תכנון גינה פרטית המיועדת גם לילדים הוא אתגר לא פשוט, המחייב שמירה על כללי בטיחות שיבטיחו את שלומם של הילדים

מאת: ערן לוינסון, אומנות הגינה הקסומה


גינה בבית פרטי צמוד קרקע היא נהדרת עבור ילדים קטנים ולמען האמת גם עבור ההורים. הגינה הופכת למעין גן משחקים קטנטן המאפשר לילדים ליהנות ולהשתולל, ממש כמו בגן ציבורי. לצד כל אלה, ילדים יוכלו להזמין את חבריהם, הורי החברים יגיעו לקפה ולכם תהיה אפשרות נהדרת לשבת בנוחות ולצפות בילדים אשר רצים ומשתוללים במרחב הירוק.
תכנון גינה לילדים והקמתה הם אתגר לא פשוט עבור מעצבי גינות, המעוניינים מצד אחד לשמור על עיצוב מרשים בחלל ומצד שני לשמור על בטיחות הילדים. לכן, יש צורך בתכנון מקצועי תוך שמירה על כללי בטיחות כדי לאפשר בילוי בגינה בטיחותית והזדמנות נהדרת לזמן איכות עם כל המשפחה.

חלוקה נכונה של החללים בגינה

לחלוקת הגינה יש משמעות רבה, ולכן יש לתכנן היטב את החללים על מנת ליהנות מכל העולמות. נכון שבגינות נגישות לילדים ניקח בחשבון חלל מרווח יותר לטובת הקטנים, אולם חשוב להקצות חלל גם למבוגרים: פינת ישיבה מאובזרת היטב בה נוכל לארח חברים או בני משפחה לארוחות שישי או לטקס "על האש" המסורתי, אולם גם בפינת הישיבה נוכל להקצות מקום קטן לטובת הצבת שולחן וכסאות גם לקטנטנים. כמו כן, יש להקצות מקום לטובת מתקנים בהם ישחקו הילדים, כאשר העדיפות היא שתחום המתקנים יהיה ממוקם מול פינת הישיבה של המבוגרים כדי שניתן יהיה להשגיח בנוחות על הילדים.
סוגי מתקנים

יש לא מעט סוגי מתקנים אותם תוכלו לשלב בחלל שהקצתם לטובת הצבתם, כמו טרמפולינה גדולה שהילדים לא יפסיקו לקפץ בה, בית עץ קטן, בריכת שחיה קטנה או גדולה, נדנדות ומגלשות ואפילו גינת ירק המותאמת לילדים שתאפשר להם לטפל ולטפח את הצמחים בעצמם. טרם בחירת המתקנים, יהיה עליכם לרצף את הקרקע עם ריצוף בטיחותי, כאשר ההמלצה היא רצפת דק או דשא סינטטי. לרצפת דק יש יתרונות רבים; היא לא סופגת קור וחום ולכן הרצפה תהיה תמיד נעימה לכפות רגליהם של הילדים ללא סכנת החלקה. גם דשא סינטטי ואפילו טבעי הוא פתרון נהדר עבור הילדים, כיוון שהוא רך ויכול לרכך נפילות במיוחדת לקטנטנים שרק החלו ללכת. קחו רק בחשבון שדשא סינטטי ללא הצללה בשמש יכול להתחמם לטמפרטורות גבוהות, עד כדי סכנת כווייה.

יצירת פינות קסומות

את החלל המיועד עבור הילדים תוכלו לשדרג בעזרת אלמנטים מיוחדים שיהפכו את הגינה לאהובה ונגישה עבורם. האלמנטים לא חייבים להיות יקרים, אלה יכולים להכיל פינות ישיבה קטנטנות לטובת משחק ויצירה כמו פופים מיוחדים וצבעוניים, ספסלים קטנים, פתרונות הצללה צבעוניים, בית קטן מפלסטיק או מעץ המשמש לישיבה נוחה ליצירה ועוד. גם בחירה נכונה של צבעים תוכל לשדרג את הפינה ולהפוך אותה לאהובה עבורם, לצד פרחים שיוכלו לתרום רבות לאווירה. תוכלו לבחור יחד עם הילדים צמחים שהם אוהבים ולשתף אותם בתהליך הקמת הגינה – ההנאה מובטחת לכם כהורים ולהם כילדים.


לסיום, נדבר קצת על תאורה, לה יש משקל חשוב בעיצוב הגינה. נכון שלרוב הילדים הולכים לישון מוקדם ולא ממש נהנים מהגינה בשעות הלילה, אבל כדאי לשלב תאורה אחת מרכזית שתופעל בעת הצורך, כמו בימי החורף כשמחשיך מוקדם. תאורה שתתוכנן כהלכה, תשרה אווירה פסטורלית על הגינה בשעות הלילה, דקה אחרי שהילדים נרדמו.

להמשך קריאה על אבנים וסלעים בגינה לחצו כאן