הם יפהפיים, הם קיימים במגוון עצום של טקסטורות וצבעים, הם לא דורשים תחזוקה רבה, הם חסכוניים במים והם פשוט מתאימים בול לאקלים הישראלי. מה צריך יותר בגינת גג?

כתב: נמרוד עורף מI-GARDEN

חגים זה אושר ושמחה והרבה מאוד משפחה ואוכל (ועוד פעם חופשות), אבל יש סיבה אחת עיקרית שאני אוהב את התקופה הזאת - זה הסימן שהקיץ אוטוטו חולף והסתיו מגיע. רוב הצמחים מותשים בשלב הזה, ולמרות שדישנו בצורה נכונה והשקנו כמו שצריך, הצמחים כבר "עם הלשון בחוץ"... כל חובבי הגינון יודעים שבשלב הזה הצמח, בגלל היותו עייף, נתקף בכנימות ובמזיקים שונים. ככה זה בטבע - כשהצמחים חלשים המזיקים חוגגים.

גינת סוקולנטים על הגג

אחד הפתרונות הוא לחדש את הצמחים בגינה, אבל זו עונה בעייתית לשתילה של צמחים חדשים.
אנחנו בדיוק בתפר שבין החום והקור, פרחי עונה קייצים כבר מאוחר מדי לשתול, ומנגד עדיין חם מדי ומוקדם מדי לפרחי עונה חורפיים.


יש פתרון מוצלח שעונה על הצורך המתבקש להתחדשות המיוחלת בעונה זו והם הסוקולנטים, שהפכו ללהיט גדול במשתלות. הם יפהפיים והם קיימים במגוון עצום של טקסטורות וצבעים, אבל מעל הכל – הם פשוט מתאימים בול לאקלים הישראלי. אז במקום לפזול לפרחים שמתחלפים כל עונה, זה הזמן לדבר על יציבות וגינה ירוקה ומגוונת רב-שנתית.


ומה העבודה הנדרשת?
• באדניות ובעציצים מומלץ להחליף או לרענן את מצע השתילה במצע חדש המיועד למטרה זו. האדמה שבתוך העציצים דחוסה ומלאה בשורשים, וסביר שהרבה מאוד מזיקים שוכנים בתוכה. גם חומרי ההזנה מתדלדלים, למרות הדישון, וחייבים להחליף את המצע וליצור בית גידול יעיל לצמחים.

למה דווקא סוקולנטים?

אומנם מחיר הסוקולנטים גבוה יותר משל צמחים אחרים, אבל יש להם הרבה יתרונות ביחס לסוגים אחרים של צמחים. כאמור, הם מאוד מתאימים לאקלים הישראלי, יודעים להתמודד עם מזג האוויר ועם תנאים קיצוניים כפי שיש אצלנו, הם לא דורשים הרבה טיפול ותחזוקה ומתאימים כמעט לכל אזור בארץ, הם חסכוניים במים ויודעים להתמודד יפה מאוד במצבי קיצון. העלים שלהם מגוונים בצורות שונות ובצבעים שונים, הפריחה באחדים מהם יפה ומפתיעה בעוצמתה, וקל ליצור באמצעותם גינות פיסוליות ואלמנטים מעניינים בבית ומחוצה לו על ידי שימוש נכון במגוון העצום הקיים.
גלים של פריחות שמחזיקות הרבה זמן מעמד
גינה לעצלנים
אחד המאפיינים שאני הכי אוהב בצמחים זה היכולת לגדל אותם בלי להתאמץ. הסוקולנטים בהחלט מתאימים להגדרה הזו. צוריות, ניצנית, ניצחה, כפנית, חלבלוב, אפטניה, קרסולה, הוורתיה, רגלנית אפריקאית, אוסקלריה, אלוי, נציץ, סביון - שילוב נכון בין הצמחים האלה יאפשר ליהנות מגינה ירוקה וחגיגית שנראית טוב כל השנה, גם אם מדובר במרפסת דרומית שטופת שמש ללא נקודת השקיה.
ועכשיו לטריק הכי חשוב – חותכים ענף או עלה מאחד הצמחים שציינתי, ומכניסים לתוך כוס מים או נועצים ישירות באדמה. עד מהרה הם יפתחו שורשים ויקלטו, ואין צורך להגיע יותר למשתלות... מומלץ ושווה ביותר.

להמשך קריאה אודות סוקולנטים

גלים של פריחות שמחזיקות הרבה זמן מעמד