אילנאי אוהב עצים ?  כנס הייסוד של עמותת "אילנאי ישראל",

רמת הנדיב יולי 2019

כתבה: סיגל לזרוביץ, חברת הנהלה בעמותת "אילנאי ישראל"

ידוע שכל יוזמה מתחילה עם חלום, אבל אי אפשר בלי צוות של ביצועיסטים שיהפכו את החלום למציאות. הרעיון להקמת ארגון שמעלה על נס את העצים וחשיבות הטיפול המקצועי והשמירה עליהם, קינן זמן רב במוחם של קבוצת אנשים "משוגעת" לנושא, כולם אנשי מקצוע בתחום העצים בעלי מודעות גבוהה לתרומה של העצים בשמירה על איכות הסביבה ועל איכות חיינו. הקבוצה הזו אחראית להקמתה של עמותת "אילנאי ישראל".


כנס היסוד של העמותה התקיים ברמת הנדיב בהשתתפות קהל רב, שכלל נציגים מהמגזרים השונים - מתכננים, אדריכלים, אגרונומים, גוזמים, גננים, שתלנים וגם נציגים של גורמים ממשלתיים וציבוריים. במדשאה הצמודה לאולם בו התקיים הכנס נהנו המשתתפים מתצוגת ציוד של חברות ומשתלות שהביעו תמיכתם בעמותה – חברת ש. ונציה ובניו בע"מ, מגן אופטיק בע"מ, א.מ. כלי גינון ועבודה, א.ע. צאלון יבוא ושיווק בע"מ, משתלת מרגולין וכן חברת שטל.


הכנס נפתח בדברים של מנהל גני רמת הנדיב, הוגו יאן טראגו, שפרש את חסותו על כנס הייסוד של העמותה וציין את חשיבות האירוע.
חברי הנהלת העמותה הציגו את מטרותיה והמסר המאחד הוא שהעמותה תפעל למיסוד, קידום והרחבת הידע המקצועי, ליצירת שיח בנושא בין כל העוסקים בתחום וכמובן להרחבת המודעות לחשיבות הטיפול בעצים. חברת ש. ונציה העניקה מלגות למצטרפים לעמותה ולמתנדבים שתרמו להצלחת הכנס.


שי כץ, אגרונום ואילנאי, מחברי הנהלת העמותה, נשא הרצאה מרגשת בנושא "שפת הסימנים של העצים", שנתנה לנו זווית ראיה מקצועית שונה על גידול וטיפוח העצים.


בהמשך התקיימו הרצאות בסגנון "טד" במגוון נושאים שקשורים לתחום העצים: פרופ' צבי מנדל על מזיקים; יאיר גולדברג ואלעד סלומון על תפקיד האילנאי ומורכבות תפקידו; רונן מיארה (מוקה), שיתף מניסיונו על סימנים המעידים על כשלים בעצים; אילן נזריאן ויאיר גולדברג הביאו נתונים מעניינים על העולם הקסום של הפטריות; ארז קפלן דיבר על אופן קבלת ההחלטות בעבודה עם עצים מנקודת המבט המקצועית הכלכלית והאתית.

במקביל להרצאות, התקיימה בשטח הגן הדגמה לשיטות מעבר בין צמרות עצים, שיטות טיפוס על עצים בארגונו של דרור לזרוביץ וחברי עמותה נוספים, וכן הוצג ציוד כבילה חדשני לעצים אשר מונע שבירתם ונפילתם ללא צורך בקידוח בעץ וגם ציוד חדש לטיפוס .

המשתתפים באירוע הביעו שביעות רצון מהתוכן ומהרמה הגבוהה של הארגון וכולם תקווה לראות את העמותה גדלה ותופשת מקום חשוב ומשמעותי בפיתוח הרמה המקצועית של העוסקים בתחום, בשמירה על העצים ובהעלאת המודעות לשמירתם.

להמשך קריאה על הכנס של אדריכלי הנדסאות נוף