כתב: חנוך קרליבך

כמה מים משקים את חלקי הגינה השונים?

בחודש מאי מזג האוויר הולך ומתחמם, אחרוני פרחי החורף סיימו את פריחתם ובחלק מהגינות נשתלו פרחי קיץ. הגינה נמצאת במצב של צימוח נמרץ, הבשלת פירות, צמיחת עשביה, ודורשת עבודה רבה.

השקיה

עונת ההשקיה בפתח, וחשוב להיות מוכנים עם מערכת השקיה תקינה. כדאי לבדוק את ראש המערכת, את תקינות הקוצב או מחשב ההשקיה, לנקות את המסנן, לבדוק אם יש פיצוצים ונזילות בצנרת, ולכוון את הממטרות במדשאה.

כדאי לשים לב שאנו משקים מספיק ולא מצמיאים את הגינה. לשים לב במיוחד לאדניות ולעציצים ולדאוג שתהיה להם השקיה מספקת.
את זמן ההשקיה יש לרווח לפי סוג הקרקע. במדשאות מרווחי השקיה גדולים ימנעו מחלות ומזיקים שנמשכים ללחות. עצים ושיחים ייהנו גם הם ממרווחי השקיה גדולים והשקיות עומק. ירקות וצמחים עונתיים נשקה אחת לשלושה ימים. כדאי לחלק נכון את קווי ההשקיה ולהפריד בין המדשאה, הפרחים והירקות, השיחים והעצים, העציצים.


יש לחשב את משך ההשקיה לפי צריכת המים של הצמחים:
לדוגמה, מטר מרובע דשא צורך בקיץ באזור המרכז 3.5 ליטר מים ליום ויש לנו 50 מ"ר דשא, מרווח ההשקיה המומלץ בקרקע קלה הוא חמישה ימים. נכפיל את הנתונים: 3.5*50*5 = 875 ליטר מים בהשקיה. אם לא יודעים מהי הספיקה של הממטרות, אפשר לבדוק את שעון המים הביתי במשך 15 דקות של השקיה כאשר אין שימוש נוסף במים.

× × × ×ª × ×©×§× ×

דישון

בתקופה זו מתרחש הצימוח והלבלוב של רוב הצמחים, לכן זו העונה המתאימה ביותר לדישון של הגינה. הצמחים דורשים שלושה יסודות הזנה עיקריים: חנקן, זרחן ואשלגן ובנוסף יסודות כמו ברזל, אבץ ונחושת. הדישון חשוב להתפתחות תקינה של הצמחים, לפריחה שופעת ופירות. צמח בריא וחסון פחות נתקף ע"י מזיקים ועמיד יותר למצבי עקה.

פיזור דשן מגורען

 

במקרה של מחסור בדישון, יופיעו סימנים על העלים:
מחסור בחנקן - הצהבת עלים בתחתית הצמח, העלים בצבע ירוק-צהוב וקטנים.
מחסור בזרחן – הגידול תקוע, העלים ירוקים כהים עם כתמים חומים.
מחסור באשלגן – הצהבה בשולי העלים, צמיחה חלשה.
מחסור בברזל - הצהבת העלים סביב לעורקים.

ריסוס שולי המדשאה


במקרים רבים מחסור בדישון נגרם מהשקיית יתר, לכן כדאי לבדק אם אתם משקים נכון לפני שמדשנים! גם דישון יתר יגרום לנזק, דשנו לפי המינון שמומלץ ע"י היצרן.

להמשך קריאה על הטיפול בחלקי הגינה השונים