לאגפנתוס יש וותק רב בגינון. מוצא הצמח הוא מדרום אפריקה. כבר ב-1679 יש איזכור של אגפנתוס שהובא לאירופה, וציור מצוין שלו בפריחה הופיע באנגליה ב- 1692

כתב מוטי קופילוביץ משתלת בוטניקה

האגפנתוס שויך בתחילה למשפחת השושניים, ולאחר מכן לנרקיסיים. כיום יש נטייה לתת להם משפחה בפני עצמה AGAPANTHCEAE (1998, WM SNOEIZER).
השם בא מיוונית ופירוש: פרח האהבה (אהבה = AGAPE פרח = ANTHOS) כבר במולדתו ישנם כששה מינים של אגפנתוס ומספר תתי-מינים. בתרבית יש מאות רבות של זני-מכלוא.
האגפנתוס הוא צמח עשבוני עם עלים תניתיים היוצר גוש. יש לו קנה שורש מעובה ושורשים עבים ובשרניים בצבע לבן, הוא פורח בסוף האביב ובקיץ בצבעים כחול, לבן וכחול-סגול. מגוש העלים עולה תפרחת כדורית על עמודי פריחה שגובהם יכול להגיע גם ל- 1,5 מ'. בכל תפרחת כמה עשרות פרחים. צבע העלווה שונה בזנים השונים מירוק לירוק-כחול וישנם זנים מגוונים עם עלווה ירוקה לבנה או זהובה.


אגפנתוס פיטר פן' הוא סלקציה שבאה כנראה מ- A-PRAECOX SSP. צמח ירוק-עד, עלים באורך 15-25 סמ', ורוחב 1 סמ' הוא יוצר גושים צפופים ומתפשט לאט. עמודי הפריחה בגובה 30-50 סמ', בתפרחת כדורית בקוטר 10-12 סמ' בעלת 10-15 פרחים בצבע כחול-סגול בהיר. הפריחה כשישה שבועות מסוף מאי.

אנחנו מגדלים, אגפנתוס פיטר משנת 1990, מנסיוננו יגדל גם בשמש מלאה, אך עדיף לו חצי-צל. תקופת הפריחה שלו ארוכה יותר מאגפנתוס רגיל וכל גוש מוציא שפע של עמודי פריחה. בצמח בוגר שגדל בעציץ בנפח של 10 ליטר ספרנו מעל שלושים תפרחות.


שימושים
מתאים לפריחה במאי-יוני גם עם 2-3 שעות שמש בלבד. הצבע הכחול נדיר בגינון ונותן הרגשה של רוגע וקרירות. אפשר להשתמש בו כבודד בערוגה פורחת, ליצור ממנו גודל בעל מראה מאוד אחיד, ולקבל אלפי תפרחות! מתאים למסלעות והינו צמח עציץ מצוין. פרחיו מתאימים לקטיף וגם התפרחת הריקה לאחר פיזור הזרעים מתאימה לסידורי פרחים.

שילובים
הצבע הכחול משתלב היטב עם צהוב, למשל, שתילה בשילוב חמציץ וולקני סנסט וולווטי', אקוריס מינימוס 'זהוב' קוריאופסיס ועוד. שילוב מעניין הוא של א. 'פיטר פן' עם אגפנתוס 'טינקר בלי שיש לו עלוה מגוונת בירוק-לבן וכמעט אינו פורח הוא יכול להשתל עם רינכוספורה רחבת עלים. לפריחה משולבת של לבן עם כחול. אפשר לשותלו בגוש עם צירטנתוס מקניי הברנתוס חסון וזפירנתיס גרנד-פלורה ולקבל גוש פורח בעל עלווה דומה הפורח בכתום באביב, ובכחול, ורוד כהה וורוד בהיר בקיץ. #3
א. י. 'פיטר פן' משתלב היטב עם אלמנטים ארכיטקטוניים ובשולי בריכות מים.

תנאי גידול
א. י. 'פיטר פן' יכול לגדול בשמש מלאה, אך עדיף בחצי-צל, אינו בררן לגבי סוגי קרקע אך עליה להיות עשירה בחומר אורגני וקומפוסט - חיפוי הקרקע מיטיב עם האגפנתוס וישמור על לחות וטמפרטורת קרקע נמוכה. בעונת הגידול והפריחה האגפנתוס צריך השקיה טובה ורצוי גם לדשן כדי לעודד פריחה. ניצני הפרחים של העונה הבאה נוצרים כבר במהלך הפריחה של השנה הנוכחית.
גושים גדולים שעוצמת הפריחה יורדת בהם לאחר מספר שנים, צרי לחלק ולשתול מחדש בתוספת קומפוסט.
צמח במיכל. צריך לקבל מיכל גדול. שורשי האגפנתוס ידועים בכוחם לסדוק עציצים במיכל צריך להקפיד יותר על דישון והשקיה.

ריבוי
מכיוון שאגפנתוס מכליא בקלות רבה, כדי לשמר על הזנים יש לרבותם בחלוקה בלבד אנחנו מגדלים במשתלה א. 'פיטר פן' מחלוקה בלבד. בנסיונות שעשינו בגידול מזרעים היתה שונות גדולה מאוד. ברכישת אגפנתוס 'פיטר פן' במשתלות מכירה רצוי לברר אם הוא מריבוי מזרעים או מחלוקה.

להמשך קריאה על פורחים באביב בגינה ובכד