מתקן המשחקים שזיכה את ישראל בפרס ב"טקס האוסקר" של עולם העיצוב


בדומה לטקס האוסקר שבו מכריזים על הסרטים הטובים ביותר בעולם הקולנוע, כך טקס פרסי Red Dot היוקרתי בוחר את העיצובים המצטיינים ביותר בעולם העיצוב.

מדובר במוסד ותיק, שבכל שנה מקבל אלפי פניות של מתמודדים על עיצוב מוצרים שונים – ציוד ספורט, ריהוט פנים וחוץ, תאורה, אופנה ועוד. השנה העיצוב הזוכה מגיע מישראל, מתחום מתקני המשחק למרחב הציבורי.


את הפרס קיבל בספטמבר בטקס מרשים בסינגפור המעצב הישראלי יניב ציגלר, המעצב הראשי של חברת "מתקני פסגות", על המתקן סביונים. "ההשראה למתקני המשחקים אצלנו היא תמיד מגוונת, החל מעולם הצומח והחי, דרך הרפתקאות יער וים ועד כלי תחבורה וחלל. לכל מתקן נראות שונה ושילוב חומרים שונה היוצר עושר ועניין- נירוסטה ומתכת, פלסטיק HDPE וכבלים" משתף ציגלר, "ובמקרה הזה של תכנון המתקן סביונים שזכה בפרס העיצוב, דמיינתי איך זה להיות בתוך בועה ענקית באוויר - וככה תכננתי את המבנה"
המתקן סביונים זכה באות עיצוב המוצר כקונספט ברמה הגבוהה ביותר, ונבחר מבין יותר מ-4,200 עיצובים שנשלחו לתחרות מ-48 מדינות ברחבי העולם.

מתקן סביונים של המעצב יניב ציגלר
המתקן הענק "סביונים" עשוי מפלדה מאסיבית בגובה של תשעה מטרים, אך ההשראה לצורה ולמבנה מגיעה מאחד האלמנטים העדינים בטבע - הבועה. המתקן מדגים בועות בשלבים שונים. גשרי הברזל על הקרקע ממחישים את שלב היווצרות הבועות והמגדלים ממחישים בועות שעומדות להתנתק מהקרקע ולעוף לשמים. המשחק במתקן, מסייע לפתח את שרירי הגוף, משפר קואורדינציה, מחזק את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי ונותן כלים להתמצאות במרחב.


מלכתחילה המגדל תוכנן לטיפוס ומשחק של האמיצים ביותר, אך לא רק. הוא הותאם כך שגם שחקנים צעירים וכן שחקנים ומלוויהם בעלי מוגבלויות יוכלו ליהנות ממנו, ועל כן כולל מערכת נגישות בקומה התחתונה.
"כשאני מתכנן מתקן, אני מנסה לראותו מנקודת מבטם של כל הילדים, במטרה ליצור חוויה שווה לכולם. במקרה הזה, ובעקבות משחק בבועות סבון עם ילדיי, דמיינתי איך זה להיות בתוך בועה ענקית באוויר - וככה תכננתי את המבנה", אומר ציגלר.


אליסף פלס מנכ"ל חברת מתקני פסגות הגיב לזכייה: "התרגשנו לקבל כל כך הרבה פידבקים מדהימים על עבודה זו. חברת מתקני פסגות הנה חברה ישראלית המייצרת בעצמה במפעל החברה שבפסגות את המתקנים, ומאפשרת למעצבים וללקוחות שלה לחלום רחוק, לשאוף גבוה ולהגשים את היצירות במציאות."

נגזרת מתוך הדגם הזוכה נמצא כבר בשלבי ייצור מתקדמים לקראת התקנה קרובה בפארק שרונה בכפר יונה.

להמשך קריאה על עיצוב ישראלי של מגלשה נגישה