ראיון עם איתי ערן, מתכנן מערכות השקיה למגרשי כדורגל

עמידה בסטנדרט גבוה ללא פשרות והקפדה על רכיבים איכותיים בתכנון מערכות ההשקיה של משטחי הדשא, הם אלה שמאפשרים את ההגנה הטובה ביותר על הדשא ועל השחקנים - עוד לפני שהתחיל המשחק

אנשים רבים מוטרדים בכל שנה מחדש ממצב הדשא שלהם ומחפשים פתרונות השקיה שישאירו אותו ירוק וצומח גם בחודשים ללא גשם. כאשר מדובר בהשקיית מדשאה מקצועית במגרשי כדורגל יש לקחת בחשבון שלא רק הנראות של הדשא חשובה אלה כמובן האיכות , שכן הדשא עצמו הוא משתנה משמעותי באיכות המשחק ואף עלול להוות גורם סיכון במידה ולא יטופל כראוי בחודשי השנה. לכן בתחום ההקמה והתחזוקה של מערכות השקיה למדשאות במגרשי כדורגל אין להתפשר על איכות אביזרי ההשקיה ועל שיטת ההשקיה, בין אם מדובר בדשא טבעי או דשא סינתטי .

הדשא הינו משתנה משמעותי בהיבט של בטיחות
במשחק כדורגל ממוצע השחקנים רצים על המגרש כשעתיים ולכן חובה לשמור על הדשא עליו משחקים על ידי תחזוקה שוטפת הכוללת השקיה מותאמת. אצטדיוני כדורגל בהם יש משטח דשא טבעי (סמי עופר, בלומפילד, טרנר) נבדלים מאלו בהם יש דשא סינתטי, הן בפרוטוקול של גידול הדשא עצמו והן בשיטת ההשקיה.
לאור הדרישות המקצועיות שעלו מהאגרונומים המלווים את האצטדיונים, חבר איתי ערן מחברת נטפים, אשר מלווה מקצועית את תחום ההשקיה במגרשי כדורגל משנת 1995, לאיתמר בן נון וראובן וינגרטן ממחלקת הפיתוח של חברת ברמד, לצורך פיתוח מוצרים משולבים לסוגי המדשאות השונים - מדשאות טבעיות ומדשאות סינטטיות.

מדשאות טבעיות – הומלץ על המשך עבודה עם מגופים מנווטים ראשיים \הידרומטרים מסדרה 400/700 או 100 בהתאם לצרכים ומגופים מסדרה 100 להפעלת מגופי הדשא. חידוד טווחי העבודה במגופים אלה סיפק את המענה הנדרש לתקופה של שזרוע המגרש, תקופה המחייבת השקיה מדויקת במיוחד.
מדשאות סינטטיות – הומלץ על שימוש במגוף מסדרה 100 המותאם להפעלות גדולות ספיקה וקצרות זמן השקיה עם פתיחה וסגירה מאוד מהירות.
המדשאות הטבעיות חייבות להיות אחידות וללא בורות שעלולים להוביל לפציעה של השחקנים ואילו המדשאות הסינטטיות צריכות להיות מצוננות, היות וללא צינון הטמפרטורה של המדשאה בשיא החום עלולה להגיע לכ-70 מעלות ולגרום לכוויות לשחקנים.


חשיבות התכנון המוקדם
קיימת חשיבות גדולה לתכנון המוקדם ולבחירה של אביזרים איכותיים גם אם מדובר בעלות גבוהה יותר. כמו כן יש לקחת בחשבון את שיטת ההשקיה של המגרש. מערכת השקיה המיועדת למגרשי כדורגל הינה מערכת הידראולית שבה נעשה שימוש במגופים של "2 או "3 ולעיתים גם "4, עם צנרת בדרג 16 בלבד - ללא פשרות. "הניסיון הרב לאורך השנים מלמד שלא ניתן לעשות קיצורי דרך, חייבים לשמור על איכות גבוהה של כל חלקי המערכת - ברזים, ממטירים, צנרת ואביזרי בקרה." אומר איתי ערן מנטפים. "המטרה היא לתכנן מערכת פעם אחת כמו שצריך. תמהיל הפתרונות שמעניקה לנו היום חברת ברמד מציב רף גבוה של איכות ואמינות מוצרים ".
היות ומדובר במערכת בה יש חיבור לשלוחות חשמל, קיימת חשיבות רבה לעמוד בחוק החשמל ולהתאים את תנאי העבודה בכל אתר ואתר כבר בשלב תכנון המערכות.


עמידה בלחצים ומניעת נזקים למערכת ולמגרש
הבחירה של המגופים הראשיים במערכת ההשקיה היא במגופים חשמליים כמעט בכל המקרים, דגם הידרומטר מתוצרת חברת ברמד. המגופים תפקידם לנווט את הלחץ שעשוי לשמור על המערכת מצד אחד ולהביא אותה לרמת לחצים נכונה מצד שני. בנוסף, משולב במערכת מגוף פורק לחץ דגם Q43 כדי לעמוד ברמת הלחצים הרצויה. במידה וייווצר מצב של עודף לחץ, הלחץ לא יכנס למערכת אלא יפרק החוצה. במקרה זה העלות הגבוהה של המערכת בטלה בשישים לעומת הנזק שעלול להיגרם למערכת ולמגרש.
כאשר מדובר במגרש דשא סינתטי, נעשה שימוש במגופים 3", היות ויש צורך בצינון של הדשא למשך עשר דקות בלבד בזמן המחצית. המשמעות היא השקיה בכמות גדולה של מים (30-35 קוב שעה), בלחץ גבוה ובזמן קצר מאד וכדי להשיג זאת נדרשות מערכות להגברת לחץ. לשם כך, לא ניתן להסתפק בארונות ההשקיה המוכרים אלא נבנה סטנדרט של חדרי מים שאליהם מוכנסות המערכות כדי להקל על התחזוקה בעת הצורך.
כבר בשלב התכנון של המגרש יש להבין את הסיכונים האפשריים ואת החשיבות של שימוש ברכיבים איכותיים בלבד, זאת על מנת לאפשר שירות ותחזוקה קלה לאחר הקמת המגרש אבל גם לשמור על הבטיחות של השחקנים והצופים במהלך המשחק. "יש מגרשי ספורט עם דשא סינתטי שבהם המערכת עובדת בלחץ של מעל 6 אטמ' וקיים סיכון רב במקרה של ילד שיעבור במקום, מכיוון שעלול להגרם לו נזק משמעותי" מסביר איתי. "לכן חשוב לתכנן ולבצע את המערכת בדרך הכי מקצועית ללא קיצורי דרך. בדשא סינתטי - השחקנים צריכים לרוץ בצורה טובה ללא חשש מכוויות בימים חמים".

ההגנה הכי טובה לשחקנים - עוד לפני שהתחיל המשחק
בהקמה של מגרשי כדורגל קיים גם היבט של תרומה לקהילה - זה מקום שבו הילדים יכולים לשחק במקום להסתבך בצרות, דבר שהוכיח את עצמו בלא מעט מקומות בארץ. לכן, גם במדשאות של מגרשי הילדים והנוער חשוב להקפיד על מערכות איכותיות ובטוחות ולא לחסוך בעלויות.
חיסכון בעלויות, שיכול להביא לשימוש ברכיבים לא איכותיים או לוויתור על הכנסת מערכות צינון, עלול להיות מסוכן מאוד לילדים ונוער אשר משחקים על דשא סינתטי ועלולים לקבל כוויות כתוצאה מנפילה על דשא שלא צונן כראוי. גם כאן, העלות של המערכות מתגמדת לעומת הביטחון והבריאות של הילדים שמשחקים במגרש.
לאחר שנים של תכנון, ביצוע ופיקוח על הקמת מערכות השקיה למדשאות, איתי מעיד שעמידה בסטנדרט גבוה ללא פשרות וההקפדה על רכיבים איכותיים הם אלה שמאפשרים את ההגנה הטובה ביותר על הדשא ועל השחקנים - עוד לפני שהתחיל המשחק.
ייצור מערכות איכותיות, משלב תכנון ההשקיה ועד ביצוע מוצלח ומדויק, יביאו לאיכות מתקן גבוהה בו הדשא יהווה יתרון לשחקנים גם מבחינת תעסוקה בשעות הפנאי וגם מבחינה מקצועית לכבוש פסגות מקצועיות.

להמשך קריאה על השקיה בשיפועים