מאת: צביקי פילו, משתלת חורשים

פודוקרפוס מגלי Podocarpus falcatus

משפחה – פודוקרפוסיים Podocarpaceae

מוצא - דרום אפריקה

הסוג פודוקרפוס מונה כ-150 מינים של עצים ושיחים הגדלים בחצי הכדור הדרומי. פודוקרפוס מגלי הינו עץ ירוק-עד, דו-ביתי, חזק ומאריך ימים עם קצב צימוח איטי עד בינוני, המתגבר עם הזמן. זהו העץ הלאומי של דרום אפריקה, שם בבית הגידול הטבעי ניתן למצוא פריטים בני מאות שנים, המגיעים לגובה של מעל ל- 45 מטר. עצים בגינון יגיעו לממדים קטנים יותר,  גובה של 15-25 מטר וקוטר נוף של 9-12 מטר.

פודוקרפוס מגלי

צורת הנוף בשנים הראשונות הינה צירית עם גזע ראשי בעל שלטון חזק וענפי משנה הגדלים באופן מסודר ומתחלקים בצורה שווה על היקף הגזע. בעץ בוגר מאוד מתקבלת צורת נוף של גזע גבוה שיכול להוות יותר ממחצית גובה העץ וצמרת עגולה ורחבה. לארץ הובא בשנות ה-80 לגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים ומשם הופץ למשתלות ולגנים.

צבע הסות בעצים צעירים ירקרק-אפור והיא בעלת מרקם חלק, בהמשך צבעה הופך לחום בהיר עד אפור ומתקבלת טקסטורה מסוקסת ויפה. העלים איזמלניים וגלדניים, אורכם 3-5 ס"מ ורוחבם 0.5-1 ס"מ, העלים נגדיים, מרקם העלווה עדין. הפריחה כמו בכל חשופי הזרע ללא ערך גנני. הפרי העגול והבשרני מופיע כמובן רק על עצי הנקבה, קוטרו כ-3 ס"מ, אכיל ואהוב על ציפורים, עטלפי פירות ובארץ המוצא גם על קופים. הזרע אכיל בדומה לזרע של אורן הצנובר, אך בדרך כלל דורש טיפול לביטול מרירות.

התאמה ושימושים גנניים

העץ מעדיף אדמות קלות ופוריות, אך יכול להסתדר בכל הקרקעות, עמידות בינונית לגיר ולמליחות. מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, למעט הבקעה, הערבה וההר הגבוה, מתאים לשמש מלאה ועד לצל חלקי, מתאים לשתילה בצמוד לקיר צפוני. שימוש נכון בפודוקרפוס יהיה בגינות גדולות כעץ בודד, כקבוצה, כגדר חיה גבוהה ליצירת הגנה מרוח, הסתרה, או כרקע אחורי לשיחים ולעצים נמוכים יותר. כעץ רחוב יש לקחת בחשבון את גודלו הסופי ואת קוטר הגזע.

  

עמיד לקרה ולשרב וכן עמיד למחלות ולמזיקים. עליו מחזיקים מעמד גם בברד וברוחות ולכן מופעו הירוק בהיר עד כחלחל נשמר לאורך כל השנה. השקיה - רמה 3, ייהנה ממספר השקיות במהלך הקיץ גם כעץ בוגר.

בארץ מוצאו, העצה משמשת כעץ לבנייה, לייצור רהיטים וכלי נגינה, איכותה טובה. ברפואה המסורתית באפריקה משתמשים בזרעים ובקליפת העץ. עצים צעירים משמשים כעץ קישוט לחג המולד.

הריבוי מזרעים, באביב. ניתן לרכוש שתילים בכל משתלות העצים.

הפודוקרפוס, בדומה לעצים אחרים בעלי קצב צימוח איטי, זוכה לטעמי לחשיפה ולשימוש מועטים מדי וההפסד כולו שלנו. עצים איטיים ומאריכי חיים הם השלד והעוגן היציב של הנוף שלנו. גזע עם סות בעלת טקסטורה מעניינת, צבעי עלווה וצורת נוף הם ערכים אסתטיים לא פחות יפים או חשובים מפריחה בולטת בצהוב, סגול או אדום.  כרגע אין במשתלות חלוקה לעצי זכר ונקבה אך להערכתי אם השימוש בעץ יגבר, תהיה הצדקה לחלוקה כזאת ויהיה אפשר לבחור למדרכות עצי זכר (ללא פירות).

שווה ביקור - בעיר מודיעין, ברח' מעלה נמר, אפשר לראות עצים בני כ-20 שנה. כמה עצים נשתלו במתחם ישראל יפה שפארק הירקון, ויש כמובן גם אלו שבגן הבוטני.

להמשך קריאה על רשת הצללה טבעית