כמעט את כל הפרחים שאנו קונים בחנויות הפרחים ניתן לגדל בעצמינו בבית, ולשאוב הנאה רבה מיצירת שילובים אינסופיים של צמחים שזרענו, גידלנו וטיפחנו בעצמנו.

כתבה לירון סלונר- הנדסאית נוף ומתכננת צמחיה

בחודשים מרץ אפריל אנו מתחילים להיכנס לעונת האביב- הטמפרטורות עולות, הצמחים הנשירים מתחילים ללבלב ופרחי הבר ממלאים את השדות והיערות.
גם בגינה הפרטית שלנו הפרחים מתחילים ללבלב וחלקם אף מגיעים לשיאם- ובניגוד לפרחי הבר, אותם כן ניתן לקטוף- ואף רצוי!

דרך נעימה וקלה לקשט את הבית היא לצאת לגינה או לאדנית במרפסת ולקטוף פרחים שגידלתם בעצמכם. בדרך זו תוכלו לגדל בדיוק את הפרחים שאתם אוהבים, לקבל אותם טריים, צבעוניים וריחניים ולקשט את הבית דקה לפני שמגיעים האורחים.

סידור שולחן טבעי עם אסטר, פרח שעווה, פרח, נץ חלב וחרציות
עצים ושיחים בהחלט תורמים לגינה את היופי "הקבוע" שלה- אף על פי שמראם משתנה במהלך השנה הם רב שנתיים וחייהם ארוכים. ביחד עם העצים והשיחים מומלץ לשלב גם צמחים עשבוניים רב שנתיים וחד שנתיים אשר נותנים גיוון לערוגה פורחת או למיכלים ונותנים לנו אפשרות לשילוב צבעים במקבצים גדולים או קטנים, כרקע או כמוקד.
כדאי לתכנן את שילובי הצמחים כך שלאורך השנה תמיד תהיה לנו פריחה- לבדוק במשתלה מתי פורח כל צמח ולהרכיב ערוגה מגוונת- ידיעת תכונות הצמח מאפשרות תכנון הרכב מתחלף של צבעים לכל חודשי השנה.
הצמחים שמתאימים לקטיף בעונת האביב המוקדם הם בראש ובראשונה העונתיים החורפיים ששתלנו בסתיו ומתחילים עכשיו לפרוח.

לפרחים גבוהים כדאי להעדיף את הצמחים מנתור מאפיר, לוע-ארי גדול, בר דורבן אשכולי, דורבנית רב שנתית 'פסיפיקה', תורמוס ההרים, עדעד כחול, גודטיה נעימה, ציפורני- חתול תרבותיות, פעמונית בינונית, שסיענית מנוצה ועוד.
צמח עונתי מטפס נהדר לקטיף הוא הטופח הריחני הפורח בשלל צבעים ומהווה תוספת נמוכה וריחנית לאגרטל בסגנון טבעי.
בעונה זו מתחילות לפרוח גם הפקעות שטמנו בסתיו כגון כלנית מצויה, נורית אסיה, נץ-חלב דוביום, סייפן מזנים שונים, אירוס הולנדי, שושן מזנים שונים, נרקיס חצוצרה, צבעוני מזנים שונים, כסמנתה פרחונית, קלה אתיופית ועוד.
לפרחים ניתן להוסיף ענפי קישוט משיחים רב שנתיים השתולים בגינה ובכך להעשיר את הזר מבחינת נפח ומראה.

דוגמא לשיחים שמתאימים כענפי קטיף
הם מוריה מכבדית, פיטוסופורום יפני, דודונאה 'דרור', מורן החורש, פרוטיאה מזנים שונים, גרווילאה מזנים שונים, מאירית צוריתית (קוכיה), אדננטוס משייני, פרע מזנים שונים, אקליפטוס מזנים שונים, היביסקוס עבה-גביע ועוד.
בני שיח רב שנתיים המתאימים כענפי קטיף הם עצבונית גדולת-עלים (רוסקוס), שרך עלי האור, מטה-זהב קנדי (סולידגו), גיבסנית מכבדית, סטריליציית המלכה (ציפור גן העדן), אספרג מזנים שונים, שעווית מאונקלת (פרח שעווה) ועוד.
עדעד כחול להמשך הנאה יש לוודא שיש לנו בגן פריחות נוספות של צמחים לקטיף גם בעונת הקיץ והסתיו. צמחים שמתאימים לשתילה אביבית הם אגפנטוס אפריקני, אגרטום מקסיקני, ציפורן אמריקאית, הידרנגאה מכבדית, כף קנגורו, חמנית מצויה, צלוזיה מכסיפה, דליה מזנים שונים, ריחן 'מג'יק מאונטיין' ועוד.

המלצות לגידול צמחים לקטיף

קטיף- לעיתים קטיף הפרחים מעודד צימוח ופריחה חדשים ועשוי לעזור בקיטום ועיצוב השיח.
לדוגמא, בצמחי הורדים- ככל שנקטוף יותר פרחים כך נעזור לפריצת ענפים חדשים שיסתיימו בפרח או תפרחת, לכן יש לקטוף כל פרח או תפרחת אפילו לאחר קמילתם.
מומלץ לקטוף מצמח מסוים רק מספר פרחים בכל פעם כדי שיוכל להתחדש ולהמשיך להוציא ניצנים ולא "לכסח" את הצמח.

מיקום

 לא מומלץ לשתול את אותו הצמח באותו מיקום שנה לאחר שנה אלא להחליף ולגוון- גידול רצוף של מין אחד באותו מקום עלול לגרום לניצול מופרז של חומרי הזנה מהקרקע ולהתפתחות מחלות ומזיקים אופייניים לצמח. צמחים פורחים מומלץ לשתול בשמש או בחצי צל, ובדרך כלל
לא בצל מלא.

דישון
יש לזכור שלצורך המשך הפריחה חובה לדשן את הצמחים בדשן מתאים.
אירוס הולנדי בדרך כלל מוטב לדאוג לדישון לפני השתילה ולהכנת קרקע נכונה. ניתן לדשן גם במהלך הגידול בדשנים אורגניים או בדשנים איטי תמס אשר מעניקים לצמח מינרלים שונים הנחוצים לו לשם יצירת פריחה שופעת.

המלצות לפרחים קטופים
את הפרחים יש לקטוף כאשר הם במצב חצי סגור ועדיין לא נפתחו לחלוטין. כדאי לנקות את העלים התחתונים מהגבעול ולבצע חתך אלכסוני של הגבעול בעזרת סכין חדה. יש להניח את הפרחים באגרטל נקי מזכוכית במיקום מואר ללא קרינת שמש ישירה ולהרחיק ממזגן, מפזר חום וכו'- פרחים קטופים יעדיפו טמפרטורות נמוכות. באגרטל יש למלא מים פושרים ולהוסיף להם מעט סוכר ואקונומיקה.
צריך לשמור את המים באגרטל צלולים ונקיים ולהחליפם כל יומיים כדי שלא יהפכו לעכורים.

להמשך קריאה על צמח צל לגן - ליריופה