לבית עם גינה המון יתרונות, הגינה בדרך כלל נעימה לישיבות לבד או עם חברים באווירה הפסטורלית של הטבע המבוית. בנוסף, בגינות יחסית גדולות ניתן גם לארח את השכנים או את המשפחה המורחבת לאירועים. בגינה אפשר לשמור על חפצים גדולים שיכולים לגרום לאי-סדר בבית כמו למשל אופניים, המלונה של הכלב או פינת העבודה וכלי העבודה. הגינה הפרטית בבית נותנת הרבה יתרונות לבעליה אך דורשת הרבה עבודת אחזקה יום-יומית. אספנו כמה טיפים בכדי שתוכלו לשמור על הגינה שלכם מטופחת בעיקר בעונת החורף.

 במהלך החורף חפצים שמיקמתם בגינה יכולים להוות מפגע בטיחותי.

 1. חשוב מאוד לוודא שכל החפצים שלכם בגינה יהיו בטוחים במקומם וששום דבר לא יעוף.
  בזמן רוחות חזקות של חורף פינות ישיבה/כיסאות/כלי עבודה וכו' יכולים להתמוטט או לעוף ולפגוע במישהו. בנוסף, גם ענפים חלשים על צמרות עצים יכולים לסכן חיי אדם ולכן, מומלץ להקדים תרופה למכה ולגזום אותם לפני שהם הופכים לסכנה אמתית.
  גינה בצבעי שלכת
 2. חשוב לדשן את כל הגידולים והצמחים שלכם. דישון אורגני מעולה עבור כל הגידולים והצמחים שלכם לאורך כל השנה אך, ישנה חשיבות מיוחדת בדישון לפני החורף.

  הדישון מחזק את השורשים  והצמחייה ומשפר את עמידותם למצבי קיצון כמו למשל עודף מים,   חוסר שמש ורוחות חזקות. כל אלו עלולים לפגוע בגינה שלכם בתקופת החורף. ישנה חשיבות עליונה לדישון של הדשא, שכן רק בעזרת דישון מותאם והכמות הרצויה תעזור לו להתמודד עם  אותם ימים קרים וכמויות משקעים.

 3. מעוניינים לשתול פרחים או עצים מיוחדים ? לפני החורף זו התקופה האידאלית עבור שתילה שכזו. שלב מכריע בגידול פרח או עץ מרשים הוא שלב הצמיחה ההתחלתית, החורף מביא איתו כמויות גדולות של מים שהן חיוניות עבור עתיד הצמחים שלכם. לדוגמא, פרח שנשתל בתחילת בקיץ ימות וינבל עוד לפני עונת הסתיו, אך שתילתו בתחילת החורף תיתן לו את כל המשאבים להם הוא זקוק. לכן שתילה בתחילת החורף זו הזדמנות מעולה עבור חובבי הגינון.

 4. היכונו לתקופה גשומה אך שמרו מים. במהלך הקיץ המקומות המיועדים לנתב מים לביוב עלולים להיחסם כתוצאה של עלים נשירים, כנים של ציפורים או לכלוך. טרם הגשמים זה הזמן לוודא שהגינה הפרטית שלכם מוכנה היטב לחורף ולכמות הגשמים שמגיעה ביחד איתו. מרזב חסום או תעלת מים סתומה עלולים להיות צרה צרורה לכן, הפכו את חייכם לקלים ובדקו את מצבן לפני שמגיע היורה.בנוסף, חשוב לזכור שיתכן גם חורף שחון(יבש) כלומר, אל תסמכו על החורף שישקה עבורכם את הגינה. עקבו אחר מצב הגשמים וכך תוכלו להעניק לגינה שלכם את הטיפול המושלם

 5. לגזום ענפים שבסכנת קריסה זה חשוב אך, חשוב גם לא לקצץ בדשא ובעשביה.
  טעות נפוצה היא לגזום למינימום את הצמחייה והעשבייה בגינה בגלל מחשבה שגויה שבגלל     הגשמים הצמיחה תהיה מהירה ואיננו רוצים להגיע לעודף צמחיה\עשביה. לא הרבה יודעים אך צמחים ועשבים זקוקים לגודל מסוים בכדי להגן על עצמם ממצבי הקיצון של החורף. 

  אם תגזמו יותר מידי ככל הנראה תגרמו לנזק בלתי הפיך שהצמחייה או עשבייה שלכם לא יצליחו לחזור ממנו. טיפ זה רלוונטי גם עבור דשא, חובה להשאיר כמות גבוהה ונכבדה של דשא לפני החורף שכן זה עבור למנוע מזיקים ומנוע מצבים בהם הדשא מצהיב.

 6. אל תחכו לרגע האחרון. הטיפ אולי החשוב ביותר שרמזנו עליו בטיפים הקודמים הוא לתכנן מראש ובקפידה את הטיפול בגינה שלכם. בנוסף, מומלץ להצטייד בציוד לטיפול בגינה. במהלך החורף בגשמים ובקור לא נעים להיות בחוץ וקשה לטפל בגינה. לקראת תקופה זו הכינו את עצמכם את הגינה שלכם ככל שאפשר לגשמים, הרוחות החזקות והימים הקרים ותמנעו מעצמכם בעיות לא רצויות.

 להמשך קריאה על גידול ירקות שתילה במכלים