חיפה מדורגת כעיר החכמה ביותר במזרח התיכון

בית הספר למינהל עסקים IESE או בשמו המלא המרכז לגלובליזציה ואסטרטגיה של אוניברסיטת נאוורה בברצלונה, בחן 135 ערים ב-55 מדינות במסגרת הסקר השנתי -IESE CITIES IN MOTION INDEX 2014 ודירג את החכמות והמתקדמות ביותר בהתבסס על קטגוריות של חדשנות, קיימות ואיכות חיים. העיר החכמה ביותר ב-2014 היא טוקיו המוגדרת על-פי המרכז כ"מרשימה בניהול אזרחי, בטכנולוגיה, כלכלה ויכולת למשוך אנשים מוכשרים מכל העולם".
עיר היא מכלול שלם של טכנולוגיות מפותחות וחדשניות הכוללות בין היתר מערכות ניתור של זיהום אוויר, אינטרנט אלחוטי, מיחזור אשפה ומים ותחבורה ציבורית ממוחשבת ומשוכללת. עיר איננה רק מקבץ של בניינים, כבישים, ומוסדות ציבור. הערים של היום, הן חכמות יותר ויותר והופכות למרכזים גלובאליים, שלצורך ניהולן נדרשות טכנולוגיות חכמות ומתקדמות ואנשים מיומנים ו"חכמים" .

חיפה עיר חכמה

בסקר נבחנו 10 קטגוריות שכללו ממשל, ניהול אזרחי/עירוני, תכנון עירוני, טכנולוגיה, איכות סביבה, חשיפה לעולם, לכידות חברתית, תחבורה ציבורית, הון אנושי וכלכלה. במקום הראשון הגיעה טוקיו בציון המושלם של 100 במקום השני מדורגת לונדון בציון 84.36 ואחריה ניו יורק (81.25), ציריך, פריס(70), ג'נבה, בזל, אוסקה, סאול(68) ואוסלו.
הפתעת הסקר היא מיקומן של הערים הישראליות .

חיפה מדורגת כעיר החכמה ביותר במזרח התיכון ואחריה תל אביב במקום השני. חיפה מפתיעה ומדורגת במקום ה-24. עיר הכרמל הגיעה למקום ה-10 בקריטריון של לכידות חברתית, למקום ה-12 בניהול עירוני ולמקום ה-16 במשילות.
תל אביב במקום ה-34 . ניתן לציין כי חיפה עקפה גם ערים מפותחת דוגמת יוסטון, מינכן, וינה, ברלין וטורונטו.

בתחילת השנה הודיעה החברה הכלכלית חיפה על הקמת מינהלת עיר חכמה, בשיתוף מינהלת 2030 בעירייה. אתמול (שני) חשף מנכ”ל החברה הכלכלית, אור שחף את הפרויקט הייחודי במהלך פאנל “ערים חכמות”. “בימים אלה מקדמת החברה הקמה של סימולטור עירוני בתחום העיר החכמה, בסמוך לאצטדיון סמי עופר, יחד עם חברת ‘צ’יטה לאבס'”, אמר שחף, “הסימולטור ישמש כשדה ניסוי לחברות המפתחות טכנולוגיות בתחום הערים החכמות, וייעשה בו שימוש בתשתיות עירוניות שונות ובדאטה עירונית שיאפשרו מין ‘מגרש משחקים’ לחברות לבחון את מוצריהן במצבי אמת”.

שחף הוסיף כי היתרונות הייחודיים הקיימים בחיפה יכולים להוות יתרון גם לחברות בתחום העיר החכמה. “חיפה היא אזור אורבני עם יתרונות ייחודיים של מטרופולין עם אזורי הייטק ותעשייה מסורתית, לצד נמל, מרכזי רפואה, מוסדות אקדמיים בולטים ומרכז התחבורה הציבורית הגדול בישראל, והכל בשטח הטופוגרפי הייחודי בישראל שכולל הר, יער, מישור וים”, אמר, “תשתיות אלה יכולות לספק לחברות בינלאומיות שטח נרחב לשיתוף פעולה, הבאת טכנולוגיות ‘עיר חכמה’ לחיפה ולפעילות של חיפה כ-BetaSite לבדיקה ולקידום של פתרונות בתחום”.

מקור הכתבה: אתר העיר חיפה

לקריאה על פתיחת המדשאה בבית ההסתדרות בתל אביב