איחוד תוכניות מתאר ארציות – האם בשורה לשיפור באיכות החיים

בתחילת חודש יוני 2019, כשבע שנים לאחר החלטת הממשלה לקדם תכנית מתאר ארצית, שתאחד מאות תוכניות מתאר אחרות, אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה את התוכנית ששמה תמ"א 1. מטרת התוכנית היא לסייע בייעול וקידום תוכניות תכנוניות ידי איחוד ותמצות של למעלה מ-300 תוכניות מתאר ארציות קיימות לכדי תוכנית אחת.

פינוי בינוי ביפו, קרדיט לתמונה: כפיר רצון, ויקיפדיה.

הבשורה לשומרי הטבע היא שכחלק מהמהלך הוגדרו כחצי מיליון דונם כשמורות טבע, גנים לאומיים ויערות. את התוכנית יזם מינהל התכנון במשרד האוצר, ולאחר אישור ממשלה היא תקבל תוקף.
התוכנית כוללת התייחסות נרחבת לנושא השטחים המוגנים בישראל, ובהם שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות, נחלים וחופים. במנהל התכנון מסבירים כי מדובר בבשורה ציבורית אמיתית, היות שכחלק מהתוכנית נוספו כחצי מיליון דונם של שטחים מוגנים ברמה הארצית. חלק משטח זה היה מוגדר כבר בעבר כשמור – אך רק בתוכניות מקומיות, כך שהכללתן בתוכנית ארצית מחזקת ומקבעת את מעמדם ככאלה.

שמורת הטבע נחל שניר, תמונה מויקיפדיה.
באשר לחופי הים, גם הם קיבלו התייחסות נרחבת בתוכנית, ונקבע כי הם מוגדרים כ"נחלת הכלל". בהודעה מינהל התכנון נכתב כי "חופי הים הנם המרחב הציבורי הרחב, הרציף והנגיש ביותר, המיועד להנאת כלל- הציבור במדינת ישראל. פרק החופים בתוכנית נתן התייחסות והגנה מיוחדת לחופים בשל חשיבותם ברמה הארצית, בשל ערכיו הטבעיים והנופיים וכמרחב פנאי, רוגע ורווחה לציבור רחב המצטופף מול הערים הגדולות לאורך מישור החוף. התוכנית קובעת איסור בנייה על החוף בתחום 100 מטר מקו המים, פרט לפיתוח שירותי חוף לטובת כלל הציבור, וזאת במקומות המוגדרים בלבד, ובכך משאירה את מרבית שטחי החופים חופשיים ופתוחים. כמו כן, מינהל התכנון הגדיר תוספת של כ-12,600 דונם שטחים בעורף החופים כשטחי חוף מוגנים".

חופי הים כ'נחלת הכלל'.
מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, "התוכנית עושה מהפכה של ממש הן ברמה הסביבתית והן ברמה התכנונית - תוכנית המנוסחת בצורה בהירה, פשוטה ושווה לכל נפש, שתהווה מעתה כלי סיוע עדכני בהגשמת מדיניות התכנון הארצית".
ומה אומרים בחברה להגנת הטבע ?: "התמ"א החדשה מאזנת בין צרכי הפיתוח, לצורך בשמירת השטחים הפתוחים. במסגרת התמ"א, מאות אלפי דונמים נוספים קיבלו הגנה, באמצעות שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות ומכלולי חוף. זוהי בשורה חיובית ומשמחת, הן לתושבי ישראל, שייהנו משטחי פנאי ונופש והן לטבע הישראלי והחברה להגנת הטבע מברכת על כך".


מקור הכתבה - גיא ליברמן 4/6/2019, גלובס.

קישור אל דו"ח הביניים של התוכנית הארצית החדשה.

להמשך קריאה אודות כיכרות העיר מודיעין