בהולנד בודקים: האם דשא סינתטי גורם לעלייה בתחלואה

ההתאחדות ההולנדית לכדורגל הגבירה את המחקרים בנושא הסכנות שגורם המשטח הירוק במגרשים, לאחר שפרופסור לחקר רעלים הזהיר מפני סכנה אמיתית לספורטאים. מחקר קודם הצביע כי רוב חולי הסרטן הם שוערים שבאו במגע ישיר עם הדשא.

ההתאחדות לכדורגל בהולנד הורתה להגביר את המחקרים בנושא הסכנות הבריאותיות שעלול לגרום דשא סינתטי. זאת לאחר שהמומחה לרעלים, פרופסור מרטין ואן ברג, התראיין ברשתות הטלוויזיה המקומיות והודיע כי יש הדשא הסינתטי יכול להוביל להתפרצות של מחלת הסרטן.
הדשא המלאכותי באצטדיון האליאנץ ארינה שבגרמניה מוחלף בדשא אמיתי EPA. פרופ' ואן ברג אמר: "חייבים להיות זהירים. כחוקר רעלים מוסמך הייתי מפסיק את כל המשחקים על המגרשים הללו. לא כדאי לקחת סיכון מיותר שיפגע בבריאות הספורטאים עד שיתקבלו הממצאים הסופיים בנושא".


ההתאחדות ההולנדית הגיבה כי "יש להגביר את המחקר, למרות שגם ב-2006 נעשו בדיקות אך הן היו בסיסיות ביותר". במהלך השנה הוועדה נערכו בדיקות נוספות שתוצאותיהן צפויות להתקבל בסוף 2016.


החששות העיקריות בעולם בנוגע לנזק שגורם המשטח התגברו לאחר ששוערת הכדורגל של אוניברסיטת וושינגטון, אמי גריפין, אספה מידע לגבי ספורטאים שחלו בסרטן וגילתה כי מתוך 200 אתלטיים אמריקנים כ-150 מהם היו כדורגלנים, שמתוכם 95 שוערים שבאו לעתים קרובות במגע ישיר עם הדשא הסינתטי.
יש לציין שבחלק גדול מהמגרשים בעולם משתמשים במשטח של דשא טבעי, אך עדיין ישנם אצטדיונים רבים המשלבים דשא סינתטי שמעליו מושתל דשא טבעי. כמו כן, במגרשי אימונים רבים, בין היתר של ארסנל האנגלית, קיים דשא מלאכותי שעלול להזיק לבריאות השחקנים.
מקור הכתבה – מקור ראשון nrg ספורט | 6/10/2016 17:40

להמשך קריאה על איצטדיון בלומפילד המחודש