דומים אך שונים - סחלבים מסוג בולבפילום וסירופטלום – Cirrhopetalum & Bulbophyllum

כתבה: שרה גלעדי

הסוג בולבופילום הוא הגדול ביותר במשפחת הסחלבים, הוא מונה למעלה מ - 2500 מינים והוא הסוג השני בגודלו בין הצמחים הפורחים (אחרי הקדד ממשפחת הפרפרניים).
תפוצתו של סוג זה חובקת עולם: דרום-מזרח אסיה, אוסטרליה, אפריקה, דרום אמריקה מספר איים באוקיינוס ההודי (מדגסקר) ובאוקיינוס השקט (פפואה גיניאה החדשה).
הוא מצוי מגובה פני הים עד לגובה של כ-1000 מ'. עובדה זו מצביעה על סוג עם שונות רבה בתוכו, בגודל הצמח, בבית הגידול ובאופי הצימוח. זהו סחלב סימפודיאלי עם פסאודו-בלב (האיבר אוגר המזון) בעל מפרק אחד, בראשו עלה יחיד או שניים ומבסיסו יוצא עמוד הפריחה.
השפית בפרח מתנדנדת על מנת לייצב את החרק המאביק, כך שראשו ייגע באבקיות ויעביר אותן בביקורו לפרח הבא. הפ"ב יוצאים מקנה שורש, שהוא צר ומעוצה.
ישנם בולב' הצומחים לגובה עם פ"ב דמוי קנה, יש מטפסים בעזרת שורשי אוויר (Bulbophyllum lasianthum),
יש כמובן אפיפיטים ,שעמוד הפריחה שלהם "נשפך" כלפי מטה, יש ביניהם ליטופיטים (צומחים על גבי אבן), ואחרון חביב, מין חסר עלים שתהליך הפוטוסינתזה שלו מתבצע דרך הפ"ב.
לאחרונ הוצאו כ-200 מינים מהסוג בולב' והועברו לסוג סירופטלום Cirrhopetalum.
ביוונית Cirrus משמעו שולי ומשמעות השם כולו - עלי כותרת שוליים. הפרחים יחסית גדולים, וחלקי הפרח הבולטים הם עלי הגביע ((sepals. שני הסוגים מאוד דומים, וגם היום יש בלבול בין שניים. מינים וזנים פופולאריים מסוגים אלה:

Cirr. Elizabeth Ann - אחד הזנים הפופולאריים בקרב האספנים. זן זה הוא תוצר של הכלאה בין שני מיני סירו' C.rothschildianum) (C. longissimum X שזכה לפרסום ופרסים רבים.

Bulb. nocturnum לפני כשלוש שנים התגלה בפפואה גיניאה החדשה מין חדש, ששמו מסגיר את תכונתו היוצאת דופן: הוא פורח רק בלילה, משעה 22:00 עד 10:00 למחרת בבוקר. אין עוד סחלבים שפורחים רק בלילה!

Bulb. Medusa - שם המין נלקח מהמיתולוגיה היוונית וניתן לו בשל עלי הלוואי הארוכים שנופלים כלפי מטה כמו הנחשים שהיוו את שערה של מדוזה. זהו אפיפיט קטן, שמוצאו מדרום-מזרח אסיה. פורח בסתיו עם עשרות עמודי פריחה, בכל תפרחת למעלה מ-10 פרחים לבנים. כששותלים אותו בסל רשת, הוא עוטף את כולו.

שלושת הסחלבים שהוזכרו לעיל גדלים בארץ. הם צומחים כל השנה, אוהבים ל"אכול" דשן מאוזן (במינון נמוך!), לחות גבוהה, וחשוב ביותר תנועת אוויר כדי למנוע התפרצות מחלות.

להמשך קריאה על פפיופדילום סחלב עם פריחה מיוחדת