גרוליאה 'בון אקורד'  -  Grevillea 'Bon Accord'

כתבה: סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: פרוטאיים - Proteaceae
מוצא: מכלוא גנני מאוסטרליה

בשנת 2008 הבאתי לארץ את המכלוא 

גרוליאה 'בון אקורד' -מראה כללי

גרוליאה 'בון אקורד'

ממשתלה במערב אוסטרליה, מעט דרומית לפרת. השתיל שהה בהסגר של הגנת הצומח, ולאחר שחרורו השרשנו ייחורים ובשנת 2009 שתלנו חלקת הדגמה בחוות הבשור.

גרוליאה 'בון אקורד'

הוא מכלוא ספונטני שהתרחש  בגן  בויקטוריה - מזרח אוסטרליה -  בשנת 1982 בין שני מינים , G. johnsonii  X G. wilsonii.  האחד מוצאו במערב אוסטרליה והשני במזרח אוסטרליה.  השם  'Bon  Accord'  שניתן למכלוא המשלב הורים ממזרח ומערב שנפגשו במקרה בגן, פירושו "תמימות דעים" או "הסכמה", כלומר יש הסכמה בחיבור הזה. המכלוא משלב את התכונות הטובות של שני ההורים.

גרוליאה 'בון אקורד'- השיח

מדובר בשיח ירוק-עד, הגדל ל-2 מטר גובה ורוחב, בעל צימוח זקוף-קשיח  וקצב גדילה  מהיר.

העלים דקים, מנוצים- גזורים, אורכם כ-10 ס"מ וצבעם ירוק, הלבלוב אדמדם. הפרחים מתמיינים על ענפים קצרים לאורך הענף הראשי  ובקצה הענף. אורך התפרחת 3-4 ס"מ וצבע הפרח אדום-ארגמן, בוהק ובולט. לפרחים חיי מדף ארוכים באגרטל עם מים, 7-10 ימים עד שמתחילה נשירה. הפריחה מתחילה בסוף החורף ועד תחילת הקיץ.

כיום נמצא בגינון בארץ את אחד ההורים של מכלוא זה, גרוליאה ג'ונסוני (G. johnsonii  ) שהוא שיח נמרץ וגדול ממדים, הגדל ל-4-5 מטר גובה, העלווה מבודרת, העלים מחטניים. מצליח בגינון אולם גדול מדי. גרוליאה 'בון אקורד' הוא למעשה דגם משופר ומומלץ.

גרוליאה 'בון אקורד' - זר בכד

שימוש בגן
גרוליאה 'בון אקורד' מתאים לשתילה בשמש מלאה או צל חלקי. מתאים לכל סוגי הקרקע, ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורות קיצוניות ויגדל בכל אזורי הארץ. צמח חסכן במים ולאחר התבססותו בגן יסתפק בקיץ בהשקיה עמוקה אחת לחודש. חשוב לזכור, בשנים הראשונות, עד להתבססות,  יש להקפיד על השקיה סדירה. גרוליאות "לא סולחות" על יובש בשנים הראשונות.  מתאים לשתילה כגדר חיה, כחוצץ בין שכנים, כצמח מיסוך או כצמח מעוצב על מספר גזעים. השיח נשאר ירוק וצפוף כל השנה ואין לו נטייה להקריח .

ריבוי
ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה בחודשי האביב והסתיו, בשולחן ריבוי  מחומם ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משרישים תוך חודשיים, באחוזי השרשה בינוניים.

לקריאה על שיפעת הפירות הסתווית