תכנון סביבה אורבנית עם מעורבת חברתית בפרויקט חדש בעיר צ'אנגדו בסין

משרד אדריכלים – ASPECT Studios

הלקוח: XD Chengdu
צילם: Lu Bing

משרד אדריכלים בשם ASPECT השלים לאחרונה את השלב הראשון בפיתוח HyperLane בעיר צ'נגדו, סצ'ואן, בסין. זהו "פארק עילי" (sky park ) לינארי רב-מפלסי באורך 2.4 ק"מ, שכולל מתחם תרבות לנוער שנמצא בלב אזור האוניברסיטאות למוזיקה ואמנות בעיר. המתחם מקיים מרחב תוסס ומהנה, שמקשר בין מרכז התחבורה המקומי לקהילת האוניברסיטאות ולקמפוס בצ'נגדו.

בעבר, התאפיין האתר בריבוי של שטחים נטושים ששימשו כאיזורי חניה ולא הציעו ערך חברתי או סביבתי לאזור או לקהילה. הקירות המפרידים במתחם גרמו לניתוק פיזי של הסטודנטים מקמפוס האוניברסיטה, ורק מספר סמטאות צרות, היו גדושות בפעילות, עם דוכני מזון, אמנות שהוצגה על הקירות וגרפיטי שהראו את האנרגיה האמנותית הרוחשת מתחת לפני השטח של הקהילה.

במענה למאפיינים של הסטודנטים, העיצוב החדש יוצר מרחב פתוח כפארק ורחובות להולכי רגל ללא מכשולים, שמשתרעים על פני 2.4 ק"מ. האתר מקשר בין תחנת הרכבת המהירה החדשה של צ'נגדו לאוניברסיטה, תוך שהוא מאפשר קישורים ישירים מצפון / דרום ממגורי הסטודנטים לקמפוס האוניברסיטה. התכנון שנעשה טרום COVID-19, מספק מענה מושלם להתרחקות חברתית עם מרחב עירוני בהתאם להנחיות המקומיות.

השלב הראשון של הפרויקט - הגלריה העירונית - זהו מתחם חברתי חווייתי, שאמור לשמש כנקודת חיבור לקהילה שתומכת באומנויות היצירה הצעירות ובתרבות המוסיקה.

בתוך הגלריה העירונית ישנם כמה אזורים עיקריים:
הטיילת מורכבת מרשת אדניות, גני גשם וישיבה חברתית רב כיוונית שמשולבת כשוליים לכביש הראשי עם שכבת עצים.

'שטיח המים' עוצב כדי לאפשר קישוריות חזותית תוך יצירת תחושת הגעה ומעבר. השילוב של מים רדודים, קצוות שמיועדים למשחק, אלמנטים של תאורה, ניגודיות צורנית וכיסי שתילה, מציעים חוויה ומסע תיאטרלי חזותי ופיזי, בין הטיילת העירונית לגלריית ההופעות.

גלריית ההופעות עצמה נועדה להיות מסלול אורבני, חלל חיצוני תוסס שפועל בשילוב עם תוכנית הפנים לעידוד מופעים מאולתרים, תערוכות אומנות, כינוסי תרבות ותיאטרון באוויר הפתוח.

סמוך לצד המזרחי נמצאת מרפסת הטרסה הפיסולית, שמכוונת לאפשר לצופים להתכנס בצל העצים כדי לצפות בהופעות או להיפגש ולהתחבר. התאורה ותצוגת הקצה מפלדה מחוררת יוצרת אווירה ייחודית ותוססת של לילה ואפקטים מיוחדים, ומספקת מרחב בטוח וקליל 24 שעות ביממה.
בהיקף הצפוני-מזרחי יש אלמנט שנקרא 'הווילון' והוא יוצר תנועה מתפתלת, תפאורה שמחזיקה את המרחב כולו כאחד, תוך הקרנה לחניון ממזרח. המרחב הצפוני ביותר כולל חללים אישיים וקישוריים המאפשרים עבודה חיצונית, קיום פגישות קטנות בתוך אזורי השתילה והתנועות של הווילון.

תכנון הנוף של הפרויקט מושתת על העיקרון של יצירת מערכת מאוזנת שתענה על הצרכים ההומניסטיים והסביבתיים של הדור הצעיר ותעודד אותם ליצור במקום ולקבל השראה מהמערכות הטבעיות של האתר.

האתר לכל אורכו של 2.4 ק"מ נועד לקלוט, לנקות ולהשתמש בגשמים באופן פסיבי מבחינה אקולוגית ולהפחית את מי הנגר מהגשם המזוהמים באמצעות מערכות מסוגים שונים לקליטת המים: ערוגות, ריצוף חדיר וגלגלים ביולוגיים לוכדים, מעכבים, ממחזרים ומחדירים למי הגשמים. החזון של הפרויקט היה להכניס את הטבע והמערכות הטבעיות ללב העיצוב, ולכן המינים שנשתלו הם בעיקר מקומיים מיועדים למשוך חרקים, ציפורים וחיות בר למסדרון העירוני.
בפרויקט נעשה שימוש מאסיבי בעץ פיבי ז'נן (桢 楠), שהוא זן מקומי לצ'נגדו ולמחוז סצ'ואן, וכזה שנרשם ברשימת המינים בסכנת הכחדה עקב אובדן בתי גידול. פרויקט HyperLane היווה הזדמנות נפלאה להכניס את המין שנמצא בסיכון המוני לסביבה העירונית.

הגלריה העירונית היא השלב הראשון של הפרויקט כולו, והיא מייצגת חשיבה חדשה של פיתוח מסחרי בתוך סין, שנובעת מההבנה שהצלחת פיתוח אינה מוגדרת על ידי רווחים מסחריים לטווח קצר, אלא מתן תשומת לב לחוויות מוכוונות חברתית וסביבתית שמוסיפות ערך משמעותי, חוויה ועונג לחיי הקהילה. החשיבה והמחויבות השיתופית מצד הלקוח, האדריכל ואדריכל הנוף הובילו ליצירת סביבה אורבנית מעורבת חברתית, המספקת משמעות, חוויה ורגעי עונג.

מקור הכתבה באתר של World Landscape Architecture