במגרש בו הוקמה הגינה במושב כוכב מיכאל נוצרו הפרשי גבהים גדולים, שאיפשרו שני מפלסים בתוך המגרש וגם מיסוך ושמירה על פרטיות מצד הכביש הסמוך

כתבה וצילמה: נועה אוחנה*

גינה שהביאה עימה אתגרים שאהובים עליי במיוחד: טופוגרפיה ומיפלסים. ההתמודדות המרכזית הייתה כיצד ליצור גינה רחבה ידיים ופתוחה על אף ששתיים מדפנותיה תחומות ע"י קירות בגובה של עד 4 מ'. התחושה הייתה שהגינה "טובעת" בין הבית לבין קירות התמך שמסגרו אותה.
המגרש בו הוקמה הגינה מגשר בין הכביש הראשי של הישוב לכביש הגישה הפנימי של השכונה; נוצר מצב שהפרשי הגבהים בין הכבישים מגיעים עד לדלתא 2.70 מ'. קיר תמך בגובה 4 מ' נבנה בפאה שצמודה לכביש הראשי והוא אפשר יצירת שני מפלסים בתוך המגרש וגם מיסוך ושמירה על פרטיות מצד הכביש.

מבט למדרגות

אתגרים כבר אמרנו?

הבית תוכנן בהתאם למגרש והוא נבנה בארבעה מפלסים כאשר המפלס התחתון הוא תת-קרקעי. בקומת הכניסה מצויים סלון, מטבח ופינת אוכל. בקומה 1 - חדר עבודה וחדר משחקים, חדרי השינה של הילדים, חדר משפחה, מקלחת ושירותים ואזור שירות ובקומה 2 העליונה נמצא חדר השינה של ההורים עם יציאה למרפסת פרטית.
בקשתם של בעלי הבית הייתה שתהיה להם גינה ירוקה ושופעת ושלא ירגישו שהם סגורים בתוך הקירות הגבוהים של המגרש. הם ביקשו צמחיה שתגדל פרא ותקיף אותם בכל שלוש הפאות הלא מבונות. הם אוהבים לארח, והילדים צעירים ומלאי מרץ.
בתכנון הגינה ביקשנו לענות על מספר אילוצים:
א. ריכוך הקירות הגבוהים שנוצרו בשניים מתוך ארבעת צדדי המגרש.
ב. יצירת שני מפלסים בגינה התואמים בגובהם את היציאות משני מפלסים של הבית.
ג. התמודדות עם הצללות בגינה שנוצרו בעקבות גובה הבית והקירות בפאות המגרש.
ד. יצירת חזית כניסה שופעת ומרשימה (הכניסה למגרש פונה אל הפארק השכונתי).
ה. נצפות גדולה של הגינה מתוך הבית בשל ויטרינות זכוכית ענקיות, במיוחד באזור החלל השיתופי שבקומת הכניסה, אך לא רק.
ראשית החלטנו שהגינה, באזור האחורי שנחסם בין הבית לבין קיר התמך, תחולק לשני מפלסים; הגדול מבניהם יהיה בגובה קומת הכניסה של הבית (קומת קרקע) והיציאה אליו תהיה מהסלון ואילו השני יהיה בגובה מפלס קומה 1 והיציאה אליו תהיה מחלל חדר המשפחה.
עיצבנו גרם מדרגות ייחודי בצורתו אשר איפשר תנועה רציפה וקישר בין המפלסים. המפלס העליון תוכנן בעבור הילדים והוקמו בו בית עץ ונדנדות.
במפלס התחתון, הגדול יותר, תוכננה מדשאה לצד מרפסת רחבת ידיים, אשר יצרה תחושה של חלל מרווח וגדול. על מנת לשמר תחושה נמנענו מלהעמיס אלמנטים במפלס זה.

איזור הכניסה ממבט על
אז איך בכל זאת ענינו על הצורך של גינה שופעת בצמחיה? ומה עשינו כדי לשבור את הקירות הגבוהים שתחמו את חלקה האחורי של הגינה?
יצרנו בגינה שלוש טרסות מגוננות; שתיים מהן בקיר הגבוה שבהיקף המגרש ואחת בקיר הפנימי שתומך את המפלס של הקומה הראשונה (אזור הילדים). שתלנו בהן צמחיה שופעת ויפהפייה וניצלנו את שטח הפנים וגובה הקירות ליצירת מראה דרמטי מחד אך חי, צבעוני וצומח מאידך.

המשחק במפלסים גורם לגינה להיות מעניינת ותלת-מימדית; לרוב לא ניתן לתפוס את כל מרחב הגינה במבט אחד וזה יוצר סקרנות והפתעה. נקודות המבט שבתוכה משתנות דרמטית ממפלס למפלס.
ניתן לייצר תחושה ייחודית בכל מפלס, אם בעל הבית חושק בכך, מאחר ומפלסים מאפשרים ניתוק ויצירת חללים נפרדים בעלי אופי שונה ושימוש ייעודי.
חשוב מאוד ליצור סכמת תנועה זורמת המאפשרת גישה נוחה לכל מקום בגינה. זה נכון לגבי כל גן אך פי כמה וכמה בגן מרובה מפלסים.

מפלס איזור הילדים

במסגרת התכנון יצרנו מרפסת מקורה ענקית ובה שולחן אוכל גדול לצד מטבח חוץ מפנק; במפלס הגינה המרכזי יצרנו אזור ישיבה חיצוני משולב עם פינת מדורה (fire pit).
שביל אבני מדרך עשויות בזלת הוביל מהמרפסת אל אזור הישיבה החיצוני ומשם אל מדרגות החוץ והלאה לעבר 'מפלס הילדים'.
חזית הכניסה הראשית לבית היא בעלת חשיבות ונראות רבה; זהו הקשר ה'רשמי' והמיידי בין המגרש והבית אל השכונה שסובבת אותו והיה חשוב לנו לתכנן פיתוח וגינון שיהלמו את החזית הזו ויעצימו אותה. בחזית זו מצויים חלל כניסה גבוה ומרשים, הקיר החיצוני וחלון המטבח הצופה אל הפארק השכונתי וכן שביל אבני מדרך אשר מוביל אל המרפסת.
ראשית שימרנו את מערך התנועה הפונקציונלי, הקפדנו לייצר צל ובשטחים שנותרו לערוגות מגוננות בחרנו בצמחים במרקמים שונים ובמדרג גבהים משתנה ליצירת רצף ירוק ורענן. חזית הכניסה שנוצרה היא יפהפייה ומרשימה, רחבת ידיים ומוצלת.

איזור הכניסה ממבט על

כמו בכל פרויקט שאנו מתכננים אנו בוחרים בפלטה אחידה של חומרים וצבעים כדי לתת לגינה אופי משלה וכדי לשמור על מראה כללי רגוע ונינוח. אם מצרפים יחד יותר מדי חומרים, צבעים ומרקמים נוצר עומס גדול מידי בעיניים וזה מבלבל ולא מאפשר לשים לב לפרטים.
אני אוהבת לתכנן פרטים ייחודיים בכל פרויקט; גרם המדרגות, המעקות, הגדרות והשערים תוכננו ועוצבו בהתאמה אישית לפי דרישות בטיחותיות, פונקציונליות, עיצוביות וכמובן בהתאם לטעמו של הלקוח ואופי הבית. רצינו לשמור על אווריריות בתוך חלל הגינה וגם בהיקפה ולכן בחרנו בכבלי פלדה דקים כחומר עיקרי לגדרות, מעקות הבטיחות והשער. הם ענו על ייעודם, מאוד עדינים ו'שקופים'.
הצמחים שנבחרו בגינה זו כמובן מתאימים לתנאים המקומיים ותוכננו לפי אילוצי אור והשקיה. אני אוהבת כשהלקוחות חובבי גינון כמוני ובתכנון הצמחייה נתתי לעצמי יד חופשיה להשתגע והרביתי במגוון מרקמים, צבעים, צורות וריחות. בכל עונה הגינה משדרת מראה אחר. הצמחיה בגינה שופעת, פורחת ומקנה אווירת צמיחה והתחדשות.

קרדיטים:

* תכנון נוף וצילום: נועה אוחנה - נועה.נוף תכנון נוף וסקרי עצים | www.noanof.com
אדריכלות: אייל עזריאל
בנייה ופיתוח: משאב הנדסה ובניה
גינון: אבי כץ - כץ נוף בע"מ
צילום: איציק ברששת - האיש הירוק