אורחים רצויים בגינה - גינות רמת הנדיב

כתבה: רונית זקס- הנדסאית אדריכלות נוף, צילם: דוד רוק

למעלה מחצי מליון מבקרים בשנה הם אורחים מאוד רצויים בגני רמת הנדיב. בנוסף, מתארחים בגנים בשקט-בשקט אושפיזין נוספים, לא רק בסוכות, אלא בדיירות מוגנת לאורך שנים. כאשר תקראו עליהם בשורות הבאות, תשמחו גם אתם להזמין אותם כדיירי קבע.

פרפר מעניק שירותי האבקה והפרח שירותי אוכל ולינה

הראשונים בפתח יהיו העופות למיניהם, שהם נחלתם של גנים ותיקים, עם נוף גבוה ושיחים סבוכים. ההתבוננות בציפורים יכולה לעזור במציאת רוגע ושקט פנימי: ציפורי שיר בשעות הבוקר מנעימות בזמרתן, ומפתיעות ברמת הורות ממוקדת בדאגה לגוזליהן הרכים. ציפורי הלילה כשעיר וככוס משמיעות את קריאות קצובות, עד כדי כך שיש הטועים וחושבים אותן למערכת אזעקה של מכונית...

תרומתו הרבה של הצפרדע,איזון אקולוגי                              

תרומתו הבריאה של הצפרדע ,איזון אקולוגי 

הנאתנו מהמראות והקולות, הם קצה הקרחון הקשור אל מארג החיים הפועל מתחת לראדר: זוג ירגזים, המקנן פעמיים בשנה, ומגדל בין 10-15 גוזלים חייב ללקט מעצים ומשיחים כ- 75 ק"ג כנימות, עשים, ביצים וזחלים של חרקים קטנים, כדי להאכיל את הדור הצעיר. התוכלו לשער את הכמות? מדובר במספר עצום של חרקים בסדר גודל של מיליונים! הכוס והשעיר שהוזכרו לעיל, מתמחים באכילת נברנים, המזיקים כל כך לחקלאות. איזו הדברה משובחת!
בממלכת היונקים נזכיר שני מחודדי אף: הקיפוד והחדף. הם אומנם בעלי דם חם, אבל לא מתרגזים במהרה כמו שעלולים לחשוב. הדם החם דורש אספקה מתמדת של חלבונים, ולפיכך תפריט הגורמה שלהם מתמקד בחרקים כגון ערצבים, רכיכות ותולעים. מדובר בתחליף מצוין לאמצעי הדברה כימיים רעילים.

שפירית טורפת תוך כדי מעוף
דוגמה נוספת לאיזון המופלא של הטבע הם דו-חיים וזוחלים, שמזונם העיקרי הוא חרקים, ולעיתים גם מכרסמים למיניהם. זוחלים יעילים בהשמדת חרקים ופרפרי לילה. אבל יש גם חרקים הטורפים חרקים אחרים: גמל שלמה ייהנה מארוחה של חרקים וחגבים. העכבישים אלופים בפריסת רשת קווית, ולעתים מצליחים לתפוס חרקים גדולים פי כמה מהם. זו הסיבה שבגנים נוטים להשאיר את קורי העכביש. שממית תחכה בסבלנות על רשת הדלת או ליד המנורה במרפסת עד שבזריזות מפתיעה תפתח את לועה ותצוד חרק לא זהיר. בסביבה הלחה, כל קרפדה ואילנית בולעת חרקים, תולעים וחלזונות ערומים. ועוד בסביבה הלחה, תהנה השפירית ממנת חלבון מזינה במיוחד של זחלי יתושים.

דבורת הבית על תפרחת לנטנה ססגונית

× × × ×¨×ª × × × ×ª ×¢× ×ª×¤×¨× ×ª × × × × × ×¡×¡× × × × ×ª

"על הרצף המועיל", נוכל למצוא את הפטריות, בזכות העובדה שיש להן מערכת תקשורת נהדרת וסימביוזה מופלאה עם שורשי הצמח. פטריית המיקוריזה מיושמת בגני רמת הנדיב בקרקע סביב העצים הבוגרים. קורי התפטיר של הפטרייה מכסים שטח גדול וקולטים מינרלים חיוניים לעץ. הפטרייה עצמה נהנית מספיגת הפחמימות מהצמח, או כפי שניסחו זו רבותינו: זה נהנה וזה לא חסר.

ברור ששמתם לב: יש כאן שירותי ויסות ובקרה, או במילים אחרות מערך של לוחמים נחושים בצד שלנו. צריך לעשות מעט מאוד כדי להזמין את מחלקת חיסולים ממוקדים של מזיקי הגן, לספק להם סביבה נאותה: צלחת מים שטוחה, סלעים, שיחים סבוכים, עצים גבוהים, ולהסביר, להסביר ולהסביר את חשיבותם של כל בעלי החיים בגן, מקטנטן ועד גדול.

כוס החרבות

ולסיכום, אם חשקה נפשכם בסמל החופש, הרי שצמחים בעלי צוף הם אבן שואבת לפרפרים. במשך כל חודשי השנה יהיה פרפר שנהנה להגיע לפרח המסוים שהצוף שלו לטעמו: פנטס, ורבנה, לנטנה, בודליאה, פיגם, או כובע נזיר. יש עוד רבים ברשימה, רק צריך להרבות בצמחים מושכי פרפרים וציפורים, וכמובן להפסיק לרסס ולהדביר.
מוזמנים לגן מושך הפרפרים ברמת הנדיב, לראות את תיבות הקינון לתנשמת ולשמוע את ציוץ הציפורים בגנים, קרקור הקרפדות, ולהרגיש את האיזון שבין היצורים החיים.

להמשך קריאה על גינה מבטיחה ומקיימת