאי לגזום אותם עד לגובה של 20 ס"מ- הדבר יאפשר קבלת מופע מרהיב באביב.
קבוצת הצמחים המשתרעים כגון חבלבל מאוריטני ומיני גזניה יתנו פריחה סתווית. דיכונדרה כסופה ומיני סנטולינה יקשטו את הגן בצבעי העלווה שלהם.
מבין צמחי התבלין והתועלת, מרבית הצמחים הארומטיים שמחים עם בוא הסתיו וכדאי לשתול מיני רוזמרין, קורנית, זוטה לבנה ואזוב מצוי, שלאחר מכן יככבו בתבשילי החורף השונים ויעצימו את ניחוחות חליטות התה.
החל מחודש אוקטובר מומלץ להטמין פקעות; ריכוזים של פקעות בגושים גדולים יתנו מופעי פריחה משמעותיים יותר מאשר פיזור אקראי בשטח.

והנה אנחנו בקו הסיום, כבר חושבים סתיו, מתגעגעים, לרוח לעננים ולפריחה.
"דע לך שלכל רועה ורועה יש לו ניגון מיוחד משלו. דע לך שלכל עשב ועשב יש לו שירה מיוחדת משלו" (נעמי שמר). אז אחרי שנחנו כמעט שנה וכך גם הקרקע, נפשיל שרוולים ונצא אל הגינות לשמוע את שירת העשבים.

גאורה סיסקו בסוף הקיץ

למידע נוסף על טיפול בגינה בעונת הסתיו לחצו כאן