קתרוסית מרובעת Citharexylum spinosum עץ טרופי קטן וריחני
משפחה: ורבניים
מוצא: דרום ומרכז אמריקה


מאת: צביקי פילו, משתלת חורשים

קתרוסית מרובעת הינה מין בסוג קתרוסית ממשפחת הורבניים. הסוג כולל כמאה מינים של עצים שיחים ומטפסים אשר מוצאם מדרום אמריקה ועד למרכזה.
מדובר בעץ טרופי קטן עד בינוני, בעל קצב צימוח מהיר, ירוק-עד, עם צורת הנוף סגלגלה אשר מגיע בדרך כלל לגובה של 8-14 מטר ולרוחב של 6-9 מטר, קוטר הגזע כ 50-90 ס"מ. המימדים בתנאי גינון דומים לעצים שגדלים בטבע בארצות המוצא.
עץ חזק ועמיד למחלות ולמזיקים, בעל שלד חזק, עמיד לקרה אבל לא יעמוד בגל קור ממושך. בארצות המוצא גדל ברום של עד 2000 מטר מעל לפני הים באקלים טרופי חם ובאזורים בעלי הפסקות גשמים של חודשיים עד שלושה. מתאים למגוון קרקעות למעט קרקעות דלות ומלוחות. יתאים לשתילה במישור החוף, בשפלה ובנגב הצפוני
העלים ירוקים ומבריקים, אורכם 20-25 ס"מ ורוחבם 7-10 ס"מ. שפת העלה תמימה והוא מסתיים בחוד מאורך, העלים נגדיים ובכל פרק ישנם שני עלים. לקראת התנתקותם מהעץ העלים משנים את צבעם לחום ברונזה, לעתים משיר העץ עלים בודדים לאורך השנה ולעתים מחליף באביב את כל העלים תוך זמן קצר.


הפריחה מופיעה במספר גלים לאורך כל השנה, צבעה לבן והיא מופיעה בהיקף הנוף באשכולות ארוכים המכילים עשרות פרחים קטנים. עוצמת הפריחה בינונית אבל בלילה מתגלה קסמה הגדול, עת ריח יסמיני נעים ומיוחד אופף את סביבת העץ.
הפירות הינם ענבות המופיעות במעין מחרוזת על עוקץ ארוך. בארץ העץ כמעט ואינו עושה פירות וכנראה שהסיבה הינה אי סבילות עצמית (צמחים בעלי אי סבילות עצמית - צמחים שאינם מפרים את עצמם, צריכים צמח אחר מאותו המין כדי שתהליך ההפריה יצליח).
ריבוי הקתרוסית בארץ הינו מייחורים, כלומר רוב העצים זהים ולכן אינם יכולים להפרות אחד את השני וליצור זרעים. ניתן להשריש בקלות ענף מעוצה ברוב חודשי השנה.

שימושיים גנניים

ניתן לגדל את הקתרוסית בעיצוב עץ קלאסי על גבי גזע אחד או בעיצוב על מספר גזעים כעץ רב-גזע. ענפי הקתרוסית נוטים לצמוח בזווית חדה, בעיצוב עץ צעיר יש להקפיד על בחירה של זרועות ובדים אשר זווית החיבור שלהם הינה כמה שיותר רחבה כדי למנוע - עד כמה שאפשר - שבר עתידי. בעצים בוגרים אין לבצע גיזומים דרסטיים.
בארצות המוצא לקתרוסית מספר שימושים, הפרי אכיל ( בארץ כאמור כמעט ואין פירות), מהקליפה ומהעלים ממצים חומרים שונים לשימושים רפואיים, העצה חזקה וקלה ומייצרים ממנה כלי נגינה כגון ציטר וכינור, ובנוסף מייצרים ממנה גם רהיטים.
לקתרוסית מספר שימושים גנניים: כעץ צל לגינה פרטית , לפטיו, לגינות ציבוריות ולפארקים. הפריחה צופנית ומצויינת למרעה דבורים.


זהו עץ ותיק בארץ ועצים רבים ניטעו בתנאים שונים. עצים ותיקים אלה שחלקם מפותחים ויפים וחלקם מנוונים, מלמדים אותנו על דרישות בית הגידול יותר מכל ספר או קטלוג. אפשר ללמוד מהעצים הוותיקים שמדובר בעץ עמיד למחלות ולמזיקים, אך הגורם המגביל להצלחתו הינו מים זמינים. עצים מושקים מצליחים ומאריכים חיים ועצים שלא הושקו מצבם גרוע.
מהסיבות שתוארו העץ אינו מתאים כעץ רחוב, שכן אנו מצפים מעצי הרחוב שלאחר מספר שנים יצליחו לחיות ללא השקיית עזר. הקתרוסית מתאים לתנאי גינון עם השקיה, בשיחיה או במרכז או בשולי מדשאה.
ניתן להשיג עצי קתרוסית ברוב המשתלות, לעתים משווקים אותם כשיח לגדר חיה, שימוש זה אינו לטעמי שכן עץ עם עלים גדולים אינו מתאים לגיזום פורמלי ובתנאי גיזום קבוע לא נהנה מגלי פריחה לאורך השנה.

במשפט אחד: עץ קטן עד בינוני, ירוק-עד, בעל קצב צימוח מהיר, אוהב חום, בעל עמידות למחלות, למזיקים ולקרה, בעל פריחה ריחנית ודרישה קטנה להצלחה - מים.

שווה ביקור: עצי הקתרוסית הוותיקים ברחוב נצח ישראל בתל אביב.

להמשך קריאה על בקהוזיה לימונית לחצו כאן