"טופיארי" - פיסול בצמחים, היא אמנות עם מסורת ארוכת ימים הנקשרת בדמיוננו בעיקר עם ארמונות אצולה באירופה, גנים בריטיים מטופחים וכו'.

כתב וצילם : אלי אדרע, הנדסאי אדריכלות גנים ונוף, מפקח באגף גנים ונוף בעיריית חולון

למעלה מ 15 שנים שאני מפסל בצמחים, אמנות הנקראת "טופיארי" במקור, מדובר בקוונסטרוקציית מתכת המותקנת במקום השתילה ובתוכה או מעליה גדלים צמחים אשר ממלאים את המסגרת, ולאחר מכן גוזמים את הצמחים בהתאם לצורה הרצויה.
בתפקידי בעירית חולון,מצאתי את הדרך לשלב בין גיזום ופיסול בעצי רחוב מבלי להשתמש בקונסטרוקציה או בעזרים נוספים כגון קשירות ותמיכות.

דאודנקה דביקה ברח' פרופסור שור

דאודונאה דביקה ברח' פרופסור שור
הכל קרה מתוך הצורך לבצע גיזומים תכופים באותם המקומות באופן קבוע מכל הסיבות שבעולם.
מניעת הסתרת תאורת רחוב ותמרורים, פינוי מעברים להולכי רגל, פלישה לחצרות או שבילים ציבוריים וכלה בבקשות של דיירים על חסימת אור,משבי אוויר,מבט לנוף, ועוד.
במשך הזמן הבחנתי כי אנו גוזמים את אותם העצים בכל עונה, באופן קבוע וכי פניות הציבור בעניין זה חוזרות על עצמן.
מרבית התלונות היו על עצי פיקוס הגדלים מהר יחסית וגורמים לרוב הבעיות, מבחינתי, זה גם יתרונם. הפיקוסים מתמלאים במהירות, אחרי הגיזום, בעלוווה ירוקה מבריקה ובעלת גוונים מיוחדים היוצרים הצללות ועומקים. בתחילת הדרך גזמתי מספר מצומצם של עצים בכדי לראות זה באמת יכל לצאת לפועל, כי בעצם כל הפסלים הצומחים שעיצבתי היו במקומות סגורים ופרטיים ולכן תמיד היו שמורים, מטופלים ומוגנים. ובמקרה זה, העיצובים נמצאים במקומות ציבוריים וברחובות העיר חולון ולכן היו חששות. להפתעתי הניסיון אכן הצליח הצלחה יתרה.

התושבים והמבקרים הרבים הפוקדים את חולון, הידועה כ"עיר הילדים" שהמוני מבקרים פוקדים את גני הסיפור בה ואת כל הפעילויות והפסטיבלים לילדים, שמרו את העיצובים ולא ניכר בהם וונדליזם או השחתה וגם התגובות היו מעודדות.

כיום יש יותר ממאה עיצובים ופיסולים הצמחים ועצי רחוב. ועוד עשרות בגדילה והכנה בשלבים שונים.
ישנם עיצובים אשר לוקח מספר שנים בכדי להגיע למצב שיבחינו בהם וישנם עיצובים שכמעט מיד אפשר להבחין ביצירה ולזהות אותה ככזו.
היצירות לעולם אינן מוגמרות הצמחים גדלים כל הזמן ויש לטפל בהם ולתחזק אותם, לגזום, לרס ולדשן.
תכיפות הגיזומים הם בהתאם לעונות השנה ולמהירות הצימוח. ממרץ ועד נובמבר, זמן הצימוח העיקרי הגיזום אינטנסיבי ולעיתים קרובות
בעיקר אם מדשנים ןדואגים להשקיה סדירה.
בשיא החורף יש הפוגה בצימוח ולכן אין כמעט מה לגזום, וזה הזמן להתחיל בעיצובים וגיזומים חדשים.

להמשך קריאה על עיצוב גינה עם גיאופיטים