קסם יוון

בני זוג שהוקסמו מהגינון באי סנטוריני, ביקשו להפוך את גינתם לגינה בסגנון יווני, עם צמחיה בתחזוקה נמוכה וחסכונית במים, פריחות אדומות וצבעי כחול ולבן באלמנטים הדוממים

מאת: גל סניור, הנדסאי נוף*

תעודת זהות
הגינה נמצאת ביישוב השוכן בהרי ירושלים, בשטח טופוגרפי הררי ואדמה כבדה. שטחה כ- 120 מ"ר, והיא שטופת שמש בשעות הבוקר אך מוצלת בשעות אחה"צ, משום שהבית ניצב ממערב לשטח הגינה.

בעלי הבית חזרו מטיול באי סנטוריני, מלאי השראה מהקסם היווני. את הגינה הקיימת בחצרם חלמו להפוך לגינה בסגנון יווני שתאפשר להם לבלות עם הילדים והנכדים שמגיעים להתארח לעתים קרובות. בין הבקשות היו גם מקור מים, מקום נוח לעבודה בגינה ומשטח המתאים למשחק לנכדים.
תכנון הגינה החל בבניית סקיצה שלדית על מנת לחלק את החלל לאזורי הפעילות בהתאם לבקשת הלקוחות ולתנאי השטח - אזור מוצל לטובת מיקום שולחן אוכל, משטח פעילות נוח לנכדים הצמוד למקור המים וכו'. נבנו מספר סקיצות כדי לאפשר ללקוח לקחת חלק פעיל בתהליך ולבסוף להגיע להחלטות משותפות.
הסקיצה השלדית הפכה לתוכנית עבודה מפורטת ולקראת שלב בחירת החומרים, נעשה מחקר מעמיק אודות העיצוב היווני, לטובת היכרות אמיתית עם האלמנטים המרכזיים ובחירת אופן השתלבותו בעיצוב הגינה. אותרו ארבעה אלמנטים בולטים שהוחלט שהם יהוו את עוגני העיצוב: ריצוף של אבני מדרך שחורות עם מילוי לבן בחריצים, שימוש בגוונים של כחול ולבן, עבודה עם עץ מלא וכמובן - צמחיה ים תיכונית.

בחירת הצמחייה

בגינה היה עץ חרוב בוגר שעבר גיזום מקצועי על מנת שהאור יחדור לערוגה שתחתיו. מרבית הצמחיה החדשה שנשתלה היא ים תיכונית, כשהקו המנחה בבחירתה הוא תחזוקה נמוכה, חסכון במים ופריחות ממושכות בעיקר בצבע אדום, שמשתלב עם הגוון הכחול שבו נצבעה הגדר, עם הצבע הלבן של הקיר ועם הפרגולה שנצבעה בכחול ולבן. מתחת לפרגולה מוקמו אדניות עץ בעבודת יד שנותנות קונטרסט יפהפה לרקע של גדר הבמבוק שיוצרת חציצה עם חצר השכנים.
בתרבות היוונית לא "מעמיסים" את הגינה בצמחים, כך שכל צמח מקבל את המקום שלו ומגיע לגודלו המקסימלי ללא גיזומים מיותרים. לפני השתילה, נבחרה אדמה מקומית המותאמת לאזור הגיאוגרפי והיא דושנה היטב עם קומפוסט והומוס כדי לייצר קרקע פורייה.

אלמנטים נוספים
הכניסה לגינה היא ממפלס תחתון, שנמוך במטר וחצי בערך מהמפלס העליון שלה. כל המים שזורמים מהמפלס העליון מתנקזים מהריצוף ומוזרמים בצינורות לערוגות הנמצאות במפלס התחתון. הערוגות הנ"ל הן אינן הערוגות המוגבהות שמופיעות בתמונות אלא ערוגות אחרות שהיו קיימות בגינה משותפת במפלס התחתון (אין תמונות שלהן).
את שטח הפעילות לנכדים מקשטים שני פריטים משמעותיים שגם ממשיכים את הקו העיצובי וגם מממשים את מטרת השטח הייעודי למשחק – נדנדה שעוצבה בהתאמה אישית ללקוח, תוך בחירת חומרי גלם שמתאימים ומשתלבים בצורה נעימה.

ובנוסף, בריכת שכשוך שנבנתה בפרופורציה לגינה ומאפשרת לנכדים ליהנות ממנה בצורה בטיחותית.
בגינה מספר פינות ישיבה: הראשונה ממוקמת בצמוד לכניסה הראשית לבית, ומכילה שולחן קטן ושני כיסאות. פינת ישיבה נוספת היא בפרגולה שמאחור, שבה שולחן אוכל גדול המתאים לאירוח חוץ. שני ספסלים מוקמו תחת עץ החרוב (לטובת הצללה) לישיבה רגועה בחלל הגינה. בצמוד לערוגת גינון מוגבהת המקיפה את רוב שטח הגינה, נבנו ספסלים צפים עם התקנה נסתרת, כלומר, אף בורג לא נראה לעין.

הלקוח חובב מושבע של אוכל בריא ופיתח תחביב של הנבטת נבטים. מדובר בתחביב רציני, שדורש מקום ייעודי לטובת מעקב אחר התקדמות ההנבטות השונות. עלתה בקשה לבנות אזור עבודה נוח עבורו והוקמה פינת עבודה הכוללת מדפי בטון עם כיור חוץ.

* ליצירת קשר- Senior Garden - עיצוב, תכנון והקמת גינות

לקריאה על תכנון גינה במדבר