לראות את המרחב הציבורי מן הזווית האמנותית

על שדרוג שכונת נחלת שבעה בירושלים, נמל יפו והעיר התחתית בחיפה


אז מה הסיפור? כמה פעמים עברתם באחת השכונות בירושלים וסיננתם לעצמכם ש"עם קצת השקעה המקום הזה היה נראה מדהים?" למזלה של ירושלים יש כמה אנשים שהולכים ומשנים את המרחב הציבורי.

'ועדת קישוט', הוא קולקטיב של ארבעה אומנים בגילאי 33-43 - מתן מזרחי, דוד ביבי, יעל פינק, ואתי ביבי , ששמו לעצמם למטרה להפוך את ירושלים ליפה ומעוצבת יותר.

ציור רחוב בנחלת שבעה בירושלים - ועדת קישוט
"ראינו מקומות מוזנחים וזה הדליק משהו", מסביר מזרחי. "בדקנו וגילינו שאין גוף מסודר לעיצוב המרחב האורבני. בכל ירושלים אין אף גוף שמסתכל על המרחב מן הזווית האמנותית. אז התחלנו לקחת אזורים שלמים ולהתייחס אליהם בצורה הוליסטית יותר, כשהמטרה העיקרית היא שהמרחבים המוזנחים יעוצבו. התחלנו לדבר עם גופים בעירייה שיממנו אותנו והם מיד שיתפו פעולה".
אחד הפרויקטים הגדולים של 'ועדת קישוט' הוא נחלת שבעה - אחת השכונות הוותיקות והמוזנחות בעיר. "מספיק להסתובב שם כדי לחוות את הריחות וההזנחה", אומר מזרחי. "אז התחלנו בפרויקט מתמשך במקום - עשינו כמה ציורי קיר, פיתחנו קשרים בין התושבים לסוחרים, העירייה התקינה מנורות. המטרה הסופית היא שאנשים ייקחו אחריות על המרחב שלהם".

בית הגלגלים וועדת קישוט ציור קיר ירושלים
מטרת העל של 'ועדת קישוט' היא להגיע לכל המרחבים בארץ. מלבד ארבעת החברים המוזכרים פה, הם פתוחים לכל מי שרוצה להצטרף ומקבלים לפרויקטים שלהם אומנים רבים. "חשוב לציין שהמטרה בעבודה שלנו היא שכולם ירגישו בנוח במרחב", מדגיש מזרחי. "ככה שאנחנו לא מכניסים פוליטיקה לעיצובים שלנו ויוצרים בדרך כלל דימויים נעימים. נכון, תמיד קיימים אלה שיגידו שזה צבעוני מדי או לא מוצא חן, אבל בסופו של דבר רוב האנשים שאנחנו פוגשים מרוצים ממה שאנחנו עושים".
מה הצפי לשנה הקרובה? "אנחנו מקווים לעשות עוד פרויקטים גדולים כמו נחלת שבעה", אומר מזרחי. "אנחנו מקווים שיהיו לנו יותר שיתופי פעולה עם גופים עירוניים, אולי אפילו לקבל מקום, סטודיו, מבנה. כרגע אנחנו עוברים מבית לבית ואין לנו תמיכה קבועה. אני מאוד מקווה שנצליח להתבסס וככה הפעילות תהיה הרבה פחות תלויה בכל מיני גורמים משתנים".

ציור רחוב בנחלת שבעה בירושלים - ועדת קישוט 

 

גרפיטי בנמל יפו
החברה לפיתוח יפו העתיקה שמה לה למטרה לשמר את יפו העתיקה כמרכז תרבות ואמנות פורצת דרך. הגלריה במרחב הציבורי יוצרת נקודת מפגש טבעית ונגישה של הקהל עם האמנות.


במסגרת שיתוף פעולה עם "פטרון האמנות – שבוע אמנות רחוב בינלאומית" אירח נמל יפו בחול המועד סוכות, שישה אמני גרפיטי בעלי שם עולמי אשר הוקצו עבורם 6 קירות מרכזיים ברחבי נמל יפו ועליהם הם ציירו במשך שבוע שלם, כאשר הקהל הרחב הגיע כדי לצפות בהם יוצרים ציורי הענק.


אומנות רחוב בחיפה במסגרת הכנס השנתי של איגוד אדריכלי נוף
אמנות הרחוב, על פניה הרבים, היא אחד מהרכיבים המשמעותיים ביותר במרחב עירוני בעל אופי ייחודי בזכות היותה פעולה בקנה מידה קטן הנוצרת על ידי אנשים החיים במרחב ופועלים בו, אמנות הרחוב מייצגת את אופיה של העיר או השכונה, את החיים והיוצרים בה. בעידן בו מרחבים רבים נחווים כשכפול של חוויה חוזרת, גרפיטי ואומנות רחוב הם כלים חשובים ליצירת חוויה חד פעמית המספקת רקע להתרחשויות עירוניות מקומיות.

בחיפה, פעילות הגרפיטי - מתרכזת בעיקר ברחובות העיר התחתית ואומצה בשנים האחרונות על ידי העירייה, המספקת במה ואישור לאמנים לפעול ברחובותיה. בין האמנים הפעילים במרחב החיפאי, בולט במיוחד הקולקטיב "ברוקן פינגרז" (BFC). ציורי הקולקטיב בולטים בייצוגם הרב ברחובות העיר התחתית (מוכר במיוחד בניין מועדון "החורבה" המיתולוגי, שכוסה בגרפיטי ססגוני ופעל כחלל לתערוכות ואירועים בשנת 2015) , וגם בפריצתם מהמרחב העירוני לחללי תערוכה ואירועים בארץ ובחו"ל.

לאחר ביקור בתערוכה המומלצת "מסיבת הרס" במוזיאון חיפה, ימשיך הסיור שיתקיים ביום שישי 15.11 לשיטוט ברחובות העיר התחתית ולגילוי ציורי הקיר המעטרים אותה. בנוסף על כך, במסגרת המושב השלישי בכנס המתקיים תחת הכותרת "מקום לאנשים", יתארח האמן אורן עילם ויציג את עבודותיו במרחב הציבורי.
הרשמה לכנס ולסיורים בחיפה

להמשך קריאה על הצללה בגני שעשועים