עצים קטנים לגינה הקטנה ולרחוב.
בחירת עץ מתאים לגינה היא משמעותית ביותר, מאחר והעץ קובע את שלד הגן ותקרתו לשנים רבות. שיחים, דשא, צמחים עשבוניים ועונתיים ניתן להחליף אם טעינו בבחירתם. בעצים זה בעייתי יותר, ולכן חשוב לבחור נכון. המדריך שלפניכם נכתב כדי לעזור לכם בכך

כתב וצילם: ישראל גלון

כבר שנים אני מנסה לענות - ולא תמיד בהצלחה - לשאלות חברים וגננים המטפחים גינות קטנות וביתיות איזה עץ מתאים לגינה הקטנה. אנסה כאן לפתח מעט את הסוגיות העומדות בפני בבחירת עץ לגינה הביתית.

× × ×¨× × × ×¡ ×§× × × ×
בחירת עץ מתאים לגינה היא משמעותית ביותר מאחר והעץ קובע את שלד הגן ותקרתו לשנים רבות. הוא גם קובע את כמות הצל בגינה ומיקומו, את השתלבות הגינה בסביבה, בנוף ובמרחב. העץ משפיע על הרגשתנו בגינה באמצעות מופעיו העונתיים. בנוסף, רוב העצים גדלים לאט או בקצב בינוני ומראם הבוגר יתקבל רק לאחר 10-15 שנים. בל נשכח שעצים חיים שנים רבות, עשרות ואף מאות שנים. שיחים, דשא, צמחים עשבוניים ועונתיים ניתן להחליף אם טעינו בבחירתם או אם אנו לא מרוצים מהם. בעצים, זה בעייתי יותר, ובחירה נכונה של עצים תגרום לנו להנאה ולשימוש לשנים רבות.

  ×¤× × × ×¡×¤× ×¨× × × × × × × - פר×


פיג'ויה

בבחירת עצים לגינה חובה להתייחס ראשית להתאמה אקלימית של העץ לאזור המגורים, למימדיו בבגרותו וכמובן לצריכת המים שלו. נשתדל לטעת עצים שצריכת המים שלהם נמוכה.
תנאים נוספים להצלחה הינם: בחירת שתיל עץ איכותי ובריא במשתלה, הכנת בור נטיעה גדול ככל האפשר בעומק של 1.2 מ' לפחות, שיפור הרכב הקרקע על ידי הוספת חומר אורגני (קומפוסט איכותי בכמות של 20 ליטר לכל 1 מ"ק ודשני יסוד כולל אשלגן וזרחן בכמות של כ- 50 ג"ר לכל 1 מ"ק), נטיעה מקצועית וטיפול שוטף כולל השקיה והזנה סדירים, תמיכת העץ, עיצוב מקצועי בהתאם לצרכי הגן - אך בזה לא נעסוק הפעם אלא, כאמור, בבחירה של העץ המתאים לנו.

כליל פורח

עקרונות וכללים בבחירת עצים לגינה הקטנה

עצים נשירים מצלים בקיץ ומאפשרים חדירת שמש בימי החורף ולכן מתאים לשתול אותם בצד דרום כדי להקטין את טמפרטורת הבית בקיץ. מופעם העונתי של העצים הנשירים - שלכת, שלד ענפי העץ, לבלוב ופריחה - מוסיף עניין המחזק את תחושת העונתיות בגינה.
עצים ירוקי-עד מצלים כל השנה ולכן נרחיקם מעט מהבית. נזכור שמתחת לעצים אלו ניתן לשתול רק צמחים ומדשאה המתאימים לגדול בצל.
לא נשתול עץ מעל מתלה הכביסה או קולטי השמש.
נקפיד לשתול עצים ששורשיהם לא יגרמו נזק לקווי ביוב, למדרכות או לקירות (אלא אם נקפיד על מגבילי שורשים).
נשתול עצים כך שלא יסתירו לנו נוף רצוי, ולעתים יסתירו נוף לא רצוי.

× × × × ×¡× ×ª× ×¡ - ×¤×¨× × ×
נבחר עצים בעלי עמידות לפגעים - מחלות ומזיקים, כדי להקטין את היקף התחזוקה הצפויה וללא מטרדים צפויים כגון פרי או פריחה מלכלכים, קוצים, פרי רעיל, פריחה אלרגנית ועוד.
גיזום ועיצוב - רוב מיני העצים הקטנים הינם בעלי אופי שיחי ומרובי גזעים (ראה איור) ולכן יש צורך לעצבם על גזע מרכזי או להרים את נופם על מספר גזעים.
עצי פרי - נטיעת עצי פרי בגינה הביתית הינה סוגיה מורכבת ויש מחלוקת בנושא זה בין אנשי המקצוע. לדעתי, בגינה ביתית יש לשתול רק עצי פרי המתאימים בממדיהם עם מעט פגעים או פגעים שניתן לטפל בהם באמצעים מכניים וללא צורך בחומרי הדברה כימיים. למרות רצוננו העז וחלומנו על בוסתן עצי פרי בגינה, איננו רוצים להשתעבד לטיפול בפגעים בחומרי הדברה - גם שיעבוד וגם רעל ואכזבה גדולה. מיני עצי פרי קלים יחסית לגידול יפורטו בהמשך.
אופנות וחידושים – במשתלות מופיעים לעיתים עצים חדשים שאין ניסיון בגידול שלהם בתנאי הארץ.

פיטוספורום גלוני - מראה כללי

אל תתפתו לעצים שאין עליהם המלצות מאנשים אמינים ומקצועיים 
מניסיוננו, קיים מגוון גדול של עצים נמוכים / קטנים אשר גובה צמרתם כ- שמונה מטר. במהלך השנים הובאו על ידי שתלנים ומאקלמים מיני עצים וזנים אשר עונים על מגוון צרכי הגינה הקטנה ואף עצים קטנים לרחוב.
אסקור בהמשך מספר מיני עצים המתאימים לגינה קטנה. מלבדם, יש כמובן עוד עצים ראויים, אך קצרה היריעה מלהזכיר את כולם. בכל מקרה, כאשר אתם נתקלים במשתלה או בקטלוג במינים המוגדרים כעצים לגינה הקטנה, אנא בררו כמה שנים העץ נמצא בארץ והיכן ניתן לראות את ביצועיו לאחר מספר שנים לפני שאתם רצים לקנות אותו.

רשימת עצים נשירים

 • אלביציה ורודה – גודל בינוני, צמרת סוככנית רחבה, עלווה גזורה עדינה, פריחה ורודה מרשימה באביב-קיץ. מחייב תמיכה ועיצוב. צל אוורירי.
 • פלומריה ריחנית - קטן, צמרת מעוגלת דלילה, מבנה ענפים מרשים, עלים גדולים צרים, פריחה באביב-קיץ במגוון צבעים: לבן, ורוד, כתום ועוד. רגיש לקור, צימוח איטי.
 • רימון מצוי - קטן, בעל אופי שיחי מעוגל, על מספר גזעים. שלכת צהובה, פרי אדום גדול ואכיל. פריחה אדומה באביב. יש זנים רבים כולל זנים ללא פרי. יש לעטוף את הפירות בשקיות נייר נגד כחליל הרימון או לכסות ברשת את כל העץ, אחרת לא תזכו ליהנות מפירותיו. חסכן במים.
 • אדר כפני (זנים שונים) - קטן, צמרת מעוגלת. עלה מאונה נאה מאוד. שלכת אדומה-כתומה. פריחה בצבע אדום-סגול, קטנה מאוד. הפרי דו-כנפית בצבע ירוק-אדום. מתאים לאזורי ההר בלבד.
 • תות לבן 'בכות' - זן מורכב בעל נוף בכותי מרשים מאוד. ניתן לשתול זכר ללא פרי, או נקבה עם פרי לבן או שחור. שלכת צהובה נאה, שלד הענפים בשלכת מרשים. ניתן לעצב על פרגולה. חסכן במים.
 • כליל החורש - בינוני, בר בארץ, צמרת מעוגלת. עלים דמוי כליה, פריחה מרשימה ורודה או לבנה באביב המוקדם, הפרי תרמיל שחור קישוטי. חסכן במים.
 • לגרסטרמיה הודית - בינוני-קטן, צמרת מעוגלת. גזע וענפים חלקים קישוטיים. פריחה שופעת בקיץ במגוון צבעים: סגול, ארגמני, לבן. פרי קישוטי בחורף. יש לרכוש רק זני כלאיים העמידים בפני קימחון. חסכן במים. 

עצים ירוקי-עד

 • פיג'ויה תרבותית - עץ פרי, קטן ומעוגל. עלווה מכסיפה נאה. פריחה בצבע אדום-לבן בקיץ (גם הפריחה אכילה). פרי ירוק טעים ובריא. לא לאזורים קרים, חסכן במים.
 • קליאנדרה אדומת-פרי - עץ קטן, על גזע מרכזי או מספר גזעים. צמרת מעוגלת סוככנית, עלה מורכב עדין, פריחה ורודה כל השנה. רגיש לקור.
 • אגון גמיש - עץ בכותי קטן, ענפים גמישים ועלים סרגליים. גזע וענפים נאים ומחורצים, פריחה לבנה באביב. לא לאזור ההר.
 • אוג איזמלני – קטן, צמרת מעוגלת עם נטייה לבכות. עלווה ירוקה עדינה ומבריקה. על גזע מרכזי או מספר ענפים. פריחה לא בולטת בצבע ירוק-צהבהב בקיץ. צמח דו-ביתי: יש עצי זכר ועצי נקבה. חסכן במים.
 • איקליפטוס אדום-מצנפת – קטן, צמרת מעוגלת סגלגלה. על גזע מרכזי או מספר גזעים, פריחה צהובה בקיץ. עץ צופני. הפרי אגוזית גדולה ונאה. חסכן במים. מחייב עיצוב כעץ. יש מיני אקליפטוס קטנים נוספים, עם פריחה בצבעים שונים.
 • בוהיניית קרון - אופי שיחי מרובה גזעים, ותיק בארץ אך נדיר במשתלות. צמרת מעוגלת, עלים דמוי לב קטנים ונאים. גזע קישוטי, מחייב גיזום, מראה יציב ונאה. פריחה לא משמעותית בצבע קרם. חסכן במים.
 • בולוסנתוס נאה - נקרא גם "עץ הויסטריה", נשיר מותנה, צמרתו צרה ומעוגלת, לענפיו נטייה כלפי מטה (בכותית), ניתן לגדל על מספר גזעים. עלווה עדינה. פריחה לילכית מרשימה באביב. גזע מחורץ ונאה. עץ בעל צל אוורירי ודליל. חסכן במים.
 • ברזילי הדור – קטן, צמרת מעוגלת, אופי שיחי. עלווה ירוקה כהה, קיים זן מגוון נאה. פריחה באשכולות אדומים בסוף החורף. מחייב עיצוב. חסכן במים. צימוח איטי.
 • דק-פרי זקוף - בינוני, צמרת סגלגלה. עלווה ירוקה בהירה, נוף דליל. על גזע או מספר גזעים. פריחה צהובה בקיץ- סתיו. הפרי תרמילים מוארכים הנשארים על העץ בסתיו ובחורף. חסכן במים. קיימים זנים רבים בצבעי כתום ('אורנג ג'ובילי') או צהוב (דק-פרי ערמוני 'הגר').
 • הטרומלס קטלבי - קטן, צמרת מעוגלת סגלגלה. עלווה ירוקה כהה, שפת העלה משוננת מעט. פריחה לבנה במכבדים באביב, הפרי ענבה באשכולות בסתיו. מושך ציפורים. חסכן במים.
 • פיטוספורום גלוני - בעל אופי שיחי עם מספר גזעים או גזע מרכזי. צמרת עגולה. עלווה ירוקה כהה, מבריקה וגלית. פריחה בצבע קרם באביב, ריחנית מאוד. הפרי ירוק-צהוב בעל מופע מיוחד שלאחר פתיחתו מושך ציפורים. גדל לאט ומצריך סבלנות. חסכן במים.
 • פיטוספורום יפני - קטן, צמרת מעוגלת. נוף שיחי צפוף המחייב גיזום. עלווה ירוקה או מגוונת, נאה ומבריקה. פרי קישוטי צהוב-ירוק. חסכן במים, גדל לאט.
 • קטלב משונן / מצוי - קטן- בינוני, צמרת מעוגלת. אופי שיחי. פריחה מרשימה באביב, דמויית כד הפוך בצבע לבן. הפרי האכיל אדום בהבשלתו בקיץ ובסתיו. גזע חלק אדום ומתקלף במין הבר קטלב מצוי. במין קטלב משונן גזע מסוקס. מוצלח באזור ההר.
 • עצי הדר, מינים וזנים שונים – קטן, צמרת מעוגלת. עלווה ירוקה כהה, פריחה לבנה וריחנית באביב, פרי אכיל. מיני תפוז, מנדרינה וקלמנטינה, לימון, פומלו ואשכולית. מומלץ לגינה קטנה. ניתן בדרך כלל להתמודד עם מזיקיו בקלות באמצעות חומרים ידידותיים לסביבה.

 להמשך קריאה על גדר חיה מומלצת לגינה