כתב: חנוך קרליבך

הקיץ החם כבר מאחורינו, הגשמים הראשונים כבר יורדים וטיפול נאות בגינה בתקופה זו ייתן את אותותיו עד לתחילת הקיץ ואף מעבר לכך.

קרקע

בעונה זו מומלץ לפזר קומפוסט. כ-10 ליטר למ"ר, תוך הקפדה על קומפוסט בשל וממקור אמין. קומפוסט כזה יהיה בעל ריח עדין יחסית של רקבובית ובעל צבע שחור או חום כהה, מפורר היטב, ללא שאריות מזון וללא זרעי עשבים.
יש לפזר את הקומפוסט על האדמה ואז להצניעו ע"י תיחוח זהיר כדי לא לפגוע בשורשי הצמחים הקיימים. לאחר מכן מומלץ לחפות את האדמה בחומר אורגני. פעולות אלו מטייבות את הקרקע לאחר עונות האביב והקיץ האינטנסיביות, משפרות את חדירת מי הגשמים לקרקע, ומפחיתות את הנגר העילי.

 צבעוני -זה הזמן להטמין פקעות

שתילה

הסתיו הוא עונה טובה לשתילת רוב הצמחים, באזורים המתאימים, למעט כאלו הרגישים לקור או קרה. כך שזה הזמן המתאים למילוי צמחים בערוגות, הוספת רב-שנתיים, השלמת רווחים בגדר חיה, הוספת מטפס לפרגולה או נטיעת עצים בבוסתן.

כמובן שנתמקד בחגיגה של הסתיו ותחילת החורף, בשתילת גיאופיטים מחודש אוקטובר ועד דצמבר- כל צמח וזמן השתילה שלו. אני אוהב לפזר את השתילה של אותו צמח לאורך מספר שבועות ולקבל מועדי פריחה שונים. באם הגשמים לא יורדים באופן סדיר ויש הפסקות ארוכות בין הגשמים, חשוב להמשיך להשקות ולשמור על הקרקע לחה.
מרבית הגיאופיטים אוהבים קרקע מנוקזת, מים עומדים או עודף מים יגרום לריקבון הפקעת. מקמו את הצמחים לפי דרישות האור - צמח שאוהב צל לא יתפתח היטב בשמש ולהיפך. שימו לב לכיוון שתילת הפקעת, ברוב הצמחים הכיוון ברור. החלק הרחב של הפקעת צריך לפנות מטה, ברקפות הצד הקעור יפנה למעלה והצד החלק למטה. חשוב לשתול לפי עומק השתילה המומלץ לכל צמח. יש להשרות במים פקעות של נוריות וכלניות לילה לפני השתילה.

זה הזמן לשתילת ירקות חורף

אזורים לא מטופלים בגינה

אם התברכתם בשטח גינה גדול ובו אזורים לא מטופלים ושטופי שמש ושאינם מושקים, אפשר לשתול בהם גיאופיטים וצמחי בר א"י כמו נוריות, כלניות, רקפות, נץ חלב, בן חצב, חצבים וכן צמחיה עשבונית כמו דרדר כחול, מרוות יהודה, פרגים, תורמוס וחטמית זיפנית. בקיץ יש לכסח את העשבייה היבשה ולשמור על השטח נקי. אך בחורף ובאביב תיהנו ממרבד פרחים שיפרח כל שנה. אפשר להפוך שטח זה לגינה הצומחת כל השנה ע"י שתילת צמחים רב-שנתיים כמו לוטם מרווני או שעיר, צתרה וורודה, מרווה משולשת, זיף-נוצה מחוספס, אזוביון דגול ועוד.

סגל אמנון ותמר

פרחי עונה

אורחים קבועים הם סיגל מקרין\תלת גוני (אמנון ותמר), מנתור מאפיר, לוע הארי, סלסלי כסף, אפונה ריחנית, פרג קליפורני (אשולציה), גודטיה, ועוד רבים. בשתילה בעונה זו יש להקפיד על השקייה עד לרדת הגשמים באופן סדיר. בניגוד לגיאופיטים שלא דורשים דישון (חומרי התזונה נמצאים בפקעת), כאן כדאי לדשן לפני השתילה ובמשך הגידול.

מדשאות

נעלה את גובה הכיסוח ונוריד את כמות המים בהדרגה. דישון בעונה זו הכרחי לשמירת הצבע במדשאה והשלמת מה שאבד בצימוח המוגבר של הקיץ. אפשר לפזר דשן בשחרור איטי, לפזר קומפוסט ולאחר מכן להשקות היטב, או לדשן בדשנים מסיסים:
אמון גופרתי - 30 ק"ג/דונם - 30 גרם/מ"ר
אשלגן כלורי - 30 ק"ג/דונם – 30 גרם/מ"ר
או בחנקת אשלגן - 20 ק"ג/דונם – 20 גרם/מ"ר
באדמות חוליות אשר בהן כמות הזרחן מועטה, ניתן להוסיף סופר פוספט בכמות 15 ק"ג/ לדונם- 15 גרם למ"ר.
לאחר הפיזור יש להשקות מיד בכמות של 10 מ"ק לדונם - 10 ליטר/ למ"ר.
בעונה זו אפשר לזרוע דשא חורפי, או לטמון במדשאה בצלים ופקעות של גיאופיטים שונים.

שיחים

ירידת הטמפרטורות והתקצרות היום מאטות את הפעילות של מרבית השיחים בגן, כך שהם וכלל הצמחיה הרב-שנתית אינם צריכים טיפול מיוחד בעונה זו, למעט קיטום תפרחות יבשות, גיזומי הסחה וסניטציה. 

הנחיות לתחילת החורף

יש להימנע מגיזומים חריפים ברוב השיחים ובעיקר בשיחים הרגישים לקור, שכן הצמיחה הצעירה שתפרוץ כתוצאה מהגיזום, תינזק.
גיזומים נבצע בראשית האביב ובחלוף סכנת הקרה. גם שיחים הנגזמים באופן תדיר כמו שיחים מעוצבים או גדר חיה נפסיק לגזום עם הפסקת הצימוח וירידת הטמפרטורה.

תמיכה לעצים שלא ישברו ברוחות

צבעוני -זה הזמן להטמין פקעות

לקריאה על שתילת פרחי עונה בתקופת החורף