בחרתם כלי עבודה טוב ואיכותי והתחלתם כבר לעבוד איתו? מצוין, במדור זה נדון התחזוקה הנכונה של הכלים כדי להאריך את חייהם, לחסון זמן וכסף ולשמור על סביבה נקייה 

מאת: טל גלשר, חברת טל TOOL

במדור הקודם עסקנו בבחירת כלי העבודה הנכונים בראייה ארוכת טווח, הפעם נעסוק בתחזוקה נכונה, חשוב לזכור שלמרות שכלי הגינה הם כלים קטנים, בעקרון צורת הפעולה של המנוע שלהם זהה לחלוטין לפעולת המנוע ברכב הפרטי שלכם. מנוע בנזין קטן מצויד בכל המערכות כמו ברכב: מאייד, מערכת הצתה, מסנני אוויר ושמן וכדומה. מערכות אלו בדומה לרכב דורשות טיפול ותחזוקה.

מסנן אויר מלוכלך וחדש

תחזוקה נכונה מתחילה בראש ובראשונה בהקפדה על שימוש בדלק ובשמן איכותיים. דלק יש לאחסן במיכל נקי וייעודי למטרה זו, וישנם סוגים רבים של מכלים ייעודיים עשויים חומרים שונים כגון פלסטיק, מתכת וכו', חלקם בעלי תקן בטיחותי למניעת התפוצצות. אין לעשות שימוש חוזר במכלים ישנים של חומרים שונים כגון סבון, חומרי ריסוס, שתיה קלה, מים וכו'. גם אם תבצעו שטיפה וניקוי למכלים כאלו, סביר ששאריות חומר ימצאו את דרכן למיכל הדלק במנוע ויגרמו לתקלות. במקרה חרום ניתן להשתמש במיכל ישן שאוחסן בו שמן מנוע ולבצע שטיפה קלה עם דלק להוצאת שאריות השמן. דלק הוא נוזל מורכב אשר מתפרק עם הזמן ולכן לא מומלץ לאחסן אותו לתקופה ארוכה. קנו דלק שיספיק לכם לעונה אחת בלבד. כמובן שיש להתחשב בסכנה שבאחסנת חומר דליק ולהרחיקו ממקור חום ומילדים.

 

חשיבות השמן בכלי גינון ממונעים

שמן המנוע חשוב גם הוא ובמיוחד כאשר מדובר במנועי 2 פעימות שבהם משתמשים בתערובת דלק ושמן. הקפידו להשתמש בשמן ייעודי למנועים כאלה, חצי סינטטי או סינטטי מלא של יצרן מוכר במינון של 1% או % 2 (מה שקובע את אחוז השמן בדלק הוא סוג ואיכות השמן ולא המנוע עצמו). שמנים מינרליים במינון 4% נחשבים מיושנים ומזהמים. שמנים חצי סינטטיים וסינטטיים יאריכו חיי מנוע באופן משמעותי. שמנים איכותיים  מתוגברים  בתוספים למניעת הצטברות פיח במנוע והם מקלים על פעולת המנוע וכמובן יתנו למפעיל סביבת עבודה נקיה ובריאה יותר.

בשימוש במשורי שרשרת עושים שימוש בשמן נוסף (מעבר לשמן שבתערובת הדלק) לשימון השרשרת, לצורך הורדת הטמפרטורה והחיכוך בין תנועת השרשרת לבין הלהב. מומלץ להשתמש בשמן ייעודי למטרה זו – שמן כזה יהיה סמיך ודביק ויישאר על השרשרת למרות הכוחות הצנטריפוגליים שיפעלו עליו בתנועה המהירה של השרשרת. בגלל צמיגותו, המשאבה תוציא פחות שמן והמשור יצרוך כמות קטנה יותר מאשר בשימוש בשמן רגיל. אם נחשוב לעומק, נבין ששמן השרשרת בעצם לא "נשרף" ובכל מצב הוא מגיע לקרקע או נשאר על הגזע המנוסר ומשם מגיע לתנור ההסקה. לכן, יצרנים מובילים יקפידו על שמן עם מרכיבים צמחיים ופחות מזהמים. על ידי שימוש בשמנים אלו אנו חוסכים כסף ותורמים להגנת הסביבה.

מתי צריך לבצע טיפול 

מומלץ לטפל במנועים של כלי הגינון אחת ל- 100 שעות עבודה או אחת לשנה - הקודם מבניהם. המלצה זו היא כללית ונקבעת לפי תכיפות השימוש ותנאי השטח המעובד. בתנאי עבודה מאומצת כגון שעות עבודה ארוכות ורצופות, תנאי אבק במקומות יבשים, חום גבוה וכו',  מומלץ לצמצם את מרווח הטיפולים.

מנוע שעבד עם שמן זול

מסנן האוויר הוא אחד המרכיבים החשובים במנוע – ניקוי והחלפה שלו יאריכו חיי המנוע. החלפת שמן תגרום למנוע לפעול ביתר קלות ותשמור על טמפרטורת עבודה נכונה. השחזת סכין או שרשרת חשובה ביותר לביצוע עבודה יעילה, מהירה וחסכונית.   הלהב במכסחת, חוט הניילון בחרמש או השרשרת במשור הם אביזרי הקצה שמבצעים את העבודה. כל שאר המכלולים  "רק"  מסייעים להם לפעול ואם לא נקפיד על מצב תקין של אביזרי קצה אלו, יעילות המכשיר נפגעת.

כלי גינון בשימוש לא נכון עלולים לפצוע פציעות חמורות את המפעיל ואת הסובבים אותו, עם דגש מיוחד על שימוש במשור שרשרת - זהו כלי עבודה מסוכן ביותר הדורש ידע בהפעלתו והכרת  גורמי הסיכון.

מסנן שמן מקורי (שמאל) מסנן שמן חלופי (ימין)

כלים איכותיים של מותגים מובילים עם שרות ותמיכה טכנית מקצועית ונכונה יתנו לכם עבודה שרות למשך שנים רבות, יחסכו לכם זמן וכסף וכמובן יעזרו לנו בהגנה ובשמירה על כדור הארץ.

מסנן דלק מלוכלך

 

לקריאת הכתבה הקודמת בסדרה על בחירת כלי גינון