ספסלים נועדו לאפשר מנוחה קצרה למטיילים בטבע או למשוטטים בגינות ובפארקים, והם אינם חייבים להיות נוחים לישיבה אך חשוב שיוצבו במיקום הנכון!

כתבה וצילמה: רונית זקס*

איך תשבו בסוכה השנה? שולחן עץ כבד עם כסאות עץ כבדים לא פחות, התופסים חלק נכבד מהחלל, פיזית וגם נפשית? או להבדיל תבחר הברירה הנפוצה של שולחן וכסאות פלסטיק? אלו ודומיהם, כבודם במקום מונח, אך בשורות הבאות נתמקד דווקא בספסלים, אלה המזמינים את החפצים במקום ישיבה ארעי, להסב קמעה בטרם ימשיכו את דרכם בחיים.למה ספסל?
מקור המילה העברית ספסל הוא דווקא לטיני, ופירושו מושב משני. ואכן הספסל הוא ברירה שנייה: מושב קשה, לעיתים ללא משענת, ואף יתכן שחף ממסעדי-ידיים. בתור שכזה הוא מיועד לישיבה קצרה לשני אנשים ומעלה. וכאן טמון יתרונו וחסרונו של הספסל: בניגוד לפינות הישיבה המרופדות, המתוכננות לפרקי זמן ארוכים, הספסל מאפשר מנוחה להפוגה קצרה.


זו הסיבה שתראו ספסלים במקומות ציבוריים שרומזים לכם: בואו, שבו קצת, תאספו כוח, ותמשיכו הלאה בדרככם. הספסל מאפשר לקחת פסק זמן בלתי מחייב, ספונטני, מהעבודה, מההליכה, ואם בגן, מאפשר הפסקה במרדף המחשבות בסחרחרת הימים.


חפשו אותי
מיקום הספסל הוא שאלת השאלות, והמדד להצלחה הוא פשוט: כמה אנשים יבחרו בו לאתנחתא שלהם? ספסל זוכה להרבה 'התיישבויות' אם המיקום שלו טוב, לא משנה אם מדובר בספסל ממש נוח או בסלע שקערורי מן הבר, ואפילו אם יהיה על שביל משני מרוחק ומוצנע, תהיו בטוחים שיגיעו אליו. עיקרון נוסף במיקום ספסל הוא גב חזק. עם משענת או בלעדיה, מומלץ שיהיה אלמנט מאחורי הספסל: קיר, משוכה גזומה, גזע עץ גדול. תחושת הביטחון של היושב בספסל גדלה אם הוא יודע, אפילו תת-הכרתית, שדבר לא יכול להפתיע אותו מאחור.

גם שמש וצל תורמים להצלחתו של ספסל: שמש בחורף היא נעימה בעוד הצל בקיץ מבורך. מיקום ספסל יתחשב גם במהלך השמש בשעות היום: בוקר ואחר הצהריים. והכי חשוב לקחת בחשבון מה רואה היושב על הספסל: נקודת מבט אל הנוף הרחוק, מבנה מזווית שונה, אלמנט מים מפכה, התבוננות על פינה מעניינת, וכד'.


מתיישבים ברמה
אדריכל גני הזיכרון, אוריאל שילר, שילב בגנים ספסלי אבן לאורך השבילים. עוד ב- 1936, גם לפני חוקי הנגישות, הספסלים מוקמו במגרעות בשולי השביל כך שרוחבו לא יקטן. ברחבי מרכז המבקרים, שחגג בת-מצווה השנה (12), מוצבים ספסלים קלילי מראה: רגלי מתכת דקות ומושב כפיסי-עץ. הספסלים חלקם נטולי משענת, אבל בעלי כיווניות ברורה: מאחור - צמחיה, גבעה או קיר, ומלפנים - אלמנט מעניין. הספורטיביים שבין המטיילים לא יהססו לנוח על אחד מקירות התמך הפזורים בגנים, שמעבר לפונקציה ההנדסית שלהם, ניתן להשתמש בהם כמושב לעת מצוא, במיוחד אם הוא מתחת לעץ צל רב- שנים.

לטרסות הדשא בתיאטרון הקטן יש שתי פונקציות: ישיבה ותמיכה בשינוי הטופוגרפיה. בכניסה לגן הריחות מגרעת בתא גינון מוגבה מאפשרת מקום לספסל עץ. בגן הריחות, שבו הנגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים מודגשת, ספסלי העץ תחת הפרגולה עם משענת גב, ומסודרים בגורן סביב אלמנט המים.

 

לסיכום, בניגוד לכורסאות הטלוויזיה שחייבות להיות נוחות כי מבלים עליהן הרבה זמן בלי לשים לב, הספסל בגינה, גם אם הוא משני בנוחותו, ביכולתו להעניק פסק זמן, לאפשר התרעננות בסצנה אחרת ויציאה מחוץ לקופסה. אתם מוזמנים להגיע אל גני רמת הנדיב, לנסות את כל הספסלים ולבחור לעצמכם את הספסל הנכון במקום הנכון. 

*רונית זקס, רמת הנדיב

להמשך קריאה על שימוש בתוכנת הדמיה לתכנון ועיצוב גינות