מאת : גל ישראלי, משתלת שתילי הר, נטף

כמעט מידי יום אני נשאל על ידי לקוחות: איזו אדמה הכי טובה? 
אספתי את המידע למדריך כללי לבחירת מצע גידול

התשובה על שאלה זו היא מורכבת ולעתים קרובות מותאמת אישית ללקוח. אסביר בקצרה על חלק ממרכיבי הסוגים השונים של ה"אדמה" ואחר כך אפרט מעט על ההתאמה לשימושים שונים.
אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בגידול צמחים במכלים הוא, כמובן, מצע הגידול. כך קוראים אנשי המקצוע לחומר שבו יתפתחו שורשי הצמחים כדי להבדילו מקרקע או אדמה המרמזים על דמיון לקרקע הטבעית בגינה.

×¦× × × × × × ×©×ª× ×

ההבדלים הם אכן רבים ומשמעותיים. הקרקעות בארץ הן ברובן הגדול מינרליות כמו אדמת הר, חול או טוף ומשקלן רב. אדמת ההר היא גם חרסיתית ובלתי מנוקזת ולכן אין להשתמש בה כלל במכלים.

מצעי הגידול מכילים ברובם חומרים אורגניים כמו כבול או קוקוס, שהם קלים ונקבוביים ולכן יכולים להכיל כמויות גדולות של מים ואוויר הדרושים מאוד לשורשים. חסרונם של חומרים אורגניים אלה הוא בפירוקם המהיר ושקיעתם במיכל הגידול ובהתייבשותם המהירה בתנאי חום ויובש. 

× ×©×ª× ×ª ×©×ª× × × × ×¨ - × × ×£

שיקולים בבחירת סוג המצע

לפיכך יש לערבב בדרך כלל מרכיבים שונים במצע על מנת להתאימו לתנאים ולשימוש הספציפיים:

  1. צמחי בית – ללא שינויי טמפרטורה ותחת קרינה נמוכה נעדיף מצע אורגני קל ומאוורר שבתנאים אלה יאריך ימים ויפחית את בעיית עודפי ההשקיה ממנה סובלים רוב צמחי הבית.

  2. מכלים לא גדולים בחוץ בתנאי צל, אדניות ומיכלים בינוניים המושקים באופן סדיר על ידי מערכת השקיה ובמיוחד בשתילת צמחים עונתיים – ניתן להשתמש במצעים אורגניים קלים בתוספת מעט גורמים מייצבים כמו טוף או חול.
    בתנאים אלה יש להשקות לעתים קרובות ויש להוסיף מצע כל שנה-שנתיים, אך ניתן לעשות זאת בקלות בעת החלפת הצמחים.

  3. מכלים בתנאי חום וקרינה חזקה, בהשקיה ידנית ומכלים גדולים ועמוקים – נגדיל מאד את חלקם היחסי של החומרים המינרליים היציבים, שאינם נדחסים ושומרים על ניקוז טוב ואוורור ונוסיף אלמנטים בעלי תאחיזת מים גבוהה.

ניתן לראות כי יש לקחת בחשבון גורמים רבים ושונים, ביניהם גם כאלה שתלויים בלקוח עצמו כמו כמות ותכיפות ההשקיה.
במשתלת שתילי הר אנחנו מחזיקים למען הלקוחות שני מצעי גידול קלים ואורגניים ברובם, אחד לצמחי בית ואחד כבד יותר למכלים בחוץ. כמו כן אנחנו מחזיקים מצעים מינרליים לתנאים קשים יותר ולערבוב עם המצעים הקלים כפי שהוסבר קודם.

במשתלת הגידול בנטף, לעומת זאת, הדרישות שונות לגמרי:
הצמחים מתחילים מייחורים מושרשים, נשארים במכלים קטנים ואמורים להתפתח במהירות לגודל מלא ולהגיע במיטבם אל מרכזי המכירה. מצע הגידול אמור לספק תנאים מיטביים מאוד לגידול אינטנסיבי ולתקופה קצרה יחסית.

 להמשך קריאה על שתילה במצע ניתוק מוליכות